سایت‌های مهم بورسی

مفاهیم بورس
سایت‌های مهم بورسی
آزاده حیدری
نویسنده: آزاده حیدری
14 اسفند 1401

در این مقاله قصد داریم سایت‌های مهم بورسی را به شما معرفی کنیم .  همان‌طور که می‌دانید سرمایه‌گذاری در بورس مستلزم آموزش و اختصاص دادن زمان می‌باشد، برای اینکه شما بتوانید به اطلاعات مفید و کاربردی دسترسی داشته باشید منابع متعددی وجود دارد .

در نظر داشته باشید علاوه بر سایت‌های رسمی که در این مقاله عنوان خواهیم کرد، شما می‌توانید با سرچ در موتورهای جستجو به اطلاعات بیشتری نیز دست یابید ( اما در نظر داشته باشید سایت‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم تا حد زیادی به نیاز شما به اطلاعات بازارهای مالی پاسخ خواهند داد.)

پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

پایگاه اینترنتی سازمان بورس به آدرس (www.seo.ir) می‌باشد، که از مهمترین پایگاه های اینترنتی به شمار می‌رود. از طریق این سایت شما می‌توانید به اطلاعات تمامی شرکت‌های کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تامین سرمایه، سبدگردان‌ها و سایر نهادهایی که مجوز سازمان بورس را دارند دست یابید.

این سایت در مورد چگونگی ورود به بورس، اطلاعات مختصری و مفیدی به سرمایه‌گذاران مبتدی ارائه میدهد.

در سایت سازمان بورس، می‌توانید به سامانه شکایات از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس دسترسی داشته باشید.

در سایت سازمان بورس اطلاعاتی در مورد نمادهای متوقف شده و تعلیق شده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، از طرف دیگر شما می‌توانید به گزارش‌های سالانه و ماهانه دست یابید و نرخ کارمزد و خدمات شرکت‌های زیرمجموعه را مشاهده کنید.

پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران:‌

سازمان بورس اوراق بهادار تهران یک پایگاه خبری به آدرس (www.sena.ir) دارد و افراد و سرمایه‌گذاران می‌توانند آخرین اخبار، در مورد بازار سرمایه را مشاهده کنند، از طرف دیگر می‌توانند اظهار نظر‌های مسئولان را به صورت لحظه‌ای ببینند.

در سایت سنا سرمایه‌گذاران می‌توانند شاخص‌های بورسی و ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری و قیمت سهام شرکت‌ها را مشاهده کنند.
در معتبرترین مرجع پیگیری بازار سرمایه می‌توان اخبار روز بورس، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی را مشاهده کرد. از آنجایی که این سایت زیر نظر سازمان بورس است اخبار این سامانه موثق می‌باشد و می‌توان به آن استناد کرد.

پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار:

نشانی شرکت بورس اوراق بهادار به آدرس (www.tse.ir) میباشد و در آن شما می‌توانید به اطلاعات کاملی از سهام و بورس و خدمات بورس دسترسی داشته باشید. در این سایت همچنین می‌توان به اطلاعات شرکت‌ها و ناشرانی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده‌اند دست یافت، از طرف دیگر اخبار بورس اوراق بهادار تهران قابل مشاهده می‌باشد.

در بخش دیگر سایت می‌توان به اطلاعات شرکت‌های بورسی پذیرفته شده در بورس دست یافت و اطلاعیه‌های این شرکت‌ها در خصوص توقف و بازگشایی نمادها، عرضه اولیه‌ی سهام، تعلیق سهام و … را مشاهده نمود.

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس:

شرکت فرابورس ایران به آدرس (www.iftb.ir) میباشد. این شرکت با هدف تسهیل ورود شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بورس را نداشته‌اند به وجود آمده است. در سایت فرابورس اطلاعات مفید و کاربردی از جمله شاخص‌های کلی فرابورس، وضعیت نمادهای فرابورسی و شرکت‌های کارگزاری که عضو فرابورس هستند وجود دارد، همچنین فهرست شرکت‌هایی که در لیست عرضه اولیه می‌باشند موجود است.

در سایت فرابورس سرمایه‌گذاران می‌توانند به آمارهای معاملات مربوط به اوراق اجاره، امتیاز تسهیلات مسکن و تمام اوراقی که در بازار فرابورس معامله می‌شود دست یابند.

مدیریت فناوری بورس:

این سامانه به نشانی (www.tsetmc.com) شاید معروف‌ترین سایت برای اهالی بازار سرمایه باشد، در این پایگاه اینترنتی می‌توان به شاخص‌ها و آمار معاملات بورس اوراق، فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا و … دست یافت. همچنین کلیه‌ی اطلاعات مربوط به جزئیات شرکت‌ها نظیر ارزش معاملات، حجم معاملات، قیمت پایانی و … قابل مشاهده می‌باشد.

همچنین اطلاعات نماد، معاملات بورس، فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا، در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. اطلاعات صندوق‌ها نیز در این پایگاه قابل مشاهده است، در صفحه اول میتوانید اطلاعاتی در مورد کلیت بازار سرمایه بدست آورید. از دیگر امکانات این سامانه نقشه بازار می‌باشد، نقشه سامانه tse محبوبیت زیادی نزد فعالان بازار دارد و آن ها با مشاهده‌ی نقشه بازار، شرایط روز بازار در صنایع مختلف را مشاهده می‌کنند.

سایت‌های مهم بورسی

 

سایت بورس کالا ایران:

این سایت به نشانی (www.ime.co.ir) قابل مشاهده می‌باشد.
در بورس کالا انواع کالاها معامله می‌شوند از جمله طلا، محصولات پتروشیمی، فلزات و … در این سامانه همچنین می‌توان آمار معاملات قراردادهای آتی و انواع قراردادهایی که داد و ستد می‌شوند و همچنین اطلاعات عرضه‌ی محصولات در بورس کالا را مشاهده کرد.

بورس انرژی:

در پایگاه بورس انرژی به آدرس(www.irenx.ir) می‌توان به اطلاعات و آمار معاملات انواع حامل‌های انرژی و آخرین قیمت این حامل‌ها دست یافت، همچنین در این سامانه اطلاعات کلی در مورد بورس انرژی و ضوابط و مقررات این بازار قابل مشاهده می‌باشد.در بورس انرژی حامل‌های انرژی از جمله برق، زغال‌سنگ و … معامله می‌شود.

پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)

سایت پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) به آدرس (www.fipiran.com) در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته است، این سایت یکی از جامع‌ترین سامانه‌هایی می‌باشد که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کند. در این سایت اطلاعات جامعی از تمامی سهام، حق تقدم، صندوق‌ها، شاخص‌های مختلف و … در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

این سامانه وظیفه‌ی تهیه و پردازش اطلاعات را برعهده دارد، با مشاهده‌ی آمارهای این سایت می‌توان نمادهایی که بیشترین حجم معاملات، بیشترین افزایش قیمت و… داشته‌اند را مشاهده کرد، همچنین امکان مقایسه‌ی انواع صندوق‌ها با یگدیگر و مقایسه‌ی صندوق با شاخص، سهام با شاخص و … فراهم می‌باشد. در بخش دیگر فیپیران می‌توان ترازنامه، سود و زیان، نسبت‌های مالی و دیگر موارد شرکت‌ها را مشاهده کرد و با شرکت‌های دیگر مقایسه کرد. برای مشاهده‌ی مقاله‌ی مرتبط با فیپیران بر روی لینک کلیک کنید.

سامانه اطلاع‌رسانی ناشران بازار سرمایه (کدال):

تمامی ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس موظف هستند تمامی اطلاعیه‌های شرکت نظیر گزارش‌های عملکرد سالانه و میان‌دوره‌ای، عملکرد ماهانه، تصمیمات مجمع عمومی و فوق‌العاده، زمان‌بندی پرداخت سود‌های تقسیم شده در مجامع، گزارش فعالیت هیئت مدیره، تغییر در اعضای هیئت مدیره و… را در سامانه کدال به آدرس (www.codal.ir) ثبت کنند، تا سرمایه‌گذاران بتوانند به راحتی به تمامی جزئیات شرکت دسترسی داشته باشند.

سامانه سهام عدالت:

درگاه سهام عدالت به نشانی (www. Sahamedalat.ir) قابل دسترس می‌باشد، این سامانه به منظور مشاهده‌ی اطلاعات هویتی و دارایی‌های سهام عدالت برای سهامداران سهام عدالت راه‌اندازی شده است.

در این سایت امکان آزادسازی سهام عدالت فراهم است، باید توجه داشت برای فروش سهام عدالت باید از طریق بانک و کارگزاری‌های مجاز اقدام کرد و این سامانه فقط امکان آزادسازی سهام عدالت را فراهم می‌کند.
لازم به توضیح است برای وارد شدن به این سامانه تلفن همراه باید به نام خود شخص دارنده‌ی سهام عدالت باشد.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم سایت‌های مهم و پر بازدید بازار سرمایه را شرح دهیم. با مشاهده‌ی این سایت‌ها می‌توانید اطلاعات جامع و مفیدی از بازار سرمایه بدست آورید، شما نیز می‌توانید در قسمت کامنت‌ها اگر سایت مفیدی می‌شناسید معرفی کنید تا در آپدیت‌های جدید این مقاله به آنها نیز اشاره کنیم . مشاهده و بررسی سایت‌های بورسی به شما کمک میکند تا در معاملات خود با دانش و درایت بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.8 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ