سبدگردانی اختصاصی فردانامه

سبدگردانی اختصاصی یا شخصی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای کسب سود از بازار بورس، بدون نیاز به مطالعه و درگیر شدن با آن است. شما می‌توانید حتی اخبار بورس را هم پیگیری نکنید، اما از طریق سبدگردان رسمی و شخصی خودتان از سود بورس بهره‌مند شوید.
در این مقاله سعی می‌کنیم بخش زیادی از ابهامات پیرامون چگونگی سبدگردانی را پاسخ دهیم؛ همچنین با خواندن این مطلب با روند اداره سبد سرمایه‌گذاری خود در مجموعه فردانامه آشنا می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم محتوای این مقاله را کاملا بخوانید و بعد با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا اطلاعات زیر را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان فردانامه با شما تماس بگیریند.

"*" indicates required fields

*

 

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

فرایند سبدگردانی شخصی در فردانامه

گام اول)اخذ مشاوره
گام دوم)انعقاد قرارداد
گام سوم)تعیین استراتژی سبد بر اساس شرایط مشتری
گام چهارم)تشکیل سبد
گام پنجم)فرایند اداره سبد
گام ششم)گزارش دهی

نکات مهم در سبدگردانی اختصاصی

1) اخذ کد PRX

برای اقدام به سبدگردانی، نیاز به اخذ کد PRX است. برای قانونی بودن سبدگردانی، نیاز به سامانه‌ای است که سبدگردان در آن بتواند اقدام به خرید و فروش سهام و سایر اوراق برای سرمایه‌گذار نماید. اما این حق مسلم سرمایه‌گذار است که نحوه‌ی معاملات و خرید و فروش‌های سبدگردان را رصد کند و از نحوه‌ی پیشرفت سرمایه‌اش آگاه باشد.

به همین منظور از کد PRX استفاده می‌شود. سبدگردان در سامانه‌ی معاملاتی اقدام به خرید و فروش سهام برای سرمایه‌گذار می‌نماید. سرمایه‌گذار هم به طور روزانه می‌تواند وارد همین سامانه شود و تمام جزئیات فعالیت‌های سبدگردان را مشاهده کند (این جدا از گزارش ماهانه‌ای است که مجموعه‌ی سبدگردانی  فردانامه به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند.).

در مقاله “کد PRX چیست؟” به صورت کامل این مورد را توضیح داده‌ایم.

 

2) تکمیل مدارک مورد نیاز

  • تکمیل قرارداد سبدگردان و سرمایه‌گذار
  • تکمیل فرم تحلیل ریسک
  • تهیه و تکمیل فرم ایجاد کد سبدگردان و انتقال سهام
  • در صورت داشتن آورده غیرنقدی، تکمیل فرم مربوطه
  • تصویر شناسنامه و کارت ملی سرمایه‌گذار
  • تصویر گواهینامه نقل و انتقال سهام

3) شخصی‌سازی ریسک و بازده

هر سرمایه‌گذاری بهتر است بازده مورد انتظار و ریسک قابل تحملش را مشخص کند. بهتر است مشخص کنیم چه نوع پولی را قصد داریم وارد این بازار کنیم و تا چه میزان زندگی‌مان به آن پول وابسته است. آستانه‌ی تحمل ریسک و فشار عصبی‌مان تا چه حد است.

مدت زمانی که احتمالاً می‌توانیم به این سهام دست نزنیم تا چه زمانی است. آستانه‌ی صبرمان چه قدر است. حاضریم برای کسب چه میزان سود چه میزان ریسکی را متحمل شویم. دید سرمایه‌گذاری‌مان تا چه زمانی است.

این موضوع بسیار شخصی است و برای هرکس با شخص دیگری متفاوت است. پس نمی‌توان از روی یک‌دیگر رفتار کرد و نسخه‌ی پیشنهادی چید. پس بهتر است قبل از خرید سهام، حتماً اول این سؤالات را برای خودمان حل کنیم. این فرایند در فردانامه قبل از انعقاد قرارداد با مشاوره شما با کارشناسان ما انجام می‌شود.

مشاوره سبدگردانی

قبل از تشکیل سبد، حتماً مشاور سبدگردانی مجموعه (که هم مدرک و تجربه‌ی بورسی و اقتصادی دارد و هم آگاه به مسائل روان‌شناسی است) با سرمایه‌گذار جلسه‌ی مشاوره‌ای می‌گذارد. بنا به تمایل سرمایه‌گذار این جلسه هم می‌تواند حضوری باشد (بهترین پیشنهاد همین است)، هم تلفنی و هم به صورت ویدئوکال.

مشاور سبدگردانی از شما سؤالات لازم را طبق لیست استاندارد می‌پرسد. میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار را طبق آزمون‌های ساده‌ی استاندارد برآورد می‌کند. در نهایت به شما بهترین گزینه را پیشنهاد می‌دهد. این پیشنهاد می‌تواند گزینه‌های مختلفی باشد: از شروع به سبدگردانی گرفته تا خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … .

به عنوان مثال اگر شما به سبدگردان تان بگویید قصد دارید ماشین سواری خانواده تان را بفروشید و پول آن را در بورس بگذارید، مطمئن باشید او شما را از این کار منع خواهد کرد. (اگر سبدگردان غیر از این پاسخ داد، احتمالاً بهتر است او را انتخاب نکنید!)

سبدگردان شما حتماً این سؤالات را از شما خواهد پرسید و پاسخ شما به این سؤالات برای سبدگردان بسیار مهم است. بسته به نوع جواب‌ها، نوع خواسته‌ها و استرس‌های شما، شاید اصلاً سبدگردان شما را از ورود به بازار سهام منصرف کند. برای همین است که قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس، بهتر است با مشاور سبدگردانی صحبت کنید. (این بخش را مهمان ما هستید! این مشاوره کاملاً رایگان است. پس توصیه می‌کنم تمام سؤالات و ابهامات را از مشاور ما بپرسید و نگذارید از زیر کار در برود!)

سبدگردانی شخصی در فردانامه

 

سرفصل‌های گزراش سبدگردانی اختصاصی شما در فردانامه

– کلیات عملکرد بازار در ماهی که گذشت و چشم‌انداز ادامه‌ی حرکت آن
– کلیات اتفاقات سیاسی ماه گذشته‌ی کشور و اثر آن بر اقتصاد و بورس
– علت خرید یا فروش سهم‌ها در ماه گذشته
– عملکرد ماهانه‌ی شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در پرتفوی سرمایه‌گذار است
– به روز رسانی چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت سهم‌های پرتفوی سرمایه‌گذار

جدای این موارد، سرمایه‌گذار می‌تواند تلفنی هم با مجموعه تماس بگیرد و در مورد اوضاع بازار و سهامش از مشاوران سبدگردانی ما کمک بگیرد.
هم‌چنین در صورت تمایل و نیاز سرمایه‌گذار، او می‌تواند ماهی 1 بار به صورت حضوری مراجعه کرده و در مورد پرتفو  خود و چشم‌انداز آتی آن، با مدیران سبدگردانی فردانامه صحبت کند.

نرخ کارمزد سبدگردانی فردانامه

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. این نرخ برای شرکت‌های مختلف متفاوت است. بنابراین برای انتخاب سبدگردان، حتماً باید به نرخ کارمزد سبدگردانی توجه نمود.
مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی فردانامه 1% است. به این معنی که اگر به عنوان مثال دارایی شما 1 میلیارد تومان باشد، کارمزد سالیانه‌ای که به سبدگردان تعلق می‌گیرد 1% و معادل 10 میلیون تومان است.
مقدار کارمزد متغیر سبدگردانی فردانامه، از 20% شروع می‌شود. به این معنی که برای حداقل سرمایه که 1 میلیارد تومان است، وقتی سود پرتفو به بالای 20% (که معادل سود بانکی ایران است) رسید، 20% از این مقدار سود مازاد متعلق به سبدگردان است.
شایان ذکر است که سود پرتفو تا 20%، تماماً متعلق به سرمایه‌گذار است.
هرچه میزان سرمایه از کف 1 میلیاردی بالاتر باشد، در صورت توافق طرفین، نرخ کارمزد متغیر قابل مذاکره است.

تشخیص سبدگردانی قانونی و غیرقانونی

به دلیل سختگیری‌های قانونی زیاد، تعداد شرکت‌های دارای مجوز سبدگردانی در کل کشور بسیار محدود است.
لیست شرکت‌های قانونی و دارای مجوز سبدگردانی در این سایت آمده است. این سایت متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار است. در این سایت لیست تمام نهادهای مالی مرتبط با بورس که دارای مجوز فعالیت قانونی هستند، ذکر شده است.

سبدگردانی اختصاصی چیست

 

کافی است بر روی گزینه “نوع” کلیک کرده و “سبدگردان” را انتخاب کنید، تا سبدگردان‌های دارای مجوز را مشاهده کنید:

سبدگردانی اختصاصی چیست

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید تعداد سبدگردان‌های دارای مجوز و قانونی کشور، فقط 68 شرکت است. تمام جزئیات و شماره ثبت و مجوزهای قانونی این شرکت‌ها هم در همین سایت ذکر شده است. کافی است بر روی گزینه‌ی “جزئیات” کلیک کنید:

 

به عنوان مثال تصویر بالا مربوط به شرکت سبدگردانی “فارابی” است. مجموعه‌ی فردانامه و آقای حسن کاظم‌زاده، تمام سبدهای تحت مدیریت شان را از طریق شرکت سبدگردانی فارابی مدیریت می‌کنند. شماره ثبت و مجوز سبدگردانی مجموعه، سایت سبدگردانی و تاریخ تمدید مجوز سبدگردانی در سایت نشان داده شده است.

 

 

سبدگردانی اختصاصی چیست

 

 

کلاهبرداری در سبدگردانی بورس چطور رخ می‌دهد؟

کلاهبرداری‌هایی که در این سال‌ها در سبدگردانی‌ها رخ می‌دهد، مربوط به شرکت و اشخاصی است که دارای مجوز نیستند! بالاتر نشان دادیم که فقط 68 شرکت در تمام ایران دارای مجوز سبدگردانی هستند. اما اگر همین الان در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی عبارت “سبدگردانی” را جستجو کنید، احتمالاً 680 صفحه‌ی مختلف را می‌بینید!

باید بدانید که اولاً هیچ شخص حقیقی‌ای دارای مجوز سبدگردانی نیست!

دوماً هر شرکتی هم که ادعا کرد سبدگردان است، مجوز آن را بخواهید و اسم آن شرکت را در همین سایت سازمان بورس جستجو کنید. اگر اسم آن شرکت در لیست نبود، پس مجوز هم ندارد!

اما آیا همه‌ی کسانی که خود را سبدگردان معرفی می‌کنند و از شما میخواهند با پولتان سبدگردانی کنند کلاهبردارند؟ راستش خیر! نه لزوماً.

بسیاری از افراد هستند که سابقه‌ی چندین ساله‌ای در بورس دارند. حتا علم و آگاهی لازم برای سبدگردانی را هم دارند. ممکن است انسان شریف و قابل اعتمادی هم باشد. ممکن است بتواند چند سال هم بازده مناسبی برای شما کسب کند. اما همه‌ی مشکل اینجاست که در صورت بروز مشکل،  مجوز رسمی ندارد.

نداشتن مجوز رسمی سبدگردانی باعث چه مشکلی می‌شود؟ شما نمی‌توانید از او شکایت کنید! زیرا خود شما هم مرتکب جرم شده‌اید، زیرا در کاری که نیاز به مجوز دارد، با فردی که مجوز ندارد، همکاری کرده‌اید!

 

سوالات متدوال در مورد سبدگردانی شخصی

 

نرخ کارمزد سبدگردانی در فردانامه چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی ما 1% است. مقدار کارمزد متغیر نیز، از 20% شروع می‌شود.

برای سبدگردانی شخصی خود چقدر باید سرمایه داشته باشم؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای مجموعه‌ی سبدگردانی ما، 1 میلیارد تومان است. این مبلغ تقریباً پایین‌ترین رقم در میان شرکت‌های سبدگردانی قانونی است. اما مجموعه‌ی ما برای سرمایه‌های پایین‌تر از 1 میلیارد تومان هم برنامه‌هایی برای همکاری دارد. در این مورد با مابا شماره ی 02188385208 در تماس باشید تا توضیحات مفصل‌تر ارائه شود.

آیا امکان فسخ قرارداد در هر زمانی وجود دارد؟

قراردادی که مجموعه سبدگردانی ما با سرمایه‌گذار امضا می‌کند، این حق را به او می‌دهد هر زمانی که خواست، به هر دلیلی، بتواند توافق را فسخ نماید و دارایی خود را خارج کند.

 

سخن آخر

در پایان توصیه می‌کنیم قبل از سپردن سرمایه خود به هر یک از سبدگردان‌ها حتما مراحل فوق مخصوصا احراز قانونی یا غیرقانونی بودن سبدگردان را مطابق با دستورالعلی که در مطلب پیش رو قید شد، انجام دهید. حتی در میان سبدگردان‌های قانونی نیز در مورد کیفیت ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی از خود عوامل مجموعه و مشتریان آن مجموعه پرس‌وجو کنید و سپس سرمایه خود رار با خیال راحت نزد نفرات متخصص بازار سرمایه به امانت بسپارید.

همچنبن می‌توانید برای بررسی شرایط خود فرم زیر را برای ما ارسال کنید، تا همکاران ما شرایط مورد نظر شما را برای سبدگردانی اختصاصی بررسی کنند.

"*" indicates required fields

نام و نام خانوادگی*
پیشنهاد میشود مبلغ های کمتر از یک میلیارد به صندوق های سرمایه گذاری مراجعه کنند.
Please enter a number greater than or equal to 1000000000.