TSETMC چیست؟

TSETMC چیست؟

معرفی سامانه TSE

در واقع TSE را می‌توان کوتاه شده عبارت انگلیسی Tehran securities Exchange  دانست که آن را نباید با بورس و اوراق بهادار توکیو و همچنین بورس اوراق بهادار تورنتون که هر دو با عبارت TSE نشان داده می‌شود اشتباه گرفت. در این بین TSETMC نیز برگرفته از عبارت انگلیسیTehran securities Exchange Technology Management Company است. 

در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به امکانات این وب سایت که آدرس آن نیز tsetmc.com است بیاندازیم. با ما در در این مقاله از فردانامه همراه باشید.

ساختار وب سایت

وب سایت tsetmc در واقع تمام اطلاعات مبادله شده در هسته معاملات و همچنین تابلو معاملات را به صورت لحظه‌ای در طول بازار به نمایش می‌گذارد و در واقع اصلی‌ترین مرجع به منظور مشاهده اطلاعات و وضعیت کلی بازار، تغییرات شاخص‌ها، بررسی بازارهای مختلف مانند بورس، فرابورس، بازار کالایی، بورس انرژی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله بخش‌هایی هستند که در این وب سایت تعریف شده‌اند.

TSETMC چیست؟

TSETMC چیست؟

همین که در بالای وب سایت مشاهده می‌کنید برای هر کدام از مواردی که ذکر کردیم برگه‌ای گذاشته شده است. معمولا در حالت پیش فرض این صفحه در قسمت در یک نگاه قرار دارد. در این بخش در بخش راست تغییرات بازار نقدی بورس شامل شاخص کل و شاخص هموزن، وضعیت بازار، اطلاعات قیمت، حجم معاملات، ارزش معاملات و همچنین تعداد معاملات ذکر می‌شود. در همین بخش و در زیر این قسمت نیز نمادهای موثر بر شاخص و در زیر این بخش نیز همین اطلاعات برای بازار نقدی فرابورس تکرار شده‌اند.

در بخش سمت چپ نیز نگاهی به شاخص‌های منتخب از جمله شاخص بازار اول و دوم و شاخص‌های قیمت آورده شده و سپس نمادهای پر تراکنش در دو بازار بورس و فرابورس نوشته شده‌اند. معمولا با نگاه به این صفحه می‌توان ارزیابی جامع و کامل از وضعیت بازار به دست آورد.

بورس اوراق بهادار تهران

اگر بر روی بورس اوراق بهادار تهران کلیک کنید صفحه‌ای باز می‌شود که خود آن نیز شامل تعدادی زیرمجموعه می‌باشد که به بررسی جزئی‌تر نمادهای مورد معامله در آن روز خاص، پیام ناظر، تغییرات شاخص، نمودارهای تغییرات شاخص و همچنین ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی که در این بخش مورد معامله قرار می‌گیرند پرداخته می‌شود.

در این بخش با مراجعه به بخش عرضه و تقاضا خواهید توانست آن چیزی که در زمینه نمادهای معامله شده از جانب بیشترین و کمترین معاملات و بیشترین و کمترین تقاضا وجود دارد را بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

فرابورس ایران

در بخش فرابورس ایران نیز زیر مجموعه‌هایی تعریف شده است. در این بخش علاوه بر آنچیزی که در بخش بورس اوراق بهادار تهران وارد شده است می‌توان به وجود بازار پایه و همچنین شرکت‌های کوچک و متوسط اشاره کرد. همچنین شاخص‌های و ابزار مشتقه و اطلاعات و پیام‌های ارسال شده از جانب ناظر بازار نیز قابل مشاهده است.

بورس انرژی ایران

در بخش بورس انرژی ایران که مقدار متفاوت از دو بخش اول است اطلاعات مربوط به بازار فیزیکی شامل نفت، گاز و سایر حامل‌های انرژی قرار داده شده است. همچنین بازار عمده فروشی برق، بازار مصرف کنندگان بزرگ برق، سلف استاندارد، بازار سایر اوراق قابل معاوضه و همچنین تجمیع اطلاعات بازار و سامانه مظنه یابی از جمله بخش‌هایی است که در این گوشه از سایت وسیع tsetmc قرار گرفته است.

شبکه کدال

شبکه کدال که در مقاله‌ای مجزا به بررسی آن خواهیم پرداخت نیز می‌توان گفت بخشی از آخرین اخبار و اطلاعات منتشر شده در سایت کدال را به نمایش می‌گذارد. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

لیستی از تمام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود که به ترتیب نام نماد، مقدار بازدهی، ارزش ذاتی، ضامن، مدیر، تاریخ ورود اطلاعات و همچنین خالص ارزش دارایی‌های صندوق را به نمایش می‌گذارد. البته باید توجه داشته باشید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بخش‌های بسیار مختلفی تقسیم می‌شوند که از این جمله می‌توان به صندوق‌های سهام، مختلط، درآمد ثابت، بازارگردانی، جسورانه، طلا، زمین و ساختمان و پروژه اشاره کرد.

بورس کالا

بورس کالا نیز شامل سلف استاندارد، صندوق‌های کالایی، گواهی سپرده کالا، بازار آتی کالا، بازار اختیار معامله، اطلاعیه‌های عرضه فیزیکی بازار، قیمت نمادهای فیزیکی، معاملات بازار فیزیکی، پیام ناظر و همچنین اعلانات و اطلاعیه‌های بازار خواهد بود.

این بخش خود اطلاعات بسیار زیادی را شامل می‌شود و شامل چندین بخش از بازارهای مالی است که در ایران در حال رشد هستند.

امکانات وب سایت

همانطور که در تصویر مشخص است در بخش بالایی این وب سایت نوار ابزاری قرار داده شده است که به وسیله آن می‌توان به جستجو در بین این اطلاعات پرداخت و یا به شخصی سازی این صفحات پرداخت که در ادامه به بخشی از این امکانات اشاره می‌شود.

فهرست

این بخش از وب سایت TSETMC اطلاعات بسیار جذاب و در عین حال زیادی را در اختیار کاربران می‌گذارد. از فعالیت سهامداران عمده گرفته تا مجموعه نرم‌افزارهایی که از جانب این شرکت ارائه می‌شوند همگی در این بخش قرار دارند. اگر بخواهیم به چند تا از مهمترین موارد موجود در این بخش اشاره کنیم داریم:

  • گروه‌های صنعت در یک نگاه: در این بخش صفحه‌ای مطابق با شکل زیر مشاهده می‌کنید که برآیند نمادهای موجود در هر صنعت را نمایش می‌دهد با استفاده از همین گراف می‌توان دید بسیار خوبی نسبت به وضعیت کلی صنایع و چرخش بازار به سمت صنایع را به دست آورد
  • • گروه‌های صنعت در یک نگاه
  • تغییر سهامداران عمده: فعالیت سهامداران عمده هر کدام از سهم‌ها در روز معاملاتی قبل در این بخش وارد می‌شود. این اطلاعات شامل تراکنش‌های خرید و فروش هر کدام از این شرکت‌ها خواهد بود. تصویر زیر بخشی از این اطلاعات را نشان می‌دهد
  • • تغییر سهامداران عمده

وب سایت انگلیسی

این سیستم به شکل دو زبانه تهیه و تدوین شده است. در این بخش که به شکل زیر است اطلاعات شاخص‌ها و نمادها به شکل انگلیسی ترجمه و تدوین شده‌اند.

وب سایت انگلیسیTSETMC

گزینه خانه

با فشار دادن این گزینه به صفحه اول بازخواهیم گشت. در واقع در هر صفحه‌ای که باشید با فشار دادن این گزینه به صفحه اول وب سایت tsetmc باز خواهید گشت.

دیده‌بان بازار

بخش دیده‌بان بازار خود بخش بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود و شاید بتوان گفت یکی از اصلی‌ترین بخش‌های وب سایت همین بخش دیده‌بان بازار است. در این بخش تمام نمادهای موجود در بازار وجود دارند و با اعمال تنظیمات مختلف می‌توان آنها را فیلتر کرد. همچنین تمام اطلاعات مورد نیاز در بازار اعم از حجم و ارزش و تعداد معاملات، اطلاعات مربوط به قیمت و شاخص‌های مختلف از جمله p/e را نیز در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید.

دیده‌بان بازار

دیده‌بان بازار

موردی که در این بخش باید توجه کنید این است که تماما با خواسته‌های شما امکان تغییر در نمایش این اطلاعات وجود دارد و می‌توان با اعمال تغییراتی در بخش تنظیمات به شخصی سازی آن پرداخت. 

در بخش تنظیمات که در زیر تصویر آن را مشاهده می‌کنید می‌توانید اطلاعات را با توجه به آنچیزی که نیاز دارید دسته‌بندی کنید. برای مثال می‌توانید فقط بازار بورس، یا فرابورس یا هر دو را با هم مشاهده کنید. اگر تمایل به ورود به بازار اوراق دارید نیز می‌توانید از نوع اوراق به انتخاب آنچیزی که نیاز دارید بپردازید.

بازار بورس، یا فرابورس

یکی دیگر از بخش‌های مهم وب سایت بخش فیلتر نویسی است که در مقاله‌ای دیگر به طور کامل راجع به این بخش صحبت خواهیم کرد. در این بخش با توجه به اطلاعاتی که دارید و با توجه به اینکه نیاز به برنامه‌نویسی دارید می‌توانید اطلاعات موجود در بازار را با توجه به خواسته‌های خود فیلتر کنید.

جستجوی نماد

گزینه جستجو به شما این امکان را می‌دهد که با جستجوی بخشی از نام نماد تمام نمادهای معاملاتی مربوط به کلمه یا عدد تایپ شده از جانب شما نمایش دهد. برای مثال تصویر زیر بعد از جستجوی عبارت فولاد نمایش داده شده است که در آن شرکت‌های مختلفی که به هر نوعی به کلمه فولاد ارتباط دارد را نمایش می‌دهد. همچنین نوع بازاری که این نماد در آن ثبت شده است را نیز وارد می‌کند.

جستجوی نماد

بخش‌های دیگر

بخش‌های دیگری نیز در این قسمت قرار گرفته است که بخش آموزش، نقشه بازار، راهنما و اخبار از این جمله هستند. البته بخش زیادی از ابزارهای ایجاد شده در به روز رسانی اخیری که در روی این سامانه انجام شده است اضافه شده است که به نوبه خود نقش بسیار زیادی در تکمیل این وب سایت ایفا کرده است.

 برای مثال در بخش آموزش که در حوزه‌های مختلفی به این امر پرداخته است می‌توان به یادگیری اصول اولیه ورود به بازار، آشنایی با بازارهای مختلف و امکانات وب سایت پرداخته است. در بخش آخرین مطالب وب سایت می‌توانید به آخرین آموزش‌های ارائه شده در وب سایت دسترسی داشته باشید.

بخش دیگر این منو نیز نقشه بازار است که در تصویر زیر نمایی از آن را مشاهده می‌کنید که در یک نگاه می‌توان صنایع و نمادها را با هم مقایسه کرد.

TSETMC چیست؟

TSETMC چیست؟

تابلو سهم

همانطور که در مثال زیر مشاهده می‌کنید تابلو مربوط به سهم ایران خودرو با نماد خودرو از بخش جستجو آورده شده است. در این بخش می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به روز معاملاتی و همچنین اطلاعات جامع این سهم همانند سهامداران عمده، مقدار سود ساخته شده، اطلاعات شرکت، وضعیت نماد، وضعیت معاملات حقیقی به حقوقی و … را مشاهده کنید که در مقاله‌ای جدا به بررسی هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

به طور کلی 5 سفارش خرید و 5 سفارش فروش که نشان دهنده نزدیک‌ترین پیشنهادهای خرید و فروش هستند را شما می‌توانید مشاهده کنید. که به ترتیب قیمت، تعداد کدهای خریدار یا فروشنده و حجم سهام پیشنهاد شده در آن قید شده است. اطلاعات مربوط به حجم معاملات، ارزش بازار، ارزش و تعداد معاملات و همچنین درصد خرید حقوقی و حقیقی‌ها و همچنین مقایسه تعداد خریداران حقیقی و حقوقی نیز اطلاعاتی در این صفحه قابل مشاهده است.

در بخش مرکزی این صفحه بازه قیمت در روز، هفته و سال قرار داده شده است و زیر آن نیز اطلاعات مربوط به EPS سهم، P/E سهم و همچنین گروه نیز اطلاعاتی وجود دارد. 

کلام آخر

وب سایت tsetmc وب سایتی بسیار جامع است که انتشار دهنده آخرین و به روزترین اطلاعات موجود در بازار سهام هستند. به عبارتی هسته معاملات به این وب سایت متصل است و تمام اطلاعات به شکل لحظه‌ای در آن مورد بررسی قرار می‌گیرند. باید توجه داشته باشید که به عنوان یک وب سایت جامع اگر قصد ورود به بازار ایران را داشته باشید باید آشنایی کامل با این وب سایت و همچنین نحوه استفاده کردن از اطلاعات مورد نیاز برای معامله‌گری خود آشنا باشید.

اگر اطلاعاتی در معرفی و بررسی وب سایت tsetmc وجود دارد که به آن اشاره نشده است را با ما در رسانه فردانامه در میان بگذارید.

شما میتوانید برای دیدن کلاس های آموزشی فردانامه، به آموزش بورس سایت فردانامه مراجعه فرمایید.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 6 نفر 4.8/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد