بازار بورس لندن

سرمایه‌گذاری
بازار بورس لندن
زهرا جباری
نویسنده: زهرا جباری
24 دی 1401

در این مقاله قصد داریم بازار بورس لندن را به تفصیل توضیح دهیم ودر مورد بازار اصلی ، بازار برتر ، بازار اولیه لندن و  شاخص بورس لندن توضیحاتی را ارائه خواهیم داد .

 بورس سهام لندن ( London stock exchange market)

بورس سهام لندن (LSE) بازار سهام اولیه است که در شهر لندن و بریتانیا واقع شده و بزرگترین بازار سهام در اروپا محسوب میشود. پیشینه این بازار به بیش از 300 سال قبل بر میگردد زمانیکه بازار سهام سلطنتی اولین بار توسط متخصصین مالی آقای توماس گرشام و ریچارد کلاف در شهر آنور ایجاد شد و توسط الیزابت اول انگلستان در سال 1571 افتتاح شد.

بازارهای محلی در سال 1973 جهت تشکیل بازار سهام بزرگ بریتانیا و ایرلند ادغام شدند که در سالهای اخیر بازار سهام لندن نامگذاری شدند. شاخص صد سهم بورس اوراق بهادار فایننشال تایمز یک شاخص غالبی است که شامل 100 سهام گران قیمت در بورس اوراق بهادار لندن میشود.

در طول قرن 17 ام معاملهگران سهام اجازه نداشتند که در بازار سلطنتی مطابق رفتار گستاخانه ی خود عمل کنند و باید از سایر تشکیلات در همسایگی مخصوصا خانهی کافه جاناتان تبعیت میکردند. در خانه ی کافه یک کارگزار به نام جان کستلینگ لیست قیمت شماری از کالاها مثل نمک، شکر، کاغذ و اوراق را در سال 1698 نرخگذاری کرد. در آغاز نرخگذاری به صورت روزانه نبود و هرچند روز یک بار و یا هفتهای یک بار انتشار مییافت.

این لیست قیمتگذاری بعدها به خانهی کافه گاراوی منتقل شد. حراج عمومی و اعلام نرخ در این دوره مطابق مدت زمان سوختن یک شمع بود. چنانکه تعداد سهام با ورود شرکتهای جدیدی جهت افزایش سرمایه رشد میکردند دادگاه سلطنتی پول بیشتری به بازار تزریق میکرد.

در سال 1801 نیاز به تشکیل یک سیستم رسمی که مانع تقلب و دستکاری قیمت معامله گران باشد احساس میشد. کارگزاران بر سر یک مجموعهای از قوانین و پرداخت حق عضویت در بورس اوراق توافق کردند. بنابراین راه برای تنظیم اولین بورس اوراق بهادار منظم در لندن هموار شد.

بنابراین بازار اولیه بورس اوراق لندن دسترسی به صرفهجویی در هزینهی نقدترین سرمایه را فراهم میکند. این بازار مجموعه گستردهای از شرکتها است و معاملات سهام الکترونیک برای شرکتهای لیست شده را فراهم میکند.

بورس اوراق بهادار لندن بین المللی ترین بازار سهام دنیاست که شامل هزاران شرکت در بیش از 60 کشور جهان است و بالاترین منبع از نقدشوندگی سهام، قیمتهای شاخص، داده بازار در اروپا است. این بازار توسط شرکا به بازار سهام بین المللی در آسیا و آفریقا وصل شده است. بورس سهام لندن تمایل به حذف موانع قانونی و هزینهای از بازارهای سرمایه کل دنیا دارد. در نوامبر 2021 ارزش بازاری کل شرکتهای قابل معامله در بورس اوراق لندن نزدیک به 3.9 تریلیون پوند رسیده است.

بازار بورس لندن

Big bang

در 27 اکتبر سال 1986 دولت بریتانیا اقدام به مقررات زدایی در بازار سهام لندن کرد که به دلیل تغییرات بزرگی که به سرعت به وجود آمد این اقدام با عنوان صدای بلند و در اصطلاح انگلیسی big bang شهرت یافت. مقررات زدایی سبب معرفی معاملات الکترونیک به بورس اوراق بهادار لندن شد که جایگزین معاملات مزایده باز سنتی شد.

مزایده باز یک روش رایج برای ارتباط بین سفارشهای معاملاتی تا قبل از سال 2010 بود. سیستم جدید کارا و سریعتر و سبب افزایش حجم معاملات شده بود و بورس اوراق بهادار لندن را قادر به رقابت موفق با سایر بازارهای جهانی از جمله بورس نیویورک کرده بود.

Big bang جزیی از برنامه اصلاحی دولت بود که سبب حذف مقررات افراطی و تشویق رقابت بازار آزاد شد. این اقدام تغییرات بزرگ دیگری نیز در ساختار بازارهای مالی ایجاد کرد که این تغییرات شامل حذف مأموریتهای ثابت بی اهمیت در معاملات و حذف جدایی بین شرکتهایی که به سرمایه گذارن پیشنهاد شده می باشد.

بازار اصلی

بازار اصلی بورس اوراق بهادار لندن یکی از متنوعترین بازار سهام دنیا محسوب میشود که بیش از 1300 شرکت بزرگ از 60 کشور در 40 حوزه متفاوت در آن جای میگیرند. یک فهرست در بازار اصلی بورس اوراق لندن به شرکتها دسترسی به قیمتگذاری واقعی، عمق سرمایه، سطح بالای پوشش رسانهای، تحقیقات و اعلامیهها را میدهد.

چندین روش برای شرکتها جهت پیوستن به بازار اصلی وجود دارد که به ترتیب زیر است: حق بیمه، استاندارد، سایر بخش ها

بازار برتر

بخش برتر فقط برای سهام منتشر شده توسط شرکتهای بازرگانی به کار میرود. ناشران بازار برتر ملزم به رعایت قوانین برابری بریتانیا است که بالاتر از نیازهای حداقلی اتحادیه اروپاست. به دلیل این استانداردهای بالاتر بازار برتر، شرکتهای موجود در لیست برتر ممکن است به هزینه سرمایه کمتر برای شرکت ها منجر شود. همچنین برای یک شرکت برتر این امکان وجود دارد که در لیست شاخص فوتسی (FTSE) قرار گیرد.

شاخص فوتسی شاخصی است که از معاملات 100 شرکت عمومی بزرگ با بیشترین مبلغ سرمایه در بورس اوراق بهادار لندن به دست میآید.

استاندارد

بخش استاندارد در انتشار سهام ، گواهیهای سپرده جهانی، اوراق قرضه و مشتقه باز است که باید الزامات حداقلی اتحادیه اروپا را رعایت کنند. بار مسئولیت کلی برای شرکتهایی که در لیست استاندارد قرار میگیرند کمتر است. قرار گرفتن در لیست استاندارد به شرکتها کمک میکند از بازارهای در حال ظهور سرمایهگذاریهای بزرگ لندن را جذب کنند.

سایر بخشها که رشد بالا را تجربه میکنند و همچنین صندوقهای تخصصی که برای رشد بالا طراحی شدند، درآمد حاصل از تجارت و نهادهای سرمایهگذاری تخصصی که سرمایهگذارای نهادی را هدف قرار میدهد میتوانند در بازار اصلی فعالیت کنند. بخش رشد بالا برای شرکتهایی است که از نظر حق بیمه و استاندارد مطلوب نیستند اما به دنبال تأمین مالی برای رشد و توسعه شرکت هستند.

شاخص FTSE 100

شاخص 100 شرکت بورس اوراق بهادار فایننشال تایمز که با عبارت FTSE100 یا با عبارت عامیانه footsie خوانده میشود یک شاخص سهامی است از صد شرکت فهرست شده در بورس سهام لندن با بالاترین ارزش بازاری سرمایه. این شاخص به وسیله گروه FTSE به فعالیت خود ادامه داد.

این شاخص در سوم ژانویه 1984 راه اندازی شد. شاخص FTSE100 براساس وزن ارزش بازاری جایگزین شاخص FT30 بر مبنای وزن قیمتی شده است چون معیار عملکرد بهتری برای اکثریت سرمایهگذاران محسوب میشود.

FTSE100 به طور وسیع شامل 100 شرکت بزرگ واجد شرایط با ارزش بازاری کامل است. ارزش بازاری کل یک شرکت با ضرب قیمت سهام آن شرکت در کل سهام منتشره آن بهدست میآید. اما تحرکات این شاخص نشانگر نسبتا ضعیف از چگونگی عملکرد اقتصاد بریتانیا و تاثیرپذیری آن از تغییرات نرخ ارز پوند است.

شاخص FTSE250 نماگر بهتری از اقتصاد بریتانیا میدهد چون شامل مجموعه کوچکی از شرکتهای بین المللی میشود.

شاخص کل سهام FTSE شاخص وزنی براساس مبلغ سرمایه است که 600 شرکتی که در بورس اوراق لندن معامله میشوند را در بر میگیرد . باوجود اینکه این شاخص جامع تر است اما شاخص FTSE100 تاکنون استفادهی گسترده تری به عنوان نماگر بازار سهام UK داشته است.

شاخصهای مرتبط دیگر شاخص FTSE250 است که شامل 250 شرکت بزرگ پس از شاخص FTSE100 میشود. شاخص FTSE350 از مجموع دو شاخص FTSE100 و 250 بدست میآید. شاخص FTSE smallcap شاخص شرکتهای با ارزش بازار پایین میباشد و شامل 351 تا 619 امین شرکتهای لیست شده در بازار اصلی بورس اوراق بهادار لندن میشود.

شاخص کل سهام از جمع FTSE100 ، FTSE250 و FTSE smallcap به دست میآید.

ساعت کار بورس لندن از ساعت 8 صبح آغاز و در ساعت 16:30 بعدازظهر پایان مییابد.

در شاخصهای FTSE قیمت سهام با وزن وجوه سرمایه شناور آزاد هر شرکت محاسبه میشود بنابراین شرکتهای بزرگتر با بیشترین شناوری سهام باعث ایجاد تغییر بیشتر در شاخص نسبت به شرکتهای کوچکتر میشوند. فرمول پایه محاسبه این شاخصها به شرح زیر است:

عدد شاخص= (∑قیمت سهام*تعداد سهام*عامل تعدیلی سهام شناور آزاد)/شاخص

عامل تعدیلی سهام شناور آزاد به درصد کل سهام منتشر شده که در دسترس عموم جهت انجام معاملات است گفته میشود که این درصد نزدیک به 5 درصد است. مبلغ سهام شناور آزاد یک شرکت ارزش بازار آن شرکت است که در عامل تعدیلی سهام شناور آزاد ضرب شده است. بنابراین سهامی که در درون شرکت نگهداری میشود را شامل نمیشود.

جدول زیر لیست تعدادی از شرکتهای لحاظ شده در محاسبهی شاخص FTSE100 پس از تغییرات در مارچ 2022 ارائه شده است:

 

 

بازار بورس لندن

 

بازار بورس لندن

بازار اولیه بورس اوراق بهادار لندن

بورس لندن به شرکتها فرصت پیوستن به بازار سهام جهت افزایش سرمایه و شفافتر کردن صورتهای مالیشان را میدهد. شرکتها با سایزهای متفاوت میتوانند در این لیست قرار گیرند و بورس قابلیت اداره و کنترل چندین بازار را به طور همزمان دارد و راههای متفاوتی را جهت افزایش سرمایه پیشنهاد میکند.

به طور مثال شرکتهای بین المللی میتوانند سهام و اوراق بدهی خویش را در این بازار عرضه کنند. در سال 2004 بورس اوراق بهادار لندن در هنک کنگ عملیات خود را آغاز کرد و مجوز ورود بیش از 200 شرکت آسیایی را داده است.

دو بازار اصلی برای ورود شرکتها به بورس اوراق بهادار لندن وجود دارد. اولین بازار اصلی شامل مجموعه ای از 1300 شرکت بزرگ از 60 کشور دنیا میشود. شاخص FTSE100 شاخص اصلی سهام 100 شرکت با بالاترین سرمایه در بازار اصلی است.

بازار سرمایه جایگزین (AIM) یک بازار بین المللی از بورس لندن است که شرکتهای کوچکتر را در خود جای میدهد. یک مجموعه گستردهای از کسب و کارها از جمله شرکتهای نوظهور، شرکتهای با پشتوانه سرمایهی ریسک پذیر به بازار سرمایه جایگزین برای دستیابی به رشد سرمایه می پیوندند. بازار سرمایه جایگزین بازار منعطفی است با مراحل صدور مجوز آسانتر برای شرکتهایی که میخواهند در لیست عمومی قرار گیرند.

 

منابع : اینوستوپدیا ، ویکی پدیا، کارپت فایننس، ویکی پدیا 

 

 

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ