کد prx چیست؟

آموزش سبدگردانیمعامله گری
کد prx چیست؟
پوریا گلمرادی
نویسنده: پوریا گلمرادی
02 بهمن 1401

در این مقاله به توصیح می دهیم کد کد prx چیست؟  و و از طرفی به معرفی روش های سرمایه گذاری به طور مستقیم و غیر مستقیم، شرکت های سبدگردانی میپردازیم و چگونگی دریافت کد PRX را توضیح می دهیم. با فردانامه همراه باشید.

 

مقدمه:

امروزه با گسترده شدن بازار سرمایه و آشنایی عموم مردم با آن، بسیاری از افراد علاقه به سرمایه گذاری در این بازار را دارند اما با توجه به مشغله کاری و نداشتن دانش کافی به دنبال راهی هستند که فعالیت آن ها در بازار سرمایه به شغل اصلی آن ها صدمه وارد نکند، در همین راستا شرکت هایی تحت عنوان شرکت های سبدگردان تاسیس شده اند که این افراد می توانند از طریق آن ها اقدام به سرمایه گذاری غیر مستقیم کنند.

 

سرمایه گذاری مستقیم

سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می پذیرد. افرادی که از دانش و زمان کافی برخوردار هستند می توانند خود به طور مستقیم در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند، برای شروع فعالیت این افراد در بازار سرمایه نیاز به اخذ کد بورسی می باشد، متقاضیان برای دریافت این کد با مراجعه به سامانه سجام و وارد کردن اطلاعات هویتی خود اقدام به دریافت کد بورسی می کنند، کد بورسی همانند کد ملی برای هر شخص منحصر به فرد می باشد.

کد بورسی معمولا از 3 حرف اول نام خانوادگی به همراه 5 عدد می باشد، اما در متقاضیانی که خواستار دریافت سهام عدالت شده اند این ترکیب متفاوت می باشد و کد بورسی آن ها از 3 حرف فارسی (که به صورت تصادفی انتخاب می شود) و 5 عدد تشکیل شده است.

مثال:
امیر عزیزی ( عزی09876)
امیر مجیدی( ع ض ب 087652) ( متقاضی سهام عدالت)

شرکتهای سبدگردان

بعضی از افراد به دلیل نداشتن دانش و وقت کافی ترجیح می دهند سرمایه خود را در اختیار شرکت های سبدگردان قرار دهند، شرکت های سبدگردان شرکت های رسمی هستند که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند.
این شرکت ها متشکل از تحلیلگران و معامله گران خبره هستند، و برای افرادی که نمی توانند به صورت مستقیم در بازار سرمایه فعالیت کنند مناسب می باشد.
افراد با مراجعه حضوری به این شرکت ها و امضا قرارداد سبدگردانی، سرمایه مورد نظر خود را در اختیار این شرکت ها قرار می دهند.

در نظر داشته باشید در هنگام قرارداد سرمایه گذار میتواند افق زمانی، ریسک پذیری و هدف هایی که دنبال می کند را به سبدگردان اعلام نماید و سبدگردان باید این موارد را در مدیریت سبد سرمایه گذار لحاظ کند.

به طور مثال افرادی که در سرمایه گذاری، ریسک پذیری بیشتری دارند می توانند در سبد سرمایه گذاریشان تا 90 درصد سهام، و مابقی صندوق درآمد ثابت را انتخاب کنند و شرکت سبد گردان هم با توجه به شرایط و جو بازار این میزان را با کمی تغییر اعمال نماید، اما گاهی افرادی که ریسک پذیری کمتری دارند و به حداقل بازده( مثلا 30 درصد)، قانع هستند، می توانند با انتخاب ترکیبی از اوراق و سهم های بنیادی قوی و کم ریسک اصل سرمایه را حفظ کنند و در گام بعدی انتظار کسب سود معقول داشته باشند. برای  اطلاعات بیشتر در مورد سبد گردانی می توانید بر روی مقاله سبدگردانی کلیک کنید.

دریافت کد PRX

متقاضیان جهت سرمایه گذاری غیر مستقیم و در اختیار گذاشتن دارایی خود به سبدگردان نیاز به اخذ کد PRX دارند، کد PRX به مانند کد بورسی منحصر به فرد است و نشانگر سبد اختصاصی شما می باشد. پس از امضا قرارداد سبدگردانی، شرکت سبدگردان مدارک متقاضی را جهت اخذ کد PRX به سازمان بورس ارسال می کند.

کد prx معمولا طی 3 الی 4 روز کاری برای شخص متقاضی سبدگردانی صادر می شود بعضا این زمان به یک هفته هم میرسد.
باید به این نکته توجه داشت که اخذ کد PRX مختص به افرادی است که قصد سرمایه گذاری به طور غیر مستقیم در بازار سرمایه را دارند و جهت سرمایه گذاری مستقیم اخذ کد بورسی کفایت می کند.

آیا پس از اخذ کد PRX خود نیز می توانیم معامله انجام دهیم؟

باید توجه داشت پس از انعقاد قرارداد سبدگردانی و اخذ کد PRX شما می توانید در صورت تمایل سهام و یا نقدینگی مورد نظرتان را به کد PRX خود منتقل کنید، پس از انتقال، شما دیگر قادر به اعمال تغییرات مستقیم در سبد خود نیستید و فقط می توانید نظرات خود را به تحلیل گران و معامله گران سبد خود اعلام نمایید.

شما می توانید مانند گذشته در حساب کارگزاری خود اقدام به خرید و فروش سهم به طور مستقیم کنید و فقط مقدار مشخصی از دارایی که به کد PRX منتقل شده است از طریق سبدگردانی اداره می شود در نتیجه هیچ محدودیتی مبنی بر سرمایه گذاری مستقیم بر روی مابقی دارایی شما ایجاد نمی شود .

شما می توانید برای ثبت نام در کارگزاری به صورت غیر حضوری اینجا کلیک کنید .

پس از منتقل کردن سهم های خود به کد PRX یک نام کاربری و رمز عبور در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید با ورود به لینک مشخص شده از سوی سبدگردانی عملکرد روزانه سبد خود را مشاهده کنید، همچنین شما می توانید در صورت عدم رضایت از عملکرد سبدگردان بدون پرداخت ضرر و زیان پیش از موعد قرارداد اقدام به فسخ یک طرفه قرارداد خود کنید.

کد prx چیست؟

مزایای دریافت کد PRX چیست؟

سبدگردانی، بهترین انتخاب برای کسانیست که زمان و دانش کافی ندارند، در ادامه مقاله قصد داریم از مزایای سبد گردانی به چند مورد اشاره کنیم.

1-مدیریت حرفه ای دارایی:

سبد گردانی از تحلیل گران و معامله گران متعددی تشکیل شده که که با بررسی و تحلیل روزانه شرایط سهم و بازار، اقدام به خرید و یا فروش سهم می کنند به همین منظور دریافت کد PRXو سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه سبب می شود سرمایه شما به بهینه ترین حالت ممکن اداره شود.

2- صرفه جویی در زمان:

برای حضور مستقیم در بازار سرمایه نیاز به صرف زمان می باشد بعضی افراد به دلیل نداشتن زمان کافی اقدام به سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه می کنند و می توانند از زمان سیو شده خود در جهت فعالیت های حوزه تخصصی شان استفاده نمایند.

3- جلوگیری از رفتار هیجانی:

بازار سرمایه پر از رفتار های هیجانی زود گذر می باشد، گاهی ممکن است با یک خبر سیاسی منفی بازار شروع به ریزش هیجانی کند و یا بالعکس با یک خبر مثبت شروع به رشد هیجانی کند، افرادی که به طور مستقیم در بازار سرمایه فعال هستند و از دانش کافی برخوردار نیستند ممکن است اسیر هیجانات بازار شوند و با انتخاب های اشتباه به سرمایه خود آسیب جدی وارد کنند، به همین منظور بهترین راه، سپردن دارایی به افراد خبره در این حوزه می باشد تا با تصمیم گیری درست و اقدامات بجا مانع از زیان سنگین شما شوند.

اگر شما نیز قصد دارید به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کرده و سرمایه ی خود را به سبد گردان بسپارید شمارا دعوت میکنیم فرم سبدگردانی فردانامه را تکمیل کنید تا همکارانمان برای توضیحات بیشتر با شما تماس بگیرند.

نتیجه گیری:

مناسب ترین راه برای افرادی که قصد سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه را دارند انعقاد قرارداد با سبد گردانی می باشد.
پس از انعقاد قرارداد، کد PRX شما طی 3 الی 4 روز کاری، صادر می شود.
پس از گرفتن کد PRX شما می توانید سهام و یا نقدینگی مورد نظر خود را به این کد منتقل کنید.

سهامی که به کد PRX تان منتقل می کنید در کنترل سبد گردان قرار می گیرد و امکان خرید و فروش از سوی شما فراهم نمی باشد ولی شما میتوانید عملکرد سبدتان را از طریق پنلی که در اختیارتان قرار میگیرد مشاهده نمایید.

نکته مهم: سرمایه گذارانی که اقدام به تشکیل سبد و گرفتن کد PRX مینمایند میتوانند با آن بخش از دارایی هایی که به کد سبدگردانی خود منتقل نکرده اند به صورت مستقیم خرید و فروش انجام دهند. (البته با آن بخش از دارایی هایی که به کد PRX خود منتقل نکرده اند.)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ