کد PRX چیست

کد PRX چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهید به صورت غیرمستقیم با استفاده از یک سبدگردانی اختصاصی اقدام به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی کنید، باید با برخی از اصطلاحات تخصصی آشنا شوید.

یکی از همین اصطلاح‌ها، کد PRX است که اخذ آن برای واگذاری سبد دارایی به سبدگردان ضروری است. در ادامه بیشتر با کاربردهای کد PRX آشنا می‌شوید و روش دریافت کد PRX را یاد می‌گیرید. پس اگر می‌خواهید بدانید که کد PRX چیست و چه استفاده‌هایی دارد، ادامه مطلب را از دست ندهید.

کد PRX

حتماً تاکنون اصطلاح کد بورسی را شنیده‌اید. زمانی که شما در سجام ثبت‌نام می‌کنید و می‌خواهید خرید و فروش سهام را در کارگزاری‌ها شروع کنید، یک کد بورسی دریافت می‌کنید که شامل حروف اول نام خانوادگی شما بعلاوه‌ ۵ عدد است. کد PRX که به آن کد سبد بورسی هم گفته می‌شود، یک کد اختصاصی است که به پرتفوی سرمایه‌گذاری شما داده می‌شود. اطلاق این کد به سبد دارایی شما نشانگر مالکیت شما بر آن سبد است با این تفاوت که مدیریت سبد خود را به یک شرکت سبدگردان واگذار کرده‌اید.
درصورتی‌که بخواهید از خدمات سبدگردانی استفاده کنید، باید کد PRX را از سازمان بورس دریافت کنید. البته دریافت این کد منوط به عقد قرارداد سبدگردانی است و پیش از آن دریافت کد سبد بورسی (همان PRX) کاربردی ندارد. کد PRX شامل همین سه حرف انگلیسی بعلاوه چند عدد اختصاصی است که به شما تعلق می‌گیرد.

مثال:

امیر عزیزی ( عزی09876)

اهمیت کد PRX در بورس

برخورداری از کد PRX مالکیت شما را بر سبد دارایی‌تان اثبات می‌کند. در واقع وقتی شما کد PRX دریافت می‌کنید، سبدگردان تنها امکان مدیریت سبد شما را دارد و صاحب اصلی دارایی، فردی است که کد PRX به او تعلق دارد. در نتیجه دریافت این کد برای حفظ امنیت سرمایه‌تان (وقتی که می‌خواهید مدیریت پرتفوی خودتان را به دیگری بسپارید) ضروری است. برای همین یکی از عوامل رسمی‌شدن و قانونی‌شدن قراردادهای سبدگردانی، دریافت کد PRX است.

بهترین راه دریافت کد PRX

برای اخذ کد PRX لازم است شما اقدام به عقد قرارداد با یکی از سبدگردان‌های مجاز کنید. ضمن بستن قرارداد، تقاضای شما برای دریافت کد PRX به سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارسال می‌شود. صدور کد PRX از چند ساعت تا چند روز می‌تواند زمان ببرد.

کد بورسی بعد از دریافت کد PRX باطل می‌شود؟

خیر! کد بورسی شما هم به موازات کد سبد بورسی یا PRX فعال است. توجه داشته باشید که شما تصمیم می‌گیرید که چه میزان از دارایی خودتان را به کد PRX منتقل کنید. با باقیمانده دارایی (اعم از سهام، اوراق درآمد ثابت یا وجه نقد) در کد بورسی می‌توانید به خریدوفروش مستقیم سهام بپردازید.

توجه داشته باشید آن قسمت از دارایی که به کد PRX انتقال می‌یابد، دیگر تحت مدیریت شما نیست و نمی‌توانید در معاملات آن دخالت کنید.

دریافت کد PRX

دریافت کد PRX

دریافت کد PRX رایگان است؟

صدور کد سبد بورسی همانند کد بورسی رایگان است یا اینکه یک هزینه اندک دارد. بااین‌حال افتتاح حساب سبدگردانی می‌تواند برحسب تعرفه شرکت‌های سبدگردانی هزینه‌بردار باشد. از آن‌جایی که دریافت کد PRX منوط به عقد قرارداد سبدگردانی است، بنابراین دریافت این کد می‌تواند هزینه داشته باشد. بهترین راه برای آگاهی از هزینه‌های عقد قرارداد سبدگردانی و در نتیجه دریافت کد PRX، مشورت با یک شرکت سبدگردانی است.

چرا روش سبدگردانی انتخاب می‌شود؟

زمانی که حرف از دریافت کد PRX به میان می‌آید، حتماً پای انتخاب روش سبدگردانی در میان است. اگر شما هم به سرمایه‌گذاری به روش سبدگردانی فکر می‌کنید و برای همین می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره دریافت کد سبد بورسی داشته باشید، بد نیست خلاصه‌ای از مزایای این روش را هم بدانید.
سبدگردانی روشی است که برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم به کار می‌رود. معمولاً افرادی که ریسک‌پذیری بالایی دارند اما زمان یا دانش کافی برای فعالیت مستقیم در بازار سرمایه را ندارند، به سراغ شرکت‌های سبدگردانی می‌روند. شرکت‌های سبدگردانی با عقد قرارداد، مدیریت سبد بورسی افراد را به دست می‌گیرند و اجازه خرید و فروش سهام را دریافت می‌کنند. آن‌ها با بهره‌گیری از تخصص افراد و تجربه سرمایه‌گذارهای فعال، می‌توانند در شرایط مساعد بازدهی بیشتری از شاخص کل بازار را به‌دست بیاورند. همین امر باعث جذابیت بیشتر سبدگردانی در زمان‌های رونق بازار سرمایه می‌شود.

کد PRX را همین امروز دریافت کنید

اگر قصد دارید تا سرمایه‌تان را در بازار به کار ببندید اما زمان یا دانش تخصصی ندارید، می‌توانید همین امروز اقدام به بارگذاری مدارک و عقد قرارداد سبدگردانی کنید. با عقد قرارداد با سبدگردانی اختصاصی فردانامه شما می‌توانید کد سبد بورسی خودتان را دریافت کنید و بخشی از سرمایه خودتان را به دست متخصصین سرمایه‌گذاری بسپارید.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 18 نفر 4.8/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

بخش نظرات
  1. آیا کد PRX را می توان از یک سبدگردان به سبدگردان دیگر انتقال داد؟ برای مثال من با سبدگردانی قرارداد دارم و تصمیم می گیرم قراردادم را با ایشان فسخ و همان دارایی ها و کد را به سبدگردان دیگر منتقل نمایم.

    • سلام خیر این مورد امکانپذیر نیست . اگر شما قرداد سبدگردانی خود را فسخ کنید ودر خواست انتقال دارایی بدهید . دارایی شما به کد شخصی شما منتقل می شود و کد prx شما غیرفعال خواهد شد در صورتی که با سبدگردانی دیگری قرارداد ببندید کد prx جدید برای شما صادر میگردد و شما می توانید دارایی خود را به کد prx جدید منتقل کنید .

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد