پولبک چیست؟

پولبک چیست؟

پولبک چیست؟

پولبک را می‌توان توقف یا بازگشت نسبی قیمت در اوراق بهادار دانست که در طی یک روند رخ می‌دهد حال این روند می‌تواند صعود یا نزولی باشد. در واقع پولبک‌ها خلاف جهت حرکت روند اصلی هستند و به منظور استراحت قیمتی در این روند انجام می‌شوند. پولبک را بسیار شبیه به بازگشت قیمت یا retracement می‌دانند و معمولا به جای هم نیز به کار گرفته می‌شوند.

همچنین یکی دیگر از شاخصه‌های مهم پولبک‌ها کوتاه بودن مدت زمان وقوع آن می‌باشد و معمولا زیاد به طول نمی‌انجامند. در این مقاله از فردانامه قصد داریم زیر و بم مفهوم پولبک را برای شما مطرح کنیم. امید است این مقاله برای شما مفید باشد. با ما در فردانامه همراه باشید.

مفهوم پولبک چیست؟

پولبک‌ها معمولا به عنوان فرصت‌های ورود به بازار در نظر گرفته می‌شوند. در بازاری که صعودی است فرصتی خوبی برای خرید و در بازاری که نزولی است فرصت خوبی برای فروش در نظر گرفته می‌شوند. البته بازار اوراق بهادار ایران بازاری یک طرف است و قطعا پولبک‌ها در جهت خرید فقط مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

اما در بازارهای جهانی مانند بازار فارکس، بازارهای رمز ارزها و بازار کامودیتی‌ها امکان انجام معامله به شکل دو طرفه وجود دارد که در آنها در روند نزولی نیز پولبک رخ می‌دهد و امکان انجام معامله وجود دارد.

برای مثال در نظر بگیرید به دلایلی قیمت رشد کرده است حال معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی هستند که به هر دلیل تصمیم به سیو سود و گرفتن سود خود از بازار می‌کنند و شروع به فروش سهام یا دارایی خود می‌کنند. در نتیجه به دلیل رشد آمار فروشندگان قیمت از رشد می‌ایستد و شروع به ریزش می‌کند. این برگشت موقت قیمت را که می‌توان به عنوان فرصت خرید مجدد در نظر گرفت پولبک می‌گویند.

بسیاری از پولبک‌ها شامل حرکات قیمتی هستند که به ابزارهای تکنیکال مختلفی مانند پیوت پوینت‌ها، حمایت‌ها و مقاومت‌ها، میانگین‌های متحرک، خطوط بازگشتی فیبوناچی (Retracement Fibonacci) رخ می‌دهند.

معامله‌گران باید در تشخیص بین پولبک‌ها و انجام معامله بر اساس این پولبک‌ها دقت کنند زیرا شکست این سطوح می‌تواند به عنوان Breakout یا شکست روند در نظر گرفته شود که دیگر پولبک نیست و این سیگنال به معنی تغییر در روند قیمتی است.

تفاوت بین پولبک و برگشت قیمت

پولبک‌ها و برگشت‌های قیمتی هر دو به معنی برگشت قیمت در خلاف جهت روند حاکم در بازار هستند اما با این تفاوت که پولبک‌ها کوتاه مدت هستند و حرکات مربوط به بازگشت‌ها به شکل بلندمدت انجام می‌گیرند. بنابراین سوال اینجاست که معامله‌گران چگونه می‌توانند بین این دو تمایز قائل شوند؟

معمولا بازگشت‌های قیمتی همراه با اتفاقاتی هستند که شاید حتی به شکل بنیادی در بازار رخ دهند و فشار قیمتی در جهت بازگشت قیمت به خلاف جهت روند قبلی ایجاد کنند.

برای مثال، زمانی که یک اتفاق یا حادثه در یک شرکت رخ می‌دهد یا شرکت گزارشی بد از فعالیت خود ارائه می‌دهد در اینصورت برگشت قیمت می‌تواند منجر به برگشت روند یا reversal شود. البته این از نگاه فاندامتنال است و از لحاظ تکنیکال نیز می‌توان پیرامون تفاوت این دو دلایلی به میان آورد.

محدودیت‌های معامله‌گری با پولبک

بزرگترین محدودیت در معامله‌گری با پولبک این است که امکان ایجاد ریورسال یا بازگشت قیمتی وجود داشته باشد و شما بر اساس پولبک وارد معامله شده باشید. همچنین به دلیل اینکه تایم فریم‌های زیادی در بازارهای مالی در نظر گرفته می‌شود ریورسال و همچنین پولبک در یک تایم فریم می‌تواند به عنوان ریورسال و پولبک در تایم فریمی دیگر باشد.

برای مثال اگر در یک تایم فریم یک خط روند شکسته در تایم فریمی که شما بررسی می‌کنید شکسته شود یک حرکت بازگشتی در یک تایم فریم دیگر ایجاد می‌شود.

انواع پولبک

پولبک‌ها انواع بسیاری دارند. در این بخش به چند نوع از پولبک‌های پرکاربرد و بسیار پر تکرار بازار خواهیم پرداخت. در این بخش با ما همراه باشید.

پولبک به خطوط حمایت و مقاومت استایتک

در چنین شرایطی بعد از شکست خطوط مقاومت و حمایت استاتیک سهم دوباره به سطح بازگشت شده پولبک می‌زند. در نمودار سهام شرکت سرمایه گذاری ایران خودرو با نماد خگستر این مساله کاملا مشهود است. سهم از یک سطح مقاومت عبور کرده است و سپس بعد از انجام یک رشد دوباره به سطح شکسته شده یا Breakout برگشته و انرژی خود را جمع کرده و به یک رشد شارپ در ادامه دامن زده است.

تشخیص پولبک‌های استاتیک بسیار ساده است و کافی است سطوح حمایتی و مقاومتی را روی نمودار ترسیم کنیم و واکنش قیمت به آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم. با توجه به اینکه این سطوح همان سطوح حساس به تغییرات قیمت و یا سطوح مهم هستند می‌توان با بررسی کندل‌های قیمتی و مواردی از این دست امکان برگشت قیمت را زیر نظر قرار داد.

پولبک چیست؟

پولبک به خطوط حمایت و مقاومت دینامیک

این نوع از پولبک‌ها معمولا و بیشتر در روی خطوط روند ترسیم شده روی نمودار مشاهده می‌شوند. این خطوط می‌توانند خطوط صعودی یا نزولی باشند. در نمودار زیر به سهام فولاد مبارکه توجه کنید یک روند صعودی را داریم که بعد از شکست قیمت مجددا به آن پولبک زده است.

پولبک چیست؟

پولبک چیست؟

پولبک به میانگین متحرک

پالایش نفت اصفهان یک پولبک به میانگین متحرک شکسته شد زده است. میانگین متحرک در دوره‌های مختلف را باید برای یک سهام در یک دوره زمانی مورد بررسی قرار داد و بر این اساس پولبک به سطح شکسته شده میانگین متحرک فرصتی بسیار خوب برای ورود به بازار در طی این روند صعودی ارائه می‌دهد.

پولبک چیست؟

پولبک به سطوح فیبوناچی

در مقالات فیبوناچی به وضوح پیرامون اعداد مهم فیبوناچی و همچنین انواع فیبوناچی صحبت کردیم. در کل سطوح فیبوناچی به عنوان نواحی برگشتی مهم قیمت هستند. در مثال زیر با نگاه به نمودار سهام برگشت قیمت از سطوح فیبوناچی و پولبک به آنها کاملا مشهود است. در اینجا از دو فیبو استفاده شده است که بتوان یک محدوده PRZ ایجاد کرد و روند حرکت قیمت در آن بازه را بتوان با آن مورد ارزیابی قرار داد.

پولبک چیست؟

کلام آخر

پولبک‌ها را می‌توان بخشی از هر حرکت روندداری به حساب آورد. همانطور که گفته شد پولبک‌ها به دلیل سیو سود در معامله انجام شده انجام می‌گیرد. معمولا معامله گرانی که بر اساس روند در حال معامله کرده‌اند از پولبک‌ها برای وارد شدن به جریان معامله و روند بهره می‌گیرند.

پولبک‌ها به نقاط حساس و مناطق حساس از نظر تکنیکالی رخ می‌دهند. برای مثال باندهای بولینگر، سطوح فیبوناچی، میانگین‌های متحرک، مقاومت‌ها و حمایت‌ها و همچنین سطوح حمایت دینامیک از جمله مناطقی هستند که امکان انجام پولبک وجود دارد. البته در نظر بگیرید که پولبک‌ها در صد در صد موارد رخ نمی‌دهند.

البته به منظور تایید پولبک‌ها معامله گران می‌توانند به اندیکاتورها تکنیکال دیگری نیز بنگرند و از آنها استفاده کنند. برای مثال استفاده از واگرایی‌ها به منظور تایید برگشت روند از جمله کاربردهای ابزارهای تکنیکال است. در کل پولبک‌ها می‌توانند ابزاری بسیار مفید باشند و باید در استفاده از آنها تا جای ممکن دقت کنید. فردانامه همراه شماست. اگر نکته‌ای باقیمانده که به آن پرداخته نشده است آن را با ما در میان بگذارید.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 1 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد