مقایسه رفتار شاخص هم وزن و شاخص کل

سرمایه‌گذاری
شاخص کل به هموزن
مجید حصاری
نویسنده: مجید حصاری
21 فروردین 1402

مقایسه رفتار شاخص هم وزن و شاخص کل بورس تهران

برای بررسی عملکرد بازدهی بورس از دو شاخص کل هم وزن و شاخص کل وزن ارزشی که به شاخص هم وزن و شاخص کل مشهور هستند استفاده می شود. این دو شاخص با قاعده وزن دهی متفاوت به سهم های بزرگ و کوچک، بازده کل بورس در یک دوره مثلا سه ماهه یا سالانه را نشان می دهد و مشخص می کند مجموع بازده نقدی و سرمایه ای بورس در این دوره چقدر بوده است.

سابقه مقایسه و بررسی بازده این دو شاخص نسبت به هم و تقابل شاخص هم وزن و شاخص کل طولانی است و از گذشته معامله گرهای حرفه ای و سرمایه گذاران این دو را باهم مقایسه می کنند. رفتار متقبل این دوشاخص، فاصله بین بازده این دو شاخص و سرعت رشد آنها نسبت به هم می تواند در چینش سبد سرمایه گذاری و استراتژی معاملاتی بسیار مهم باشد.

سوالاتی مانند اینکه فاصله شاخص هم وزن با شاخص کل چقدر است و تا کی مثلا شاخص هم وزن بهتر از شاخص کل یا بالعکس خواهد بود. زمانی که شاخص هم وزن پیشرو به نظر می رسد، سرمایه گذاری در سهام کوچک و متوسط می تواند نتیجه ی بهتری بدهد و زمانی که شاخص کل قوی تر به نظر برسد، سهم هایی با ارزش بازار بزرگتر بهتر خواهند بود.

شاخص کل به هموزن

تصویر بالا نشان می دهد شاخص کل هم وزن از تاریخ 7 آبان 1401 تا 20 فروردین 1402 در مدت 105 روز کاری 93 در بازده داشته است و عملکرد آن نسبت به شاخص کل 15 درصد بهتر بوده است.

شاخص کل

در همین مدت همانگونه که در تصویر دوم مشخص است، بازده شاخص کل 78 درصد بوده و عملکرد ضعیف تری نسبت به شاخص هم وزن داشته است. علی رغم اینکه شاخص هم وزن بهتر از شاخص کل بازده داده است اما از لحاظ منطقی شاخص هم وزن دنبال روی شاخص کل است و بدون وضعیت مطلوب سهم های اصلی بازار (شرکت هایی با مارکت کپ بالا) نمی توان انتظار داشت شاخص هم وزن به خوبی به کار خودش ادامه دهد.

شاخص هموزن به کل

آرایش نسبت شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل که در تصویر بالا به نمایش گذاشته شده است، نشان می دهد این نسبت در یک روند صعودی کوتاه مدت قرار دارد و به نظر می رسد تا رسیدن نسبت شاخص هم وزن به شاخص به محدود 0.38 این روند برتری ادامه داشته باشد. مادامی که این آرایش در نمودار نسبت هم وزن به کل حفظ شده باشد این هدف و این برتری ادامه پیدا خواهد کرد. در صورتی که آرایش به هم بریزد آن موقع شانس شاخص کل برای برتر بودن در روزهای آتی بیشتر خواهد شد.

نتیجه گیری

بررسی متقابل شاخص هم وزن و شاخص کل یکی از ابزارهای مهم در چینش سبد سرمایه گذاری و استراتژی معاملاتی است. شاخص هم وزن در دوره ی 7 آبان تا 20 فروردین (از کف اخیر بازار تا الان) 15 درصد بازده بهتر نسبت به شاخص کل داده است و نسبت آن به شاخص کل در شرایطی است که می توان انتظار داشت کماکان این برتری ادامه پیدا کند. شایان توجه است علی رغم برتری فعلی شاخص هم وزن، برتری این دو نسبت به هم هیچ وقت نمی تواند همیشگی باشد و احتمالا در آینده با تغییر آرایش نسبت دو شاخص، شانس شاخص کل برای رشد بیشتر خواهد شد.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.1 از 5 از 32 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ