سامانه تدان

سامانه تدان

در این مقاله توضیحاتی در مورد سامانه تدان خواهیم داد و اینکه تدان چه اطلاعاتی را به ما می دهد؟ و همچنین به ضرورت مطالعه ی سامانه تدان خواهیم پرداخت .

سامانه تدان چیست ؟

با توجه به ضرورت تحلیل بنیادی در بازار سرمایه و در راستای گسترش هوشمندی و شفافیت بازار سرمایه ، وزارت اقتصاد سامانه تدان را در تاریخ 28 خرداد 1394 تاسیس کرد. سامانه تدان در اصل مخفف عبارت تحلیل داده های ناشران است و از زیر مجموعه های سامانه کدال می باشد، در سامانه تدان اطلاعات تخصصی از داده های بورسی وجود دارد که در اختیار تمامی سرمایه گذاران قرار می گیرد.

تدان چیست؟

افرادی که که قصد سرمایه گذاری مستقیم در بورس را دارند اما دانش تخصصی برای تحلیل گزارشات شرکت ها که بر روی سامانه کدال قرار می گیرد را ندارند می توانند با مراجعه به سامان تدان به نشانی www.tedan.ir اطلاعات تحلیل گران خبره و همچنین سوالات مطرح شده در این زمینه را بخوانند.

ناشران شرکت های پذیرش شده در بورس اطلاعات جدید و مهم شرکت هایشان را بر روی سامانه کدال قرار می دهند و از طرف دیگر تحلیلگران و مشاوران خبره می توانند اطلاعات منتشر شده بر روی کدال را تحلیل کنند و اگر سوال و یا ابهامی داشتند از ناشران شرکت ها بپرسند و ناشران هم موظف به به پاسخگویی به سوالات مطرح شده هستند، این تحلیل ها و پرسش و پاسخ ها در سامانه تدان قرار می گیرد.

همانطور که گفتیم سایت تدان زیرمجموعه سایت کدال می باشد و در ارتباط با اطلاعات افشا شده ی سامانه کدال اطلاعات بیشتر و جزئی تری در اختیار سرمایه گذارانی که به طور مستقیم در بازار سرمایه فعالیت می کنند قرار می گیرد.

سامانه تدان

سامانه تدان چه اطلاعاتی ارائه می دهد؟

همانطور که گفتیم سامانه تدان در راستای شفافیت و گسترش فرهنگ تحلیل به وجود آمده، سرمایه گذارانی که تخصص کافی ندارند می توانند از آن به عنوان یک منبع مهم اطلاعاتی برای تحلیل سهام استفاده کنند اما بیائید ببینیم در سامانه تدان چه اطلاعاتی به سرمایه گذاران ارائه می شود که می تواند برایشان سودمند باشد.

1- سوالات تحلیل گران از ناشران

همانطور که قبلا به تفصیل در مورد تحلیل بنیادی توضیح دادیم، تحلیل بنیادی مستلزم بررسی همه جانبه ی شرکت ها و بررسی دقیق صورت های مالی شرکت ها می باشد، ناشران شرکت ها اطلاعات جدید و مهم خود را بر روی سامانه کدال بارگذاری می کنند و تحلیل گران پس از بررسی این اطلاعات سوالات و ابهامات خود را از ناشران شرکت ها می پرسند، از جمله مهمترین سوالاتی که تحلیلگران در سامانه تدان مطرح می کنند و و شرکت ها هم موظف به پاسخگویی هستند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

1- نرخ فروش شرکت
2- دارایی شرکت
3- تجدید ارزیابی شرکت
4-افزایش سرمایه شرکت
5-پروژه های آتی و جاری شرکت
6-هزینه های شرکت

2-تحلیل گزارش کدال:

بعد از انتشار اطلاعات شرکت ها بر روی سامانه کدال، تحلیل گران و مشاوران خبره می توانند پس از بررسی همه جانبه اطلاعات شرکت اقدام به تحلیل شرکت های مزبور نمایند و تحلیل های خود را بر روی سامانه تدان قرار دهند.
کارشناسان بعضا علاوه بر اطلاعات افشا شده در سایت کدال می توانند به جزئیات بنیادی تر شرکت ها بپردازند و یا به پتانسیل و خبرهای پیرامون آن شرکت ها بپردازند در تحلیل های خود به آن ها اشاره کنند.

مطالعه سامانه تدان ضروری است؟

همانطور که می دانید 2 روش برای سرمایه گذاری وجود دارد روش غیر مستقیم که شامل سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری می شود و روش مستقیم که سرمایه گذاران خود اقدام به تحلیل و خرید و فروش سهام می کنند بعضأ سرمایه گذاران می خواهند به روش مستقیم در بازار فعالیت کنند، آموزش ببینند و تحلیل کنند سرمایه گذاران در این شرایط باید تحلیل های بنیادی دیگر تحلیلگران را بخوانند و پارامتر های تاثیر گذاری و سود آوری شرکت ها را بررسی کنند تا خدای نکرده سرمایه گذاری منجر به زیان سرمایه گذار نگردد.

در سامانه تدان تحلیل گران می توانند به تحلیل هایی که تحلیلگران خبره انجام می دهند دسترسی داشته باشند و از آنها در راستای ارتقای اطلاعات خود استفاده کنند و با نظر و نوع دید تحلیلگران بازار هم آشنا شوند.

کاربرد تدان

نتیجه گیری:

سامانه تدان زیرمجموعه سامانه کدال می باشد، این سامانه متشکل از کارشناسان خبره، شرکت های فعال، سبدگردان و مشاور سرمایه گذاری می باشد و برای افزایش شفافیت و گسترش اطلاعات بنیادی در بین کسانی که قصد سرمایه گذاری مستقیم در بورس را دارند ایجاد شده است در این سامانه تحلیل گران با تجربه اقدام به انتشار تحلیل های خود می کنند و اگر سوال و یا ابهامی دارند مطرح می کنند و ناشران شرکت ها موظف به پاسخگویی هستند. توصیه می کنیم تمام سرمایه گذارانی که تصمیم دارند به صورت مستقیم در بازار سرمایه سرمایه گذاری کنند از اطلاعات سامانه تدان استفاده کنند تا سرمایه گذاری بهتری داشته باشند.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 8 نفر 4.3/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید