سایت های مهم بورسی

دانش معامله گری
سایت های مهم بورسی
آزاده حیدری
نویسنده: آزاده حیدری
14 اسفند 1401

در این مقاله قصد داریم  سایت های مهم بورسی را به شما معرفی کنیم .  همانطور که می دانید سرمایه گذاری در بورس مستلزم آموزش و اختصاص دادن زمان میباشد، برای اینکه شما بتوانید به اطلاعات مفید و کاربردی دسترسی داشته باشید منابع متعددی وجود دارد .

در نظر داشته باشید علاوه بر سایت های رسمی که در این مقاله عنوان خواهیم کرد، شما میتوانید با سرچ در موتور های جستجو به اطلاعات بیشتری نیز دست یابید ( اما در نظر داشته باشید سایت هایی که در این مقاله به آن ها اشاره میکنیم تا حد زیادی به نیاز شما به اطلاعات بازار های مالی پاسخ خواهند داد.)

پایگاه اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران

پایگاه اینترنتی سازمان بورس به آدرس (www.seo.ir) میباشد، که از مهمترین پایگاه های اینترنتی به شمار میرود. از طریق این سایت شما میتوانید به اطلاعات تمامی شرکت های کارگزاری، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های تامین سرمایه، سبدگردان ها و سایر نهاد هایی که مجوز سازمان بورس را دارند دست یابید.

این سایت در مورد چگونگی ورود به بورس، اطلاعات مختصری و مفیدی به سرمایه گذاران مبتدی ارائه میدهد.

در سایت سازمان بورس، میتوانید به سامانه شکایات از شرکت های پذیرفته شده در بورس دسترسی داشته باشید.

در سایت سازمان بورس اطلاعاتی در مورد نماد های متوقف شده و تعلیق شده در اختیار کاربران قرار میگیرد، از طرف دیگر شما میتوانید به گزارش های سالانه و ماهانه دست یابید و نرخ کارمزد و خدمات شرکت های زیر مجموعه را مشاهده کنید.

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران:

سازمان بورس اوراق بهادار تهران یک پایگاه خبری به آدرس (www.sena.ir) دارد و افراد و سرمایه گذاران میتوانند آخرین اخبار، در مورد بازار سرمایه را مشاهده کنند، از طرف دیگر میتوانند اظهار نظر های مسئولان را به صورت لحظه ای ببینند.

در سایت سنا سرمایه گذاران میتوانند شاخص های بورسی و ارزش صندوق های سرمایه گذاری و قیمت سهام شرکت ها را مشاهده کنند.
در معتبرترین مرجع پیگیری بازار سرمایه میتوان اخبار روز بورس، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی را مشاهده کرد. از آنجایی که این سایت زیر نظر سازمان بورس است اخبار این سامانه موثق میباشد و میتوان به آن استناد کرد.

پایگاه اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار:

نشانی شرکت بورس اوراق بهادار به آدرس (www.tse.ir) میباشد و در آن شما میتوانید به اطلاعات کاملی از سهام و بورس و خدمات بورس دسترسی داشته باشید. در این سایت همچنین میتوان به اطلاعات شرکت ها و ناشرانی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند دست یافت، از طرف دیگر اخبار بورس اوراق بهادار تهران قابل مشاهده میباشد.

در بخش دیگر سایت میتوان به اطلاعات شرکت های بورسی پذیرفته شده در بورس دست یافت و اطلاعیه های این شرکت ها در خصوص توقف و بازگشایی نمادها، عرضه اولیه ی سهام، تعلیق سهام و … را مشاهده نمود.

پایگاه اینترنتی شرکت فرابورس:

شرکت فرابورس ایران به آدرس (www.iftb.ir) میباشد. این شرکت با هدف تسهیل ورود شرکت هایی که امکان پذیرش در بورس را نداشته اند به وجود آمده است. در سایت فرابورس اطلاعات مفید و کاربردی از جمله شاخص های کلی فرابورس، وضعیت نماد های فرابورسی و شرکت های کارگزاری که عضو فرابورس هستند وجود دارد، همچنین فهرست شرکت هایی که در لیست عرضه اولیه میباشند موجود است.

در سایت فرابورس سرمایه گذاران میتوانند به آمار های معاملات مربوط به اوراق اجاره، امتیاز تسهیلات مسکن و تمام اوراقی که در بازار فرابورس معامله میشود دست یابند.

مدیریت فناوری بورس:

این سامانه به نشانی (www.tsetmc.com) شاید معروف ترین سایت برای اهالی بازار سرمایه باشد، در این پایگاه اینترنتی میتوان به شاخص ها و آمار معاملات بورس اوراق، فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا و … دست یافت. همچنین کلیه ی اطلاعات مربوط به جزئیات شرکت ها نظیر ارزش معاملات، حجم معاملات، قیمت پایانی و … قابل مشاهده میباشد.

همچنین اطلاعات نماد، معاملات بورس، فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا، در اختیار مخاطب قرار میگیرد. اطلاعات صندوق ها نیز در این پایگاه قابل مشاهده است، در صفحه اول میتوانید اطلاعاتی در مورد کلیت بازار سرمایه بدست آورید. از دیگر امکانات این سامانه نقشه بازار میباد، نقشه سامانه tse محبوبیت زیادی نزد فعالان بازار دارد و آن ها با مشاهده ی نقشه بازار، شرایط روز بازار در صنایع مختلف را مشاهده میکنند.

سایت های مهم بورسی

سایت بورس کالا ایران:

این سایت به نشانی (www.ime.co.ir) قابل مشاهده میباشد.
در بورس کالا انواع کالا ها معامله میشوند از جمله طلا، محصولات پتروشیمی، فلزات و … در این سامانه همچنین میتوان آمار معاملات قرارداد های آتی و انواع قراردادهای که داد و ستد می شوند و همچنین اطلاعات عرضه ی محصولات در بورس کالا را مشاهده کرد.

بورس انرژی:

در پایگاه بورس انرژی به آدرس(www.irenx.ir) میتوان به اطلاعات و آمار معاملات انواع حامل های انرژی و آخرین قیمت این حامل ها دست یافت، همچنین در این سامانه اطلاعات کلی در مورد بورس انرژی و ضوابط و مقررات این بازار قابل مشاهده میباشد.در بورس انرژی حامل های انرژی از جمله برق، زغال سنگ و … معامله می شود.

پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران)

سایت پردازش اطلاعات مالی ایران (فیپیران) به آدرس (www.fipiran.com) در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته است، این سایت یکی از جامع ترین سامانه هایی میباشد که زیر نظر سازمان بورس فعالیت میکند. در این سایت اطلاعات جامعی از تمامی سهام ، حق تقدم، صندوق ها، شاخص های مختلف و … در اختیار مخاطب قرار میگیرد.

این سامانه وظیفه ی تهیه و پردازش اطلاعات را برعهده دارد، با مشاهده ی آمارهای این سایت میتوان نماد هایی که بیشترین حجم معاملات، بیشترین افزایش قیمت و… داشته اند را مشاهده کرد، همچنین امکان مقایسه ی انواع صندوق ها با یگدیگر و مقایسه ی صندوق با شاخص، سهام با شاخص و … فراهم میباشد. در بخش دیگر فیپیران میتوان ترازنامه، سود و زیان، نسبت های مالی و دیگر موارد شرکت ها را مشاهده کرد و با شرکت های دیگر مقایسه کرد. برای مشاهده ی مقاله ی مرتبط با فیپیران بر روی لینک کلیک کنید

سامانه اطلاع رسانی ناشران بازار سرمایه (کدال):

تمامی ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس موظف هستند تمامی اطلاعیه های شرکت نظیرگزارشهای عملکرد سالانه و میاندوره ای، عملکرد ماهانه، تصمیمات مجمع عمومی و فوق العاده، زمان بندی پرداخت سود های تقسیم شده در مجامع، گزارش فعالیت هیئت مدیره، تغییر در اعضای هیئت مدیره و… را در سامانه کدال به آدرس (www.codal.ir) ثبت کنند، تا سرمایه گذاران بتوانند به راحتی به تمامی جزئیات شرکت دسترسی داشته باشند.

سامانه سهام عدالت:

درگاه سهام عدالت به نشانی (www. Sahamedalat.ir) قابل دسترس میباشد، این سامانه به منظور مشاهده ی اطلاعات هویتی و دارایی های سهام عدالت برای سهامداران سهام عدالت راه اندازی شده است.

در این سایت امکان آزاد سازی سهام عدالت فراهم است، باید توجه داشت برای فروش سهام عدالت باید از طریق بانک و کارگزاری های مجاز اقدام کرد و این سامانه فقط امکان آزاد سازی سهام عدالت را فراهم میکند.
لازم به توضیح است برای وارد شدن به این سامانه تلفن همراه باید به نام خود شخص دارنده ی سهام عدالت باشد.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی کردیم سایت های مهم و پر بازدید بازار سرمایه را شرح دهیم. با مشاهده ی این سایت ها میتوانید اطلاعات جامع و مفیدی از بازار سرمایه بدست آورید، شما نیز میتوانید در قسمت کامنت ها اگر سایت مفیدی میشناسید معرفی کنید تا در آپدیت های جدید این مقاله به آنها نیز اشاره کنیم . مشاهده و بررسی سایت های بورسی به شما کمک میکند تا در معاملات خود با دانش و درایت بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.7 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ