کد prx چیست؟

مفاهیم بورس
کد prx چیست؟
پوریا گلمرادی
نویسنده: پوریا گلمرادی
02 بهمن 1401

در این مقاله به توصیح می دهیم که کد prx چیست؟  و از طرفی به معرفی روش‌های سرمایه‌گذاری به‌طور مستقیم و غیر مستقیم، شرکت‌های سبدگردانی می‌پردازیم و چگونگی دریافت کد PRX را توضیح می‌دهیم. با فردانامه همراه باشید.

 

مقدمه:

امروزه با گسترده شدن بازار سرمایه و آشنایی عموم مردم با آن، بسیاری از افراد علاقه به سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند اما با توجه به مشغله کاری و نداشتن دانش کافی به دنبال راهی هستند که فعالیت آن‌ها در بازار سرمایه به شغل اصلی آن‌ها صدمه وارد نکند، در همین راستا شرکت‌هایی تحت عنوان شرکت‌های سبدگردان تاسیس شده‌اند که این افراد می‌توانند از طریق آن‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم کنند.

سرمایه‌گذاری مستقیم

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم صورت می‌پذیرد. افرادی که از دانش و زمان کافی برخوردار هستند می‌توانند خود به‌طور مستقیم در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند، برای شروع فعالیت این افراد در بازار سرمایه نیاز به اخذ کد بورسی می‌باشد، متقاضیان برای دریافت این کد با مراجعه به سامانه سجام و وارد کردن اطلاعات هویتی خود اقدام به دریافت کد بورسی می‌کنند، کد بورسی همانند کد ملی برای هر شخص منحصر به فرد می‌باشد.

کد بورسی معمولا از 3 حرف اول نام خانوادگی به همراه 5 عدد می‌باشد، اما در متقاضیانی که خواستار دریافت سهام عدالت شده‌اند این ترکیب متفاوت می‌باشد و کد بورسی آن‌ها از 3 حرف فارسی (که به‌صورت تصادفی انتخاب می‌شود) و 5 عدد تشکیل شده است.

مثال:
امیر عزیزی ( عزی09876)
امیر مجیدی( ع‌ض‌ب 087652) ( متقاضی سهام عدالت)

شرکتهای سبدگردان

بعضی از افراد به دلیل نداشتن دانش و وقت کافی ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در اختیار شرکت‌های سبدگردان قرار دهند، شرکت‌های سبدگردان شرکت‌های رسمی هستند که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کنند.
این شرکت‌ها متشکل از تحلیل‌گران و معامله‌گران خبره هستند، و برای افرادی که نمی‌توانند به‌صورت مستقیم در بازار سرمایه فعالیت کنند مناسب می‌باشد. افراد با مراجعه حضوری به این شرکت‌ها و امضا قرارداد سبدگردانی، سرمایه مورد نظر خود را در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهند.

در نظر داشته باشید در هنگام قرارداد سرمایه‌گذار می‌تواند افق زمانی، ریسک‌پذیری و هدف‌هایی که دنبال می‌کند را به سبدگردان اعلام نماید و سبدگردان باید این موارد را در مدیریت سبد سرمایه‌گذار لحاظ کند.

به‌طور مثال افرادی که در سرمایه‌گذاری، ریسک پذیری بیشتری دارند می‌توانند در سبد سرمایه‌گذاری خود تا 90 درصد سهام، و مابقی صندوق درآمد ثابت را انتخاب کنند و شرکت سبدگردان هم با توجه به شرایط و جو بازار این میزان را با کمی تغییر اعمال نماید، اما گاهی افرادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند و به حداقل بازده( مثلا 30 درصد)، قانع هستند، می‌توانند با انتخاب ترکیبی از اوراق و سهم‌های بنیادی قوی و کم‌ریسک اصل سرمایه را حفظ کنند و در گام بعدی انتظار کسب سود معقول داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر  در مورد سبدگردانی شخصی مطلب سبدگردانی اختصاصی فردانامه را مطالعه کنید.

دریافت کد PRX

متقاضیان جهت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و در اختیار گذاشتن دارایی خود به سبدگردان نیاز به اخذ کد PRX دارند. کد PRX به مانند کد بورسی منحصر‌به‌فرد است و نشان‌گر سبد اختصاصی شما می‌باشد. پس از امضا قرارداد سبدگردانی، شرکت سبدگردان مدارک متقاضی را جهت اخذ کد PRX به سازمان بورس ارسال می‌کند.

کد prx معمولا طی 3 الی 4 روز کاری برای شخص متقاضی سبدگردانی صادر می‌شود بعضا این زمان به یک هفته هم می‌رسد. باید به این نکته توجه داشت که اخذ کد PRX مختص به افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری به‌طور غیرمستقیم در بازار سرمایه را دارند و جهت سرمایه‌گذاری مستقیم اخذ کد بورسی کفایت می‌کند.

آیا پس از اخذ کد PRX خود نیز می‌توانیم معامله انجام دهیم؟

باید توجه داشت پس از انعقاد قرارداد سبدگردانی و اخذ کد PRX شما می‌توانید در صورت تمایل سهام و یا نقدینگی مورد نظرتان را به کد PRX خود منتقل کنید. پس از انتقال، شما دیگر قادر به اعمال تغییرات مستقیم در سبد خود نیستید و فقط می‌توانید نظرات خود را به تحلیل‌گران و معامله‌گران سبد خود اعلام نمایید.

شما می‌توانید مانند گذشته در حساب کارگزاری خود اقدام به خرید و فروش سهم به‌طور مستقیم کنید و فقط مقدار مشخصی از دارایی که به کد PRX منتقل شده است از طریق سبدگردانی اداره می شود. در نتیجه هیچ محدودیتی مبنی‌بر سرمایه‌گذاری مستقیم بر روی مابقی دارایی شما ایجاد نمی‌شود .

شما می‌توانید برای ثبت‌نام در کارگزاری به صورت غیر‌حضوری اینجا کلیک کنید .

پس از منتقل کردن سهم‌های خود به کد PRX یک نام کاربری و رمز عبور در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید با ورود به لینک مشخص شده از سوی سبدگردانی عملکرد روزانه سبد خود را مشاهده کنید، همچنین شما می‌توانید در صورت عدم رضایت از عملکرد سبدگردان بدون پرداخت ضرر و زیان پیش‌از موعد قرارداد اقدام به فسخ یک‌طرفه قرارداد خود کنید.

کد prx چیست؟

مزایای دریافت کد PRX چیست؟

سبدگردانی، بهترین انتخاب برای کسانی‌ست که زمان و دانش کافی ندارند، در ادامه مقاله قصد داریم از مزایای سبد گردانی به چند مورد اشاره کنیم.

1-مدیریت حرفه‌ای دارایی:

سبدگردانی از تحلیل‌گران و معامله‌گران متعددی تشکیل شده که با بررسی و تحلیل روزانه شرایط سهم و بازار، اقدام به خرید و یا فروش سهم می‌کنند به‌همین‌منظور دریافت کد PRX و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه سبب می‌شود سرمایه شما به بهینه‌ترین حالت ممکن اداره شود.

2- صرفه‌جویی در زمان:

برای حضور مستقیم در بازار سرمایه نیاز به صرف زمان می‌باشد بعضی افراد به دلیل نداشتن زمان کافی اقدام به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه می‌کنند و می‌توانند از زمان سیو شده خود در جهت فعالیت‌های حوزه تخصصی‌شان استفاده نمایند.

3- جلوگیری از رفتار هیجانی:

بازار سرمایه پر از رفتارهای هیجانی زودگذر می‌باشد. گاهی ممکن است با یک خبر سیاسی منفی بازار شروع به ریزش هیجانی کند و یا بالعکس با یک خبر مثبت شروع به رشد هیجانی کند. افرادی که به‌طور مستقیم در بازار سرمایه فعال هستند و از دانش کافی برخوردار نیستند ممکن است اسیر هیجانات بازار شوند و با انتخاب‌های اشتباه به سرمایه خود آسیب جدی وارد کنند، به‌همین منظور بهترین راه، سپردن دارایی به افراد خبره در این حوزه می‌باشد تا با تصمیم‌گیری درست و اقدامات به‌جا مانع از زیان سنگین شما شوند.

 

نتیجه‌گیری:

مناسب‌ترین راه برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه را دارند انعقاد قرارداد با سبدگردانی می‌باشد. پس از انعقاد قرارداد، کد PRX شما طی 3 الی 4 روز کاری، صادر می‌شود. پس از گرفتن کد PRX شما می‌توانید سهام و یا نقدینگی مورد نظر خود را به این کد منتقل کنید. سهامی که به کد PRXتان منتقل می‌کنید در کنترل سبدگردان قرار می‌گیرد و امکان خرید و فروش از سوی شما فراهم نمی‌باشد ولی شما می‌توانید عملکرد سبدتان را از طریق پنلی که در اختیارتان قرار می‌گیرد مشاهده نمایید.

نکته مهم: سرمایه‌گذارانی که اقدام به تشکیل سبد و گرفتن کد PRX می‌نمایند می‌توانند با آن بخش از دارایی‌هایی که به کد سبدگردانی خود منتقل نکرده‌اند به‌صورت مستقیم خرید و فروش انجام دهند. (البته با آن بخش از دارایی‌هایی که به کد PRX خود منتقل نکرده‌اند.)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 11 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ

 1. د.طهماسبی
  4 مرداد 1402
  پاسخ دادن

  آیا کد PRX را می توان از یک سبدگردان به سبدگردان دیگر انتقال داد؟ برای مثال من با سبدگردانی قرارداد دارم و تصمیم می گیرم قراردادم را با ایشان فسخ و همان دارایی ها و کد را به سبدگردان دیگر منتقل نمایم.

  • فردانامه
   10 مرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام خیر این مورد امکانپذیر نیست . اگر شما قرداد سبدگردانی خود را فسخ کنید ودر خواست انتقال دارایی بدهید . دارایی شما به کد شخصی شما منتقل می شود و کد prx شما غیرفعال خواهد شد در صورتی که با سبدگردانی دیگری قرارداد ببندید کد prx جدید برای شما صادر میگردد و شما می توانید دارایی خود را به کد prx جدید منتقل کنید .