کارمزد سبدگردانی

کارمزد سبدگردانی چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از روش‌های محبوب سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، استفاده از خدمات سبدگردانی است. سبدگردان‌ها افرادی هستند که به جای شما سبد بورسی‌تان را مدیریت می‌کنند. اما این مدیریت سبد چه سودی برایشان دارد؟ کارمزد سبدگردانی چگونه محاسبه می‌شود؟ از کجا می‌خواهید مطمئن باشید که سبدگردان به فکر بیشینه کردن سود سبد شماست؟

کارمزد سبدگردانی اختصاصی در واقع مزدی است که سبدگردان برای مدیریت و بیشینه کردن سود پرتفوی شما به دست می‌آورد. کارمزد سبدگردانی بخش‌های مختلفی دارد. در یکی از این بخش‌ها سازوکاری در نظر گرفته شده تا میزان کارمزد دریافتی سبدگردان با میزان عملکردی که روی پرتفوی شما داشته است، همسو گردد. برای همین سود سبدگردان هم در بیشتر سود کردن شماست. می‌خواهید بیشتر بدانید؟ با فردانامه همراه باشید.

کارمزد سبدگردانی یا هزینه سبدگردانی

سبدگردانی فعالیتی حرفه‌ای و تخصصی است. برای همین زمانی که شما می‌خواهید از این خدمات استفاده کنید باید هزینه آن را بپردازید. هزینه سبدگردانی در قالب کارمزد به سبدگردان پرداخت می‌شود. کارمزد سبدگردانی باید به نحوه‌ای تنظیم شود تا تعارض منافع در میان نباشد و حتی برعکس، منفعت بیشتر شما به نفع بیشتر سبدگردان منجر شود. در چنین حالتی سبدگردان بهترین عملکرد خود را به کار می‌گیرد و از تمام ظرفیت‌های موجود برای سودآوری بیشتر سبد سرمایه‌گذاری شما استفاده می‌کند.

میزان کارمزد دریافتی هر سبدگردان متفاوت از دیگری است. بااین‌حال نحوه دریافت کارمزد شباهت زیادی به یکدیگر دارد. در ادامه به شما نشان می‌دهیم که هزینه سبدگردانی را چگونه می‌پردازید. سپس برای مثال کارمزد سبدگردانی فردانامه را بررسی می‌کنیم.  

کارمزد سبدگردانی

کارمزد ثابت سبدگردانی

 بخشی از کارمزدی که به سبدگردان پرداخت می‌کنید، بابت مدیریت سبدتان است. هزینه تیم سبدگردانی، ارائه گزارش و مدیریت سرمایه شما به صورت کارمزد ثابت پرداخت می‌شود. این کارمزد بسته به میزان سرمایه شما درصدهای متفاوتی است اما در فردانامه برای دارایی‌های ۱ تا ۲۰ میلیارد تومان، برابر با یک درصد و برای سرمایه بیش از ۲۰ میلیارد تومان برابر با نیم درصد خواهد بود.

کارمزد متغیر یا کارمزد عملکرد سبدگردانی

کارمزد متغیر کارمزدی است که سبدگردان به واسطه عملکرد خود دریافت می‌کند. این کارمزد بستگی به میزان بازدهی پرتفوی شما دارد. معمولاً سبدگردان‌ها مقداری حداقلی از بازدهی را بدون کارمزد متغیر اعلام می‌کنند. در فردانامه تا ۲۰ درصد بازدهی معاف از پرداخت کارمزد متغیر است. با افزایش بازدهی شما به بیش از ۲۰ درصد، از میزان سود مضاعفی که پرتفوی شما کسب می‌کند به میزان ۲۰ درصد کارمزد عملکرد دریافت می‌شود.

مثالی از محاسبه کارمزد سبدگردانی

اگر می‌خواهید به صورت عملی ببینید که هزینه سبدگردانی چگونه محاسبه می‌شود، بیایید یک مثال را بررسی کنیم.

در این مثال قرارداد سبدگردانی را یکساله و میزان سرمایه ورودی را ۵ میلیارد تومان فرض می‌کنیم. بازدهی یکساله پرتفوی خودتان را ۷۰ درصد در نظر بگیرید.

برای محاسبه کارمزد ثابت کافی است یک درصد از پنج میلیارد تومان را حساب کنیم که برابر می‌شود با پنجاه میلیون تومان. برای محاسبه کارمزد متغیر ابتدا باید در نظر بگیرید که تا ۲۰ درصد از بازدهی سالانه پرتفوی شما معاف از دریافت کارمزد است. یعنی تا رشد پرتفو تا مبلغ ۶ میلیارد تومان معاف از پرداخت کارمزد متغیر است. رشد پرتفوی شما از ۶ تا ۸.۵ میلیارد تومان یعنی ۲.۵ میلیارد تومان سود مشمول کارمزد متغیر ۲۰ درصدی و این مبلغ برابر با ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

حالا بیایید ببینیم در مجموع یکسال چه میزان سود کرده‌اید! در بازدهی ۷۰ درصد، شما سه میلیارد و پانصد میلیون تومان سود کسب کرده بودید. مجموع هزینه سبدگردانی برای این میزان رشد پرتفوی برابر با ۵۵۰ میلیون تومان شده است که با کسر از سود، برای شما دو میلیارد و نهصدوپنجاه میلیون تومان باقی می‌ماند که برابر است با سود ۵۹ درصدی.

در واقع شما در طول یکسال با وجود پرداخت کارمزد سبدگردانی توانستید ۵۹ درصد سبد سرمایه‌ای خودتان را رشد دهید. البته میزان بازدهی سبد بستگی به شرایط بازار هم دارد اما معافیت سبد شما تا سقف ۲۰ درصد سود سالیانه می‌تواند از دو جهت خیالتان را راحت کند: کارمزد دریافتی در بهینه‌ترین حالت قرار می‌گیرد و سود شما هم راستا با سود سبدگردان است؛ در نتیجه بهترین عملکرد سبدگردان را شاهد خواهید بود.

کارمزد سبدگردانی

عوامل مؤثر بر کارمزد سبدگردانی

میزان کارمزد سبدگردانی تحت تأثیر برخی از عوامل می‌تواند تغییر کند.

·       میزان سرمایه‌گذاری اولیه: میزان کارمزد دریافتی سبدگردان بر اساس درصدی از سرمایه اولیه یا سود حاصله است. بنابراین در هر دو حالت کارمزد ثابت و متغیر، زمانی که سرمایه اولیه بیشتر باشد، افزایش می‌یابد. در نتیجه هرچقدر مقدار سرمایه‌گذاری شما بیشتر باشد، برای سبدگردان صرفه اقتصادی بیشتری دارد که برای مدیریت سبدتان وقت بگذارد. برای مثال اگر سرمایه‌ای بیش از ۲۰ میلیارد تومان داشته باشید، کارمزد ثابت سبدگردانی از یک درصد به نیم درصد کاهش می‌یابد.

·       عملکرد سبدگردان: بخش زیادی از کارمزد پرداختی شما متعلق به کارمزد عملکرد یا کارمزد متغیر است که وابسته به عملکرد و میزان بازدهی ایجاد شده در پرتفوی شماست. در نتیجه یکی از مؤثرترین عوامل بر میزان هزینه سبدگردانی، نوع عملکرد و میزان تخصص سبدگردان شماست.

·       شرایط بازار: عملکرد سبدگردان تا حدودی به شرایط بازار هم وابسته است. در یک بازار رکودی به سختی می‌توان یک بازدهی بیش از ۲۰ درصدی ایجاد کرد تا کارمزد متغیر لحاظ شود. در نتیجه اگر وضعیت بازار چندان مساعد نباشد، کارمزد سبدگردانی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

سبدگردانی اختصاصی فردانامه

دریافت کارمزد سبدگردانی به نوعی پرداخت هزینه برای خدماتی است که شما دریافت می‌کنید. سبدگردانی اختصاصی شرایطی مناسب برایتان فراهم کرده است تا به فراخور میزان سرمایه‌ای که درگیر سرمایه‌گذاری کرده‌اید، مقدار مناسبی کارمزد بپردازید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با وارد کردن اطلاعات خود، منتظر تماس کارشناسان فردانامه باشید. 

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 6 نفر 4/5
آخرین مقالات

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد