نقشه بازار در سایت TSETMC

معامله گری
نقشه بازار در سایت TSETMC
پوریا گلمرادی
نویسنده: پوریا گلمرادی
20 دی 1401

مقدمه:

شرکت مدیریت فناوری بورس یکی از زیرمجموعه های شرکت بورس و اوراق بهادار تهران می باشد. در راستای گسترش معاملات آنلاین این شرکت با راه اندازی سایتی به نشانی tsetmc.com (Tehran Securities Exchange Technology Management Co) وظیفه دارد تمامی اطلاعات شرکت های بورسی نظیر معاملات، لیست سفارشات، قیمت لحظه ای سهام، قیمت پایانی، حجم مبناو … را به صورت آنلاین در اختیار عموم قرار دهد.

همچنین شما با مراجعه به این سایت می توانید به اطلاعات زیادی از وضعیت کلی بازار و سهم نظیر شاخص کل، شاخص هم وزن، حجم معاملات، ارزش معاملات، ارزش بازار، لیست سفارش خرید فروش، eps ، پیام ناظر و … دست پیدا کنید. یکی از قسمت های این سایت مورد استقبال واقع شده، نقشه بازار میباشد. در این مقاله قصد داریم به توضیح نقشه بازار در سایت tsetmc بپردازیم با ما همراه باشید.

سایت TSETMC.COM:

در صفحه ی اول tsetmc.com گزینه های، دریک نگاه، بورس اوراق بهادار، فرابورس ایران،بورس انرژی ایران، کدال،صندوق های سرمایه گذاری، بورس کالا را مشاهده میکنید که شما میتوانید با کلیک برروی بازار های موردنظرتان اطلاعات جامعی نظیر ارزش بازار،ارزش معاملات، نماد های پرتراکنش و .. بدست آورید، همچنین با کلیک کردن برروی گزینه کدال میتوانید پیام های ناشران را که برروی سامانه کدال منتشر میشود مشاهده کنید.

نقشه بازار در سایت TSETMC

 

 

با انتخاب گزینه صندوق های سرمایه گذاری میتوانید تمامی صندوق ها را اعم از صندوق درآمد ثابت، صندوق های سهامی ، صندوق های جسورانه ، شرکت های سبدگردانی ،صندوق های طلا و … را همراه با بازده سه ماهه تا یک ساله آن ها را مشاهده کنید.

نقشه بازار در سایت tsetmc.com

یکی از خدماتی که سایت tsetmc به طور رایگان به سرمایه گذاران ارائه میدهد نقشه بازار میباشد. برای مشاهده نقشه بازار باید ابتدا وارد سایت tsetmc.com شوید، در صفحه نخست با کلیک بر روی گزینه نقشه بازار که در سمت چپ نوار ابزار بالای صفحه قرار دارد شما میتوانید یک نمای کلی از بازار را مشاهده کنید.

نقشه بازار در سایت TSETMC

 

در نقشه بازار، نماد های بازار سرمایه در دسته بندی های مربوط به خود ( خودرویی ها، فرآورده های نفتی ، فلزات اساسی، سرمایه گذاری ها و …..) قرارگرفته اند و شما با نگه داشتن موس برروی هریک از نماد ها می توانید به راحتی تمامی اطلاعات لحظه ای نماد را نظیر ( قیمت پایانی، آخرین معامله، تعداد، حجم وارزش) را مشاهده کنید..

نقشه بازار در سایت TSETMC

 

به طور کلی نقشه بازار در سایت TSETMC.COM نماد های منفی و مثبت را با 2 رنگ قرمز و سبز نمایش میدهد ، اما شاید شما هم با مشاهده ی نقشه بازار این سوال در ذهنتان به وجود آمده باشد که چرا رنگ سبز و یا قرمز نماد های مختلف با هم متفاوت میباشد؟

طیف رنگ در نقشه بازار:

برای مشاهده بهتر وضعیت هر نماد، از طیف های مختلف رنگ سبز و قرمز استفاده شده است.
مکانیزم سایت TSETMC به این شکل میباشد که هرچه نماد در کف دامنه نوسان روزانه معامله شود رنگ نماد در نقشه بازار قرمز کمرنگ میباشد و هرچه به سمت 0 تابلو حرکت میکند، رنگ نماد به سمت قرمز تیره تغییر میکند، نماد در صفر تابلو به رنگ خاکستری(خنثی) تغییر میکند.

در طرف مقابل هرچه نماد به سمت سقف دامنه روزانه خود حرکت کند رنگ سبز آن به سمت سبز روشن تغییر میکند و در سقف دامنه روزانه رنگ سبز روشن در می آید و زمانی که نماد از سقف دامنه روزانه به سمت صفر تابلو حرکت کند رنگ آن از سبز روشن به سبز تیره گرایش پیدا میکند و در صفر تابلو به رنگ خاکستری در می آید.

به طور مثال اگر یک نماد در یک روز معاملاتی از حداقل دامنه نوسان به سمت حداکثر دامنه نوسان حرکت کند رنگ آن به ترتیب قرمز خیلی روشن، قرمز تیره، قرمز خیلی تیره، خاکستری (صفر تابلو) ، سبز خیلی تیره، سبز روش، سبز خیلی روشن تغییر میکند.

مزایای نقشه بازار:

استفاده از نقشه ی بازار برای سرمایه گذارانی که در بازار سرمایه فعالیت میکنند میتواند بسیار مفید باشد، آن ها میتوانند با مشاهده ی نمای کلی بازار به به وضعیت کلی صنعت آگاهی پیدا کنند و با مقایسه نماد های مختلف یک صنعت با یکدیگر بهترین انتخاب را داشته باشند.
سایت TSETMC یکی از جامع ترین سایت های بورسی می باشد، در این سایت تمامی اطلاعات در مورد تمام بازار ها در اختیار مخاطب قرار میگیرد و مخاطب میتواند تمامی بخش های سایت را مشاهده کند، این سایت با وجود حجم بالای اطلاعاتی که در خود دارد، پیچیدگی خاصی ندارد و شما میتوانید با ورود به آن، به تمامی بخش های مورد نظر خود دست یابید.

معایب نقشه بازار :

در نقشه بازار، صنعت های بزرگ و پر حجم بازار نظیر ( صنعت خودرویی ها، فلزات اساسی، گروه شیمیایی، استخراج کانه های فلزی . …) که بر روی شاخص تاثیر گذاری بیشتری دارند فضای بیشتری را در اختیار دارند و بزرگتر از صنعت های کوچک بازار نمایش داده میشوند به همین علت این نقشه برای دیدن وضعیت کلی بازار و نماد های شاخص ساز کارایی دارد و خیلی نمیتوان از آن برای بررسی نماد های کوچک بازار استفاده کرد.

جمع بندی:

سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با هدف گسترش معاملات آنلاین راه اندازی شده است، این سایت اطلاعات مختلفی نظیر شاخص کل، شاخص هم وزن، ارزش معامله، سهام شناور و … ارائه میدهد.

یکی از اطلاعاتی که سایت TSETMC ارائه میدهد نقشه بازار می باشد. در نقشه بازار امکان مشاهده ی تمامی نماد ها فراهم میباشد.

در نقشه ی بازار، نمادها در دسته بندی های صنعت مربوط به خود، قرار گرفته اند و شما میتوانید به راحتی نماد های یک صنعت را با هم مقایسه کنید.

در نقشه ی بازار با نگه داشتن موس بر روی هر نماد اطلاعات روز آن نماد نظیر قیمت پایانی، آخرین معامله، تعداد،حجم، ارزش آن نماد به شما نمایش داده میشود.

طیف رنگی نقشه بازار از قرمز روشن تا سبز روشن میباشد، نماد در کف دامنه نوسان روزانه قرمز روشن میباشد و هرچه به سمت صفر تابلو حرکت میکند به قرمز تیره تبدیل میشود و در صفر تابلو به رنگ خاکستری در می آید، همچنین در حرکت به سمت سقف دامنه روزانه، از سبز تیره به سبز روشن تغییر رنگ میدهد.

نقشه بازار از صنعت های مختلفی تشکیل شده است اما صنعت های بزرگ و شاخص ساز نسبت به صنعت های کوچک بازار فضای بیشتری به خود اختصاص داده اند به همین علت نقشه مناسب بررسی صنعت های کوچک بازار نمیباشد و بیشتر برای بررسی صنعت های بزرگ طراحی شده است.

 

 

 

 

 

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ