5 نکته قبل از معاملات
فردانامه فردانامه -
4 اردیبهشت 1402

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

1) شروع اردیبهشت بعد از یک فروردین بسیار جذاب در بورس خیلی ها را نگران اصلاحها احتمالی کرده است. هر روند صعودی هر چقدر هم قوی باشد می تواند اصلاح هایی را تجربه کند. آیا بازار می تواند در اردیبهشت اصلاح تجربه کند؟ مطابق الگوهای سرمایه گذاری عام در ایران اتفاقا باید اردیبهشت خوب باشد. چون سرمایه گذاری عام در ایران ساده رفتار می کند، بازار که به نظر می رسد از بقیه بازارها عقب است و امکان رشد دارد را می خرد، فارغ از اینکه آن بازار در دوره های اخیر چقدر رشد کرده باشد.

اتفاقا رشدهای اخیر بعضا انگیزه ی خرید را بالا می برد (همان مومنتوم در مفاهیم مالی). به نظر ما اردیبهشت ماه برخی سهم ها بازده خیلی خوبی خواهند داد در حالی شاید مثلا نصف نمادها بازده خاصی ندهند.

2) در هفته های پیش رو به مرور سهم هایی که تا الان چندان مورد توجه بازار نبوده اند، جلوی چشم خواهند آمد. مثلا همین آخر هفته #فلوله گزارش 12 ماهه 1401 را منتشر کرد و اگر قرار باشد شرایط سه ماه آخر ادامه پیدا کند رشد سود قابل توجهی این شرکت در 1402 می توند بیش از دوبرابر نسبت به سال قبل باشد. در هفته ی پیش رو و هفته های پیش رو این دست از گزارش ها از شرکت های کمتر شناخته شده زیاد خواهد بود.

3) قیمت خرید تضمینی گندم جمعا 15 هزار تومان برای هر کیلو تعیین شد. این نرخ خرید تضمینی با توجه تورم یکسال گذشته احتمالا چندان برای کشاورزها جذاب نباشد ولی چاره ای نیست و الان نمی توان محصول را عوض کرد. قیمت خرید تضمینی گندم عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت سایر اقلام زراعی و حتی مواد غذایی است. از هفته ی دیگر وضعیت افزایش نرخ سایر اقلام زراعی و غذایی نیز مشخص شود.

در معاملات هفته ی آتی باید به این موضوع دقت کنیم و با احتمال افزایش نرخ ضعیف مواد اولیه این صنایع یعنی گندم و سایر محصولات زراعی، نمادها را تحلیل کنیم. رشد کم قیمت خرید گندم می تواند برای شرکت های مصرف کننده ی گندم و آرد که در فروش محصول نرخ گذاری دستوری ندارند فرصت خوبی ایجاد می کند.

4) شروع هفته ی معاملاتی از روز دوشنبه خواهد بود و با بازارهای جهانی همزمان خواهد بود. هفته قبل زنجیره فولاد و فلزات عملکرد خوبی نداشتند. اگر این روند در قیمت فلزات ادامه پیدا کند، می تواند با تلفیق قیمت گذاری دستوری، بهار شرکتها فلزی را از انتظارات ضعیف تر کند. البته فعلا فروردین تمام شده و دوما اصلی بهار در پیش است. در هر صورت بازگشایی ضعیف بازارهای جهانی در روز دوشنبه می تواند اذیت کننده باشد. البته چشم انداز دلار به گونه ای است که کسی به بازارهای جهانی توجه نمی کند.

5) هفته ی پیش رو گزارش عملکرد فروردین ماه شرکت های منتشر می شود. اساسا فروردین به دلیل تعطیلی ها عملکرد تولید و فروش شرکت ها نسبت به ماه های دیگر سال کمتر است. احتمالا در این گزارشها دو فاکتور نرخ فروش و همچنین عملکرد فروردین 1402 نسبت به فروردین 1401 بیشتر مورد توجه باشد تا عوامل دیگر. برخی صنایع هم البته چندان دچار افت نمی شوند که علت آن یا صادراتی بودن (مانند محصولات پتروشیمی و فلزی) و یا ضروری بودن محصولات برای جامعه است.

در هر صورت شاید بازار بهانه هایی برای خرید از دل این گزارش ها پیدا کند. البته این روزها معاملات بیشتر براساس سهم های دارایی محور است و شاید اصلا آن توجه و اقبال به گزارش های ماهانه وجود نداشته باشد.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 4.5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید