قیمت حبابی چیست؟

مفاهیم بورس
قیمت-حبابی-چیست
آزاده حیدری
نویسنده: آزاده حیدری
22 آبان 1400

قیمت حبابی از موجهای ناگهانی خرید و فروش هیجانی به وجود می آید و علت منطقی ندارد و افراد تحت تاثیر هیجانات و بعضاً شایعات اقدام به خرید و فروش میکنند. هم در حباب مثبت و هم در حباب منفی این حالت به وجود می آید (در ادامه حباب مثبت و منفی را توضیح خواهیم داد) بیایید با مثالی ساده بیشتر با حباب و حباب در بورس آشنا شویم .

 بادکنکی را تصور کنید که دارید باد  میکنید با بزرگ شدن  بادکنک ذوق خودتان و اطرافیانتان  بیشتر و بیشتر می شود ولی ممکن است دچار هیجان شوید و بیشتر از ظرفیت بادکنکی که دارید بادش کنید و ناگهان بووووم…. بادکنک می ترکد امکان تشکیل حباب در همه بازارها وجود دارد و گاهاً می‌شنویم که مثلاً  قیمت طلا حباب دارد یا قیمت دلار حبابی شده است در بازار بورس هم چنین است وقتی قیمت‌ سهم  بیشتر از ارزش ذاتی هر سهم باشد در واقع هرچه  قیمتی که مبادله می‌شود و قیمتی که واقعاً آن سهمی می ارزد فاصله شان بیشتر شود اصطلاحا می‌گوییم  قیمت سهم حبابی شده است.

قیمت ها عدد مشخصی هستند ولی ارزش سهم کامل مشخص نیست برای به دست آوردن ارزش واقعی سهم نیازمند بررسی دقیق  و محاسبه هستیم به قول یکی از بزرگان بازار بورس (بازار پر است از افرادی که قیمت همه چیز را میدانند ولی ارزش هیچ چیز را نمی داند).

در اقتصاد هم همین است هر اختلاف قیمت بین قیمت واقعی و قیمت مبادله ای را حباب می گویند.

حباب بورس چه زمانی می ترکد؟ 

حباب زمانی می ترکد که خریدارن و فروشندگان دیگر تمایلی به گران خریدن یا ارزان فروختن ندارند قیمتها واقعی تر شده و حبابها از بین می رود.در مثال بادکنک گفتیم که وقتی بادکنک بیش از ظرفیت بزرگ می شود می ترکد در بورس هم همین است یعنی بعد از طی کردن یک دوره رشد و صعود (حباب مثبت )اگر قیمت‌ها با ارزش ذاتی شان فاصله زیادی بگیرند می گوییم اصطلاحاً دچار حباب قیمتی شده اند.

به این مسئله دقت کرده اید که اگر بخواهید بادکنک ها را با سوزن بترکانیم بادکنک هایی که بیشتر از ظرفیتش آن باد شده‌اند با یک اشاره میترکند ولی بادکنک هایی که کمتر از ظرفیتش آن یا به اندازه ظرفیتشان باد شده‌اند شاید لازم باشد چند بار سوزن با آنها برخورد کند تا بترکند حبابهاچه مثبت باشند و چه منفی روزی میترکند و به اصطلاح بازار راه خودش را پیدا میکند قیمت‌ها واقعی تر می شود.

در بازار بورس وقتی می‌شنویم که سهم الف حباب دارد به این معنی است که آن سهم قیمت بالایی دارد و منظور از قیمت بالا این است که بالاتر از ارزش ذاتی اش قیمت دارد خوب شاید بگویید وقتی فردی می بیند  که سهمش بالاتر از ارزش ذاتی معامله می شود چرا باید آن را نگه دارد چرا نمی فروشد و چرا اصلاً سهمی که دچار حباب شده است را عده‌ای دیگر می‌خرند.

اما حباب به این صورت اتفاق می‌افتد که خریداران آن سهم یا صاحبان آن سهم انتظار دارند قیمت سهم باز هم رشد کند و این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که بازار دچار خوش‌بینی کاذب شود اگر بخواهیم ساده تر بگوییم حباب زمانی اتفاق می‌افتد که سهم قیمت بالایی داشته و انتظار قیمت‌های بالاتر هم وجود داشته باشد حباب از افزایش ناگهانی و بیش از انتظار قیمت سهام و سپس کاهش ناگهانی و بیش از انتظار و شکستن فضاهای  قیمتی که قبلاً ایجاد کرده بود به وجود می آیند حباب ها با سرعت زیاد شکل می گیرند و با همان سرعت هم می ترکند.

قیمت حبابی چیست؟

قیمت حبابی چیست؟

حباب در بورس چگونه شکل می‌گیرد؟

 تعداد عواملی که در به وجود آمدن حباب در بورس تأثیر دارند زیاد است که در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم عدم وجود آگاهی کامل یکی از عوامل ایجاد حباب در بورس می باشد و اینکه عده ای نمی توانند بر احساساتشان غلبه کنند و در خرید یا فروش سهامشان تصمیم های احساسی می گیرد.

از علت‌های اصلی دیگر می‌تواند حرکت همزمان تعداد زیادی از سرمایه گذاران باشد که اصطلاحاً به آن رفتار گله ای نیز می گویند و می تواند باعث شود قیمت سهم تغییر کند آن هم یک تغییر ناگهانی و غیر طبیعی که هیچ توجیه اقتصادی هم ندارد در این طور مواقع سرمایه‌گذاران احساس می کنند. عواملی که قیمت سهم را حفظ می کردند در حال از بین رفتن هستند مورد بعدی بالا رفتن نقدینگی می باشد که می تواند منجر به افزایش تقاضا باشد و اگر عرضه کم شود قیمت ها بالا خواهد رفت.

البته در نظر داشته باشید که هر افزایش قیمت به معنی حباب نیست و بعضاً ممکن است ارزش ذاتی سهم  بالا رفته باشد و منجر به افزایش قیمت شده باشد و یا اینکه تورم به وجود آمده باشد و همه کالاها دچار افزایش قیمت شده باشد پس همیشه افزایش قیمت ناگهانی را نباید حباب تلقی کرد.

حباب مثبت و منفی 

معمولا در بحث حباب بیشتر به حبابهای مثبت اشاره می شود یعنی وقتی که قیمتها بالاتر از ارزش ذاتی شان باشد  ولی همیشه حباب در  بورس به معنی این نیست که سهم  بالاتر از ارزش ذاتی شان خرید و فروش می‌شوند بلکه این معنی به  حباب مثبت  اشاره دارد  و ممکن است سهم ها دچار حباب منفی هم شوند به این معنی که  ارزش ذاتی سهم بیشتر از ارزش مبادله‌ای باشد و قیمتها پایین باشند.

  وقتی بازار بورس دچار حباب منفی می‌شود که سرمایه‌گذاران انتظار دارند قیمت‌ها کاهش پیدا کنند ، عرضه بر تقاضا غالب می‌شود و قیمت ها آنقدر پایین می‌آیند که کمتر از ارزش ذاتی شان باشند در این طور مواقع می‌گوییم بورس دچار حباب قیمتی منفی شده است.

قیمت حبابی چیست؟

چگونه حباب را تشخیص دهیم؟ 

تشخیص حباب و زمان ترکیدن آن ساده نیست وقتی حبابها میترکند قیمتها تا مدت زیادی نمیتوانند قیمتهای دوران حبابی خود را تجربه کنند البته خیلی از سودجویان و شایعه سازان هستند برای اینکه سمت عرضه را تقویت کنند با  با به راه انداختن جو منفی در سهم های ارزنده و خوب که در محدوده ارزش ذاتی شان هستند و یا پایین تر از آن قرار دارند.

به تقویت سمت عرضه کمک می کنند تا در قیمت های پایین تر سهم را از دست دیگران خارج کند پس برای اینکه رفتارهای هیجانی به اخبار غلط نداشته باشید باید وجود یا عدم وجود حباب را تشخیص دهید و در معرض خریدو فروش سهم های حبابی قرار نگیرید و دچار ضرر و زیان نشویم بهتر است مطالعه مان را بالا ببریم و حتماً آموزش ببینیم.

نحوه تشخیص این معضل اقتصادی بسیار سخت است اما با یادگیری تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال و  از همه مهمتر کنترل احساسات تان می توانید حباب را تشخیص دهید ناگفته نماند که تجربه هم عامل مهم است که شما را در تشخیص حباب  یاری می‌نماید  در ایران همه اجازه معامله و سرمایه گذاری را به صورت فردی را دارند ولی در کشورهای پیشرفته اجازه سرمایه‌گذاری به افراد غیر متخصص و تازه وارد داده نمی‌شود مگر اینکه آموزش‌های لازم را دیده باشید.

سخن آخر

همانطور که میدانید در ایران اجباری برای یادگیری وجود ندارد سرمایه گذاران ملزم به آموزش نیستند ولی توصیه می کنیم برای حفظ و رشد سرمایه تان حتماً مطالعه تان را بالا ببريد و آموزش ببينيد وفتی می شنوید مثلا حباب سکه وجود دارد ، حباب ملک، حباب طلا وجود دارد به معنی چیست؟ و در صورتیکه فرصت و زمان برای مطالعه و ترید ندارید حتماً پس از بررسی زوایای مختلف از طریق سبدگردانی ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس نمایید تا خاطرات خوبی از بورس داشته باشید.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ