22 1

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

1) یکی از بزرگترین مشکلات بازار سهام و اقتصاد کشور در 4 سال گذشته وزارت صمت بوده است. چه در دولت قبلی و چه در دولت فعلی. هنوز 3 ماه از تصمیم اشتباه ایشان در وضع عوارض صادرات نگذشته که شاهد افت شدید قیمت های جهانی هستیم و عملا با آن سیاست فرصت ویژه صادرات مواد معدنی فلزی و غیره را تباه نمودند و انتظار در روزهای حاضر و همچنین هفته های آتی عدم دردسترس بودن ارز به دلیل افت صادرات را به خوبی شاهد باشیم.

اگر این اتفاق همزمان با افت درآمدهای ارزی در دسترس و همچنین تنش سیاسی بالا باشد، متاسفانه ارقام جدیدی در دلار تجربه خواهد شد. هفته پیش رو اولین هفته بعد از تعطیلات عید قربان در کشورهای اسلامی است. نرخ ارز در هفته ی پیش رو می تواند متلاطم باشد

2) بالاخره پس از کش و قوس فراوان در مورد عرضه خودرو در بورس کالا این مهم در حال اتفاق افتادن است. در صورت عرضه موفق خودرو در بورس کالا و کشف قیمت واقعی آن، و در نتیجه بازگشت درآمد شرکت های خودروساز از جیب دلالان به جیب خودشان، می توان انتظار داشت درآمد و سود این شرکت ها افزایش پیدا کند.

3) بعد از گذشت 4 ماه از سال و با توجه به کمبود دارو که پیش آمده بود، بالاخره با افزایش قیمت دارو موافقت شد. در بین شرکت های دارویی آنهایی که داروی های غیر otc و غیرمکمل تولید می کنند بیشتر رشد را در نرخ تجربه خواهند کرد، چرا که در حذف ارز 4200 اخیر، ارز ترجیحی مواد اولیه آنها حذف شده است. اما نسبت به حاشیه سود شرکت ها بعد از آزاد شدن ارز ترجیحی و میزان سودآوری آنها فعلا نمی توان به صورت دقیق قضاوت کرد اما در کل از افزایش نرخ ها به نظر نمی رسد حاشیه سودها افزایش پیدا کند. شاید شرکت های پخش گزینه های بهتری باشند.

4) شاوان گزارش سه ماهه اول را در هفته گذشته منتشر کرد که گزارش بسیار خوبی بود. انتظار می رود پالایشگاه های دیگر نیز گزارش سه ماهه خودشان را منتشر کنند. در صورتی که این اتفاق نیافتد با توجه به روحیه منفی بازار، بعید نیست گروه منفی شود. در کل انتشار گزارش عملکرد سه ماهه اول در هفته پیش رو در شرکت ها و گروه های مختلف می تواند جالب توجه باشد.

5) مجامع شرکت های مهمی چون فولاد فملی پالایشی ها و شرکت های مهم دیگری در هفته ی پیش رو است. این مجامع از آن جهت که پی به ای کلی بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد و همچنین در سودآوری بسیاری از هلدینگ ها و شرکت های سرمایه گذاری تاثیر بالایی دارد، بسیار اهمیت دارد. در صورت تقسیم سود بالا در این مجامع می توان امیدوار بود کمی از تب و تاب فروشنده ها، خصوصا حقوقی ها کاسته شود.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید