5نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

1) مهترین موضوع این هفته، تعیین تکلیف موضوع عرضه خودرو در بورس کالا و تصمیم شورای رقابت برای این صنعت خواهد بود. دستورالعملی که ظاهرا فردا صبح منتشر خواهد شد و حدس زده می شود نرخ فروش خودروها افزایش پیدا کند و در کنار آن درصدی از تولید خودروسازها خصوصا در خودروهای پرتیراژ در بورس کالا عرضه شود.

در کوتاه مدت این تصمیم می تواند کمی آن جو منفی را فروکش کند. اما واقعیت این است که جو بی اعتمادی ایجاد شده باعث شد در دو هفته ی اول بهمن ماه بورس 10 درصد افت کند و البته بسیاری از سهم ها بیش از 20 درصد نیز افت تجربه کردند. آن شدت فرار و آن بی اعتمادی زمان می برد تا بهبود پیدا کند.

2) بانک مرکزی کماکان موفق شده دلار را در سقف نگه دارد و علی رغم وجود تقاضای بسیار بالا اجازه رها شدن از این سقف به سمت بالا را نداده است. البته اگر از طرف دیگر به ماجرا نگاه کنیم تقاضا برای دلار به قدری بالاست که با وجود همه ی مداخله های بانک مرکزی خریداران یک قدم از سقف عقب نشینی نمی کنند.

این هفته بازار مبادله ای راه اندازی می شود. بسیاری بر این باور هستند با راه اندازی این بازار بخش عمده ای از تقاضای مصرفی ارز که مربوط به واردات نمی شود و تا الان از بازار آزاد تامین می شده (مانند ارز تحصیلی، مسافرتی، درمانی، خدماتی) از بازار آزاد خارج می شود و قیمت بازار آزاد افت می کند. در عوض بخشی از ارز صادرکنندگان با نرخ بالاتری نسبت به نرخ نیما و احتمالا در محدوده ی نرخ بازار توافقی قیمت خواهد خورد.

3) بازارهای جهانی بعد از چند هفته خوشبینی در سال 2023، این هفته و در پی ادامه سیاست های انقباضی فدرال رزرو کمی ترمزشان کشیده شد. البته آمار اشتغال فوق العاده خوب آمریکا باعث شد بازار از شدیدتر شدن سیاست های انقباضی بترسند و فروشنده بشوند. در طرف مقابل بازگشایی ها در چین بعد از سال جدید باعث افزایش تقاضا برای کالاهای مختلف شده است.

البته بیشترین تاثیر مثبت در کالاهای زنجیره فولاد دیده می شود. به طور کلی در چند ماه آتی قیمت کامودیتی ها تحت تاثیر این دو نیرو متضاد قرار خواهند داشت. فعلا اخبار آمریکا بیشتر بر بازارهای جهانی سایه انداخته است اما در هفته های پیش رو توجه به اخبار اقتصادی و برنامه های اقتصادی چین بیشتر خواهد شد. چی می تواند تاثیر منفی سیاست های انقباضی فدرال رزرو بر قیمت کالاها را خنثی کند.

 

4) بورس به شدت نسبت به بازارهای دیگر جامانده است. علت اصلی این جاماندگی بی اعتمادی به سیاست های دولت در مورد بورس است. سیاست هایی که به نوعی مالکیت سهامداران نسبت به حقوق خودشان در شرکت ها را زیر سوال برده است. همین الان نیز کماکان به زور ارز صادراتی شرکت ها را با نرخ 28500 تومان به واردکنندگان حاتم بخشی می کنند.

از طرف دیگر نرخ خوراک پتروشیمی را تقریبا سه برابر نرخ گاز در آمریکا و نرخ سوخت فولادی ها را تقریبا 1.5 برابر نرخ گاز در آمریکا تعیین کرده اند. داستان عرضه خودرو با زیان هم که جای خود دارد و بازی های این چند وقت اخیر در مورد عرضه ی خودرو در بورس کالا را دیدیم. حالا بانک مرکزی در حال تلاش برای کنترل رقابت در نرخ سود سپرده است و هم زمان نرخ تسهیلات را نیز افزایش داده است.

اگر درست سیاست گذاری شود و این سه مشکل نرخ 28500 دلار، هزینه های چندبرابری تحمیل شده از سوی دولت (مانند نرخ گاز) و مداخله های قیمت گذاری (مانند عرضه ی خودرو) برطرف شود بورس پتانسیل جبران عقب ماندگی وحشتناک را در مدت کوتاهی دارد. باید ببینیم عقل دوستان می رسد یا نه.

5) هفته ی گذشته میانگین ارزش معاملات خرد افت قابل توجهی داشت. تعداد کدهای فعال روزانه نیز افت کرد. در صورتی ادامه این روند و کاهش ارزش معاملات ممکن است مدتی دچار رکود شویم. به نظر می رسد اگر شاخص کل بتواند در مدت کوتاهی نصف این 10 درصد افت را پس بگیرد (مثلا همین هفته پیش رو به بالاتر از 1600 برگردد) می توان امیدوار بود مومنتوم صعود برگردد، در غیر اینصورت ممکن است مدتی در همین محدوده های قیمتی درجای بزنیم

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 1 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید