تحلیل بازار امروز 27 اسفند 1401

تحلیل بازار امروز 27 اسفند 1401

تحلیل بازار امروز 27 اسفند 1401

بخر تا جانمانی

1) امروز جو، جو بخر تا جا نمانی بود. انتظار رشد از بازار در روزهای آتی باعث شد تا امروز هر کسی هر نقدی یا قدرت خریدی در اختیار داشت را تبدیل به سهم کند. معمولا در روزهای پایانی سال این جو بوجود می آید اما این ارزان بودن بورس نسبت به سایر دارایی ها و همچنین کاهش التهاب در بازارهای رقیب باعث شده تا حرکت بازار خیلی محکم و استوار باشد و اصلاح ها بسیار ضعیف و کوتاه باشد.

ارزش معاملات 11500 میلیارد تومانی همراه با تراز حقیقی مثبت 1500 میلیارد نیز این دید مثبت نسبت به روزهای آینده را به خوبی نشان می دهد. به نظر می رسد با این جو و مومنتوم در بورس، در تعطیلات عید 1402 به سقف 99 حمله شود و بعد از تقریبا 2 سال 8 ماه شاهد بازگشت شاخص کل به سقف تاریخی خودش باشیم. البته که بسیاری از سهم ها هنوز با سقف تاریخی خودشان فاصله ی زیادی دارند. سهم هایی که بسیاری از آنها در شرایط فعلی در صورت رسیدن به سقف قیمتی حباب خاصی هم نخواهند داشت.

پرتراکنش با دامنه نوسان بالا

2) امروز سهم های پرتراکنش و به قول معروف رند بازار مورد توجه بودند، خصوصا آنهای که دامنه ی نوسان بالایی داشتند. در واقع تمرکز خریداران بر نمادهایی بود که سریعتر رشد کنند و راحتتر بتوان آنها را معامله کرد. به همین دلیل شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن رشد بیشتری تجربه کرد. این ویژگی روزهای داغ است و معمولا تریدرها سعی می کنند از فرصت بدست آمده حداکثر استفاده را بکنند.

حالا ممکن است مثلا دو ماه بعد یک نماد کم تراکنش با دامنه نوسان محدودتر بازده بیشتری هم داده باشد ولی منطق ترید حکم می کند نقد را بچسبی. این خاصیت باعث می شود بعد از طی شدن این رشد انفجاری و سریع برخی نمادهای پرپتانسیل فرصت های سرمایه گذاری مناسبی باشند که از الان باید یک لیست برای زمان چرخ در دو تا سه هفته ی آتی آماده کرد.

افت نفت و رشد کسری بودجه

3) این روزها با افت قیمت جهانی نفت خیلی ها نگران وضعیت قیمت کامودیتی ها خصوصا در سال جدید هستند. کلا بحران اعتباری که در برخی از بانک های غربی بوجود آمده نگرانی نسبت به ریزش در بازارهای جهانی را افزایش داده است. اما یک نگرانی که ما ایرانی ها علاوه بر ریزش بازارهای جهانی باید داشته باشیم، افزایش کسری بودجه با افت قیمت نفت و ضعیف شدن بازارها است.

در مقاله ی جداگانه ای در سایت فردانامه به این موضوع خواهیم پرداخت اما به طور خلاصه اگر بخواهم بگویم با این شرایط در قیمت نفت و بازار آن کسری بودجه می تواند بیش از 400 تا 450 همت باشد و در این صورت رشد نقدینگی می تواند بیش از 40 درصد سقف های تاریخی باشد.

دارا و پالایش

4) بارها به این موضوع اشاره کردیم که این دو صندوق دولتی که در سال 99 عرضه شده اند و همواره بازده آنها مورد انتقاد اهالی بازار بود، نماد بی اعتمادی به بورس تحت کنترل دولت هستند. امروز دو اتفاق مهم در این صندوق ها افتاد. اول اینکه صندوق پالایش تقریبا به حدود nav رسید و کمی هم صف خرید تجربه کرد. نماد این صندوق امروز 25 درصد بالاتر از سقف خودش در سال 99 معامله می شد.

دیگر صندوق دولتی اما کماکان 18 درصد پایین تر از nav خودش معامله می شود و با توجه به درنظر گرفته شدن بازارگردان احتمالا این فاصله نیز به مرور کاهش پیدا کند. اما دارا یکم هنوز با سقف تاریخی خودش در سال 99 یعین 33 هزار تومان فاصله ی قابل توجهی دارد.

این فاصله البته به خاطر عملکرد نامطلوب گروه بانکی از سال 99 تا الان نیز بوده است. گروه بانکی و این صندوق یکی از کاندیدهای بازده مطلوب در بهار 1402 می تواند باشد. خصوصا اینکه اکثرا پرتراکنش نیز هستند. شاید اگر مشکل تقسیم سود بانک ها حل می شد و کمی سود تقسیم می کردند هم خود نمادها رشد می کردند و هم دارا یکم وضعیت بهتری پیدا می کرد.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 0 نفر 0/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید