نحوه خرید ربع سکه

سرمایه‌گذاری
نحوه خرید ربع سکه
جهانگیر شرقی
نویسنده: جهانگیر شرقی
06 بهمن 1401

دومین مرحله فروش ربع سکه طلا بهار آزادی، از 4 بهمن ماه به مدت 10 روز در بورس کالا شروع می‌شود. در این مقاله قصد داریم به ویژگی‌های این فروش و نحوه خرید ربع سکه بپردازیم.

ویژگی فروش ربع سکه طلای بهار آزادی

طبق اعلام بانک مرکزی، از سه‌شنبه 4 بهمن 1401، دومین مرحله‌ی فروش ربع سکه از طریق بورس کالا آغاز می‌گردد. در مرحله‌ی اول، عرضه به شکل حراج تک قیمتی بود و همه‌ی خریداران با یک قیمت ثابت اقدام به خرید ربع سکه‌ها می‌کردند. این قیمت ثابت را بانک مرکزی تعیین کرده بود. تعداد سکه‌های قابل عرضه در این مرحله، حدوداً 450 هزار ربع سکه است.

در مرحله‌ی اول این فروش، مجموعاً تعداد 47 هزار سکه در روزهای 24، 26 و 27 دی 1401 به متقاضیان واگذار گردید. قیمت‌های معامله شده در این 3 روز، 7 میلیون و 200 هزار تومان، 7 میلیون و 90 هزار تومان و 7 میلیون و 50 هزار تومان بوده است.

در این مرحله از فروش، این گواهی به صورت ناپیوسته به فروش خواهد رسید و نماد معاملاتی آن نیز “سکه۰۳۱۲ن۰۶” است. این تعداد سکه طلای ربع بهار آزادی دارای وزن ۲.۰۳۳ گرم و عیار ۹۰۰ در 1000 است. سال ضرب این سکه‌ها نیز برای ۱۳۸۶ است.

در این مرحله، فروش به صورت ثبت سفارش و کشف قیمت به صورت حراج چند قیمتی است. یعنی هر متقاضی سفارش خرید خود را به قیمت مد نظر ثبت می‌کند و پس از اتمام سفارش‌گذاری، تخصیص گواهی‌ها انجام می‌گیرد.

به گفته‌ی بانک مرکزی، مالیات اضافه‌ای بر قیمت خرید، از خریداران این ربع سکه‌ها دریافت نمی‌شود.

نحوه ثبت سفارش خرید ربع سکه طلا

خرید ربع سکه طلای بهار آزادی از طریق پنل معاملات آنلاین کارگزاری‌های بورسی امکان‌پذیر است. کافی است وارد سامانه‌ی معاملاتی آنلاین شده و عبارت “ربع سکه” یا “سکه۰۳۱۲ن۰۶” را جستجو کنید. پس از انتخاب این نماد، سفارش خریدتان را ثبت می‌کنید.

هر گواهی سپرده، معادل یک صدم ربع سکه‌ طلا است. بنابراین تعداد 100 گواهی لازم است تا معادل یک ربع سکه بشود. بنابراین سفارشی که در سامانه معاملاتی ثبت می‌کنید، حداقل باید 100 عدد باشد، که معادل یک ربع سکه بشود.

حداکثر تعداد ربع سکه‌ای که به هر متقاضی تعلق می‌گیرد، 5 تا است. بنابراین اعدادی که در حجم سفارش وارد می‌شود، باید یکی از اعداد 100، 200، 300، 400 یا حداکثر 500 باشد. که این اعداد به معنی 1، 2، 3، 4 و حداکثر 5 ربع سکه طلا است.

روزهای ثبت سفارش ربع سکه، مانند روزهای معاملاتی بورس است. یعنی از شنبه تا چهارشنبه، به غیر از روزهای تعطیل. ساعت ثبت سفارش نیز از 9 صبح الی 13 است. توجه کنید که بلافاصله پس از ثبت سفارش، گواهی به شما داده نمی‌شود. بلکه پس از پایان سفارشات، یعنی بعد از ساعت 13 و حداکثر تا ساعت 15، بانک مرکزی شروع به تخصیص گواهی ربع سکه‌ها به متقاضیان می‌نماید.

دامنه نوسان مجاز روزانه، ±۱۰۰% میانگین قیمت معاملات روز قبل است. بنابراین سفارش‌گذاری متقاضیان باید در این محدوده باشد.

نحوه خرید ربع سکه

نحوه ثبت سفارش خرید ربع سکه طلا بهار آزادی در سامانه معاملات آنلاین نیز در تصویر بالا نشان داده شده. ابتدا نام نماد را جستجو کنید. سپس تعداد سفارش را مضربی از 100 و حداکثر 500 بگذارید. قیمت را ثبت کنید. در آخر هم گزینه‌ی خرید را می‌زنید.

شرایط لازم برای خرید ربع سکه طلا

تنها اشخاص حقیقی بالای 18 سال که دارای کد ملی ایرانی باشند مجاز به خرید گواهی ربع سکه هستند. برای خرید این گواهی‌ها، نیازمند کد بورسی هستید. بنابراین اگر کد بورسی ندارید، باید ابتدا برای اخذ آن اقدام کنید.

برای ثبت نام در بورس و گرفتن کد بورسی، کافی است وارد این صفحه شده و تمام مراحل ثبت نام و احراز هویت سجام را به سادگی و به صورت غیرحضوری انجام دهید.

هزینه انبارداری

هزینه انبارداری، مبلغ 100 تومان برای هر روز، به ازای هر ربع سکه طلا است. این هزینه بر عهده خریدار است و در هنگام رجوع به خزانه برای تحویل ربع سکه‌ها، باید اقدام به پرداخت آن نماید. 9% نیز هزینه‌ی مالیات بر ارزش افزوده است.
با توجه به این‌که 5 روز پس از خرید گواهی می‌توانید اقدام به تحویل گرفتن ربع سکه‌ها نمایید، بنابراین هزینه انبارداری برای حداکثر 5 ربع سکه، تومان 2700 = 109 × 5 × 5 خواهد بود.

نحوه دریافت ربع سکه

همان‌طور که پیشتر گفته شد، این گواهی‌های ربع سکه طلا، معاملات ثانویه ندارد. به این معنا که نمی‌توان خود این گواهی‌ها را خرید و فروش کرد. شخص خریدار گواهی (یا وکیل او)، فقط می‌تواند تا پایان مهلت مقرر، ربع‌ سکه‌های خریداری شده را از خزانه تحویل بگیرد.
حداکثر زمان نگهداری ربع سکه‌ها در انبار خزانه، تا تاریخ 20 اسفند 1403 است. پس از آن معاملات نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انباردار متوقف خواهد شد.

محل تحویل ربع سکه، خزانه‌ی بانک رفاه در تهران است. برای تحویل گرفتن، مالک (خریدار گواهی) یا وکیل او پس از دریافت نوبت، در زمان تعیین شده به همراه مدارک هویتی خود به خزانه رجوع کند.

آدرس سامانه نوبت دهی آنلاین ربع سکه طلا:

https://coin.refah-bank.ir/Membership/login

ابتدا در این سامانه عضو شده و پس از وارد شدن به آن، تاریخ و زمان تحویل را به شما اعلام می‌کند. برای نحویل گرفتن ربع سکه‌ها، حتماً در همان زمان اعلامی سامانه فقط مراجعه نمایید.

آدرس خزانه بانک رفاه:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، جنب ساختمان مرکزی بانک رفاه کارگران، پلاک 2548
ساعات کاری خزانه بانک رفاه جهت تحویل ربع سکه:
روزهای شنبه تا چهارشنبه (غیر از روزهای تعطیل)، از ساعت 08:30 الی 13:30 و در روزهای پنجشنبه از ساعت 08:30 الی 12

آیا خرید ربع سکه طلا از بورس کالا بهترین گزینه است؟

طبق اعلام‌هایی که تا الان انجام شده، این ربع سکه‌ها بدون وکیوم هستند، یعنی آن ورق کاغذی با روکش پلاستیکی پرس شده را ندارند. از طرف دیگر سال ضرب این سکه‌ها، 1386 است. معمولاً سکه‌های طلا را اگر بخواهید در بازار و به طلافروش‌ها بفروشید، سکه‌های از یک حدی قدیمی‌تر را ارزان‌تر از شما می‌خرند.

فرضاً اگر سکه‌ی طلای ضرب شده‌ی سال 95 داشته باشید، این سکه ارزش بیشتری نسبت به سکه‌ی طلای ضرب شده در سال 86 دارد. بنابراین ارزش این سکه‌هایی که اکنون توسط بانک مرکزی فروخته می‌شود، کمتر از مقدار واقعی قابل معامله در بازار است.

از طرف دیگر تجربه نشان داده که دولت به تعهدات این‌چنینی خود، الزاماً پایبند نیست! تجربه‌ی فروش چندسال پیشِ سکه، گواهی است بر این مدعا. دولت در هنگام فروش ادعا کرد که هیچ مالیاتی نخواهد گرفت. اما پس از استقبال شدید مردم و گران‌تر شدن ارزش آن سکه‌ها، دولت نه تنها دیرتر از موعد سکه‌ها را تحویل داد، بلکه مالیات اضافه‌ای هم از خریداران دریافت کرد.

در ابتدا حتماً توصیه می‌کنیم مقاله “تحلیل تکنیکال طلا جهانی” را مطالعه کنید، تا دید بازتری نسبت به آینده‌ی طلا داشته باشید.
اما برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی طلا، می‌توان از “صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا” هم استفاده کرد.

برتری این صندوق‌ها:

– قابلیت خرید و فروش در بورس
– بازدهی کاملاً یکسان با طلا (بر حسب انس جهانی و ارزش دلار در ایران)
– امنیت بالا (به لحاظ فیزیکی نیاز به نگهداری ندارد)
– نقدشوندگی بسیار بالا
– عدم محدودیت پول برای خرید (حداقل 500 هزار تومان)
– پرداخت مالیات به هنگام خرید و فروش و اطمینان از عدم پرداخت مالیات اضافی

فردانامه مقالات مفصلی درباره ی  قیمت منصفانه ی سلف سکه بانک مرکزی  ونحوه ی خرید سلف سکه دارد و اگر علاقمند به بازار طلا و سکه هستید توصیه میکنیم حتما مطالعه فرمایید.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.4 از 5 از 114 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ

 1. اسماعیل اقاپور
  7 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  چرا درشهرستانها سکه توزیع نمیشه

  • فردانامه
   8 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   علتشو نمیدونیم . شاید ساز و کارش دشواره .

 2. اصغر حسن پور
  7 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  مفید بود.

 3. بی نام
  12 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  ایا برای دریافت سکه لزوما به تهران مراجعه کرد یا از شعبات بانک رفاه در مراکز استانها نیز امکانش هست؟

  • فردانامه
   12 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   متاسفانه فقط در تهران امکانپذیره

 4. نوشین سعیدی
  15 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  سایت نوبت دهی مشکل داره نیاز به اضافه کردن گزینه هایی مثل اصلاح وخروج وثبت مجدد داره یکماهه میخواهیم نوبت بگیریم پیغام میده اطلاعات نادرسته هیچکس هم پاسخگو نیست ,یک. فکری برای سایت نوبت دهی بانک رفاه بکنید یا وضعیت تحویل سکه را تغییر بدید