همه دسته بندی ها

تحلیل کلان

ابرچرخه یا سوپرسایکل در بازار کالا

ابرچرخه یا سوپرسایکل در بازار کالا

ابرچرخه یا سوپرسایکل در بازار کالا چیست؟عبارتی که این روزها زیاد شنیده می شود؛ ابرچرخه کالا یا کامادیتی سوپرسایکل است. در این مقاله از سری مقاله های سایت فردانامه به این مفهوم می پردازیم و آن را توضیح می دهیم. آشنایی با مفهوم ابرچرخه کالا یا کامادیتی سوپرسایکل قیمت کالاهاادامه »
  5 بهمن 1401
  فرضیه بازار کارا

  فرضیه بازار کارا

  فرضیه بازار کارا فرضیه بازار کارا که همچنین به عنوان تئوری بازار کارا نیز شناخته می‌شود چنین بیان می‌کند که قیمت سهام در یک بازار نمایانگر تمام اطلاعات داخل بازار است با توجه به این تئوری، سهام همواره در قیمت مناسب خود معامله می‌شوند و امکان اینکه سهامی را زیرادامه »
   14 دی 1401
   عوامل موثر بر قیمت نفت

   عوامل موثر بر قیمت نفت

   در این مقاله قصد داریم در مورد انواع نفت ، ارگانهای موثر بر قیمت نفت و به طور کلی عوامل موثر بر قیمت نفت صحبت کنیم با فردانامه همراه باشید. مقدمه تقسیم انرژی و مقدار نفت و گاز مورد نیاز در تمام کشورها حتی می‌‌تواند به نوعی به شاخص‌های اقتصادیادامه »
    24 آذر 1401
    تورم

    تورم

      شاید این جمله از میلتون فریدمن اقتصاددان بزرگ برنده نوبل را شنیده باشید که «تورم نوعی مالیات است که بدون وضع قانون به مردم تحمیل می‌شود». لغتی که به روزمره ما ایرانیان گره خورده اما شاید تا همین سال گذشته کمتر شهروندی در کشورهای پیشرفته دنیا معنای واقعی آنادامه »
     21 آذر 1401
     معیارهای پیش بینی قیمت مس‎‎

     معیارهای پیش بینی قیمت مس‎‎

     معیارهای پیش بینی قیمت مس در تحلیل بنیادی برای پیش بینی قیمت کالا و دارایی ها بایستی با بعضی مفاهیم آشنا باشیم در مطلب زیر سعی کردیم  بامفاهیم و معیارهای پیش بینی قیمت مس بیشتر آشنا می شویم.‎‎ ◼️نرخ ذوب و تصفیه مس TC/RC ؛ معیارهای خوب برای تحلیل بهترادامه »
      20 آذر 1401
      کامودیتی چیست؟

      کامودیتی چیست؟

      در این مقاله قصد داریم با مفهوم کامودیتی آشنا شویم و یاد میگیریم کامودیتی چیست ؟ دسته بندی کامودیتی ها به چه شکل است ؟ و منابع اطلاعاتی کامودیتی ها از کجاست؟ کشف قیمت کامودیتی ها چگونه انجام می شود و به طور کلی  با مفاهیم ابتدایی بازار کالا آشناادامه »
       16 آذر 1401
       GDP (تولید ناخالص داخلی)

       GDP (تولید ناخالص داخلی)

       در این مقاله از فردانامه  GDP (تولید ناخالص داخلی)  را به طور کامل بررسی میکنیم و به انواع آن می پردازیم و به راههای محاسبه یGDP اشاره خواهیم کرد. اصولاً سنجش اقتصاد یک کشور و مقایسه‌ی آن با دیگر کشورها، یکی از مهم‌ترین ابزارهای بررسی قدرت اقتصادی و رفاهی آنادامه »
        7 آذر 1401
        تراز تجاری

        تراز تجاری

        اختلاف میان ارزش صادرات و ارزش واردات در یک دوره زمانی مشخص را تراز تجاری یا Balance of trade می‌گویند و آن را با NX هم نشان می‌دهند. تراز تجاری در واقع نشان‌دهنده‌ی خالص صادرات است. اگر ارزش صادرات کالا و ارائه خدمات یک کشور بیش از واردات آن باشد،ادامه »
         19 شهریور 1401