5نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات این هفته

5 نکته قبل از معاملات این هفته

1) پاییز غم انگیز به پایان رسید، پاییزی که خیلی وقت حوصله ی هیچ چیز را نداشتیم. در این پاییز دلار و طلا و خیلی از کالاها و بازارها 30 درصد رشد کردند. این در حالی است که شاخص بورس در حدود 12 درصد رشد کرد. متهم اصلی این واگرایی بین بازده بورس و دیگر بازارها نرخ دلار نیماست. در پاییز دلار نیما توسط بانک مرکزی 7 درصد رشد پیدا کرده است.

اکثر شرکت های بورسی دلار خودشان را در سامانه ی نیما می فروشند و درآمد و سود آنها وابسته به این نرخ است. این موضوع باعث شده است که شرکت های بورسی نتوانند رشد درآمد تجربه کنند و خوب طبیعتا بازار در مجموع عملکرد ضعیف تری نسبت به دلار داشته باشد. زمستان در حال شروع شدن است و در صورتی که نرخ نیما اجازه ی افزایش پیدا کند، خیلی از سهم ها می توانند عقب ماندگی خود را پوشش دهند.

از طرف دیگر معمولا شرکت های بزرگ موجودی کالا و یا دارایی ارزی خوبی دارند که در صورت تغییر نرخ نیما در زمستان از محل آن موجودی هم می توانند عملکرد خوبی در زمستان تجربه کنند.

2) فاصله نیما و آزاد در فصل پاییز یک فرصت هم برای برخی شرکت ها ایجاد کرده بود. شرکت هایی که مواد اولیه خود را با نرخ نیما تامین می کنند و محصولات آنها با نرخ دلار آزاد یا نزدیک به دلار آزاد قیمت می خورد. اینگونه شرکت ها احتمالا گزارش عملکرد ماه آذر خوبی خواهند داشت و متعاقبا فصل پاییز رشد حاشیه سود تجربه خواهند کرد.

شرکت های پتروشیمی و فلزی کوچک که محصولات رقابتی می فروشند در زمره این دسته هستند. منظور از محصولات رقابتی، محصولاتی هستند که در بورس کالا یا بازار بیرون عرضه می شوند و خریداران برای خرید این کالاها رقابت می کنند. محصولات پایین دست پتروشیمی، فلزات پرمصرفی مانند روی، مقاطع فولادی رقابتی و غیره را می توان برای این گروه نام برد.

وضعیت عملکرد این شرکت ها تا حدود زیادی از بورس کالا قابل استنباط است و همین یک ماه اخیر هم قیمت سهم های مرتبط رشد کرده اند. در کنار این گروه برخی شرکت ها هم محصولاتی تولید می کنند که در بورس عرضه نمی شوند یا بازاری ندارند که نرخ قابل پیگیری باشد.

تجهیزات و کالاهای مصرفی که قیمت آنها در بازار تعیین می شود و خیلی تحت کنترل نیستند و به اصطلاح با تورم بازار، نرخ محصولات بلافاصله رشد می کنند. گزارش عملکرد ماهانه اینگونه سهم و گزارش پاییزشان می تواند خوب باشد.

3) نرخ بهره در محدوده 30 درصد و احتمال افزایشش هم وجود دارد. همین موضوع باعث شده شاهد شکلگیری روند همه جانبه در بازار نباشیم. در واقع همین رشد خفیف بازار هم با پول کم داخل خودش بوده است. از طرف دیگر نرخ بهره بالا که از رقابت در بانک ها و تحت سیاست های بانک مرکزی خصوصا با اوراق گام شروع شده، باعث شده خروج شدید پول از صندوق های درآمد ثابت نیز داشته باشیم.

صندوق های درآمد ثابت در سالهای اخیر وزنه های تثبیت بازار بودند که در این دوره اخیر چندان نتوانستد نقش همیشگی خودشان را بازی کنند. هر زمان روند رشد نرخ بهره متوقف شود و پول فراوان شود، بازار یک بازده سریع و شدید خواهد داد. فعلا خبری از این نیست.

4) شرکت های خودروسازی که محصولات خودشان را در بورس کالا عرضه می کنند، شاهد ورود بی وقفه پول از سوی خریداران به حساب هایشان هستند. تجربه ای که مدتها بود این شرکت ها آن را حال نکرده بودند. ارزش معاملات کل خودروهای عرضه شده در بورس کالا در آذرماه به حدود 8 هزار میلیارد تومان رسید و خودروسازها این عدد را با فروش در بورس کالا دشت کردند.

این در حالی است که ارزش معاملات خودروها در بورس کالا در آبان ماه چیزی در حدود 1800 مییارد تومان بوده است. فروش در بورس کالا با نرخ های منطقی هم به نفع خودروسازها شده و در حال خارج کردن آنها از زیان است، هم مصرف کننده عموما با قیمتی کمتر از قیمت بازار توانسته خودرو تهیه کند و از همه مهمتر این نقدینگی جریان یافته به داخل صنعت می توند شرایط این شرکت ها و قطعه سازها را متحول کند تا بحران کمبود خودرو در کشور حل شود.

به نظر می رسد ارزش معاملات خودرو در بورس کالا کماکان رشد خواهد کرد این 8 هزار میلیارد تومان، حداقل به 30 هزار میلیارد تومان در ماه برسد.

5) چین بالاخره سیاست سختگیری در مورد کرونا را کنار گذاشت و البته این مساله باعث نگرانی در مورد افزایش مرگ و میر در این کشور شده است. از سوی دیگر این تسهیل هم زمان با تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی شده و نگرانی از شیوع گسترده در چین و سایر کشورها را افزایش داده است.

اما چیزی که به نظر می رسد، افزایش فعالیت های اقتصادی در چین، در سال جدید است. در واقع به نظر نمی رسد حتی شیوع گسترده باعث شود فعالیت های اقتصادی در سه ماهه اول سال جدید رشد نکند. لذا بعد از این نوسان های اخر سالی، مجددا شاهد تقویت بازار فلزات، فولاد و محصولات پتروشیمی (خصوصا پلیمر و الفین) خواهیم بود. فعلا دنیا درگیر سال جدید است و برای برآورد در مورد سال میلیادی جدید باید دو سه هفته ای صبر کنیم.

 

 

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 4 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید