سبدگـــــردانی اختــــصاصی

سبدگردانی اختصاصی یا شخصی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای کسب سود از بازار بورس، بدون نیاز به مطالعه و درگیر شدن با آن است. شما می‌توانید حتی اخبار بورس را هم پیگیری نکنید، اما از طریق سبدگردان رسمی و شخصی خودتان از سود بورس بهره‌مند شوید.

سود سرمایه گذاری را شما تعیین کنید!

در سبدگردانی فردانامه کافیست محدوده بازدهی مورد نظرتان را تعیین کنید تا سبدگردان با انتخاب بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری، شرایط دستیابی به آن را فراهم کند.

سوالات متداول

مشاوره سنجش ریسک‌ پذیری

سنجش ریسک‌پذیری به شما کمک می‌کند میزان ریسک‌پذیری‌تان را بسنجید و تصمیم بهتری برای آینده مالی خود بگیرید.

تماس با ما

طرح‌های سبدگردانی اختصاصی

برای «دریافت مشاوره سبدگردانی»، کافیست طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید تا مشاوران سرمایه‌گذاری فارابیبا شما تماس بگیرند.

حد اقل میزان سرمایه گذاری
1 ملیارد تومان

کارمزد ثابت
1 درصد

بازده بدون کارمزد
20 درصد

حد اقل میزان سرمایه گذاری
10 ملیارد تومان

کارمزد ثابت
0.5 درصد

بازده بدون کارمزد
25 درصد

حد اقل میزان سرمایه گذاری
50 ملیارد تومان

کارمزد ثابت
0.3 درصد

بازده بدون کارمزد
27.5 درصد

سوالات متداول

نرخ کارمزد سبدگردانی در فردانامه چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی ما 1% است. مقدار کارمزد متغیر نیز، از 20% شروع می‌شود.

برای سبدگردانی شخصی خود چقدر باید سرمایه داشته باشم؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای مجموعه‌ی سبدگردانی ما، 1 میلیارد تومان است. این مبلغ تقریباً پایین‌ترین رقم در میان شرکت‌های سبدگردانی قانونی است. اما مجموعه‌ی ما برای سرمایه‌های پایین‌تر از 1 میلیارد تومان هم برنامه‌هایی برای همکاری دارد. در این مورد با مابا شماره ی 02188385208 در تماس باشید تا توضیحات مفصل‌تر ارائه شود.

آیا امکان فسخ قرارداد در هر زمانی وجود دارد؟

قراردادی که مجموعه سبدگردانی ما با سرمایه‌گذار امضا می‌کند، این حق را به او می‌دهد هر زمانی که خواست، به هر دلیلی، بتواند توافق را فسخ نماید و دارایی خود را خارج کند.

مشاوره رایگان

از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید. تیم مشاوره فردانامه در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.
آخرین مقالات
ایمان محمدی
من در کلاس "ترید براساس متغییرهای بنیادی "شرکت کردم سطح علمی کلاسها خیلی خوب بود . و با اینکه در سرفصل های عنوان نشده بود استاد کلاس رفع اشکال هم اضافه کردند. لطفا تحلیل صنایع هم به لیست کلاسها اضافه کنید . تحلیل صنایعی که در پیج اینستاگرام بود یه کلاس درس بود و ما واقعا استفاده میکردیم .
علی نامی
من در کلاس "تحلیل کاربردی سیاستهای پولی" شرکت کردم . استاد خیلی منظم و دقیق مباحث را توضیح میدادند کلاس کاربردی و خوب بود لطفا مدت زمان استفاده از ویدیوهای کلاسی بیشتر بشه .
مهسا عباس زاده
من در دوره ی "ترید بر اساس متغیرهای بنیادی" شرکت کردم .مطالب خیلی کاربردی بود و اصلا خشک نبود و میشد مطالب کلاس و تویمعاملاتمون پیاده سازی کنیم.
نوشین عزیزی
استاد خیلی مسلط بودن و تمام سوال ها هم پاسخ داده میشد و ابهامی در سرفصل کلاسها برام باقی نموند از استاد و پشتیبانی خوب تیمشون خیلی ممنونم.
نوید سپهری
روی مباحثی که ارائه میشد خیلی کامل فکر شده بود .من در دوره ی تحلیل کاربردی سیاست های پولی شرکت کردم .عملیات بازار باز ،نرخ بهره ،ریپو و ...یکبار برای همیشه برام حل شد .متشکرم.

سبدگردانی اختصاصی یا شخصی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای کسب سود از بازار بورس، بدون نیاز به مطالعه و درگیر شدن با آن است. شما می‌توانید حتی اخبار بورس را هم پیگیری نکنید، اما از طریق سبدگردان رسمی و شخصی خودتان از سود بورس بهره‌مند شوید.
در این مقاله سعی می‌کنیم بخش زیادی از ابهامات پیرامون چگونگی سبدگردانی را پاسخ دهیم؛ همچنین با خواندن این مطلب با روند اداره سبد سرمایه‌گذاری خود در مجموعه فردانامه آشنا می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم محتوای این مقاله را کاملا بخوانید و بعد با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا اطلاعات زیر را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان فردانامه با شما تماس بگیریند.

سبدگردانی اختصاصی چیست؟

بهترین روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

تمام افراد وقت و دانش کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه را ندارند. برای همین هم سرمایه‌گذاری غیرمستقیم بهترین روش برای این افراد است. از بهترین و پربازده‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، استفاده از سبدگردانی اختصاصی است. سبدگردان فردی است که با دانش تخصصی و آگاهی روش‌های معامله‌گری، به جای شما برای خرید و فروش دارایی‌تان در بازار سرمایه تصمیم می‌گیرد.

تفاوت سبدگردانی با صندوق سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به عنوان یکی از معروف‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، تفاوت‌های بسیاری با سبدگردانی دارد. در سبدگردانی همه‌چیز بستگی به تصمیم سبدگردان دارد و قانون یا حد نصابی برای خرید یا فروش دارایی (سهام، اوراق درآمد ثابت، طلا و غیره) وجود ندارد. برای همین دست سبدگردان باز است تا با دیدن شرایط مناسب، بتواند سریعاً تصمیم بگیرد تا به کدام سهام وارد شده یا چه میزان از آن را خریداری کند.

مزیت مهم دیگر سبدگردانی نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری، ارتباط اختصاصی با شماست. سبدگردان در بازه‌های زمانی مشخص گزارشی شفاف از آنچه با سرمایه شما انجام شده است ارائه می‌کند و شما می‌توانید رشد سرمایه خودتان را از نزدیک شاهد باشید. همچنین سبدگردانی امکان شخصی‌سازی بیشتری دارد و شما می‌توانید ضمن دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری، میزان ریسک‌پذیری خودتان را بشناسید و بر مبنای آن از سبدگردان بخواهید که سبدی متنوع و مناسب از نمادهای بورسی تشکیل دهد.

ويژگی‌های سبدگردانی پربازده

سبدگردانی با رعایت اصول و داشتن استراتژی می‌تواند به یک سبدگردانی پربازده و یک تصمیم درست تبدیل شود. اگر شما هم به دنبال یک سبدگردانی پربازده هستید، ویژگی‌های زیر را در سبدگردان موردنظرتان جستجو کنید. برخورداری از این ویژگی‌ها می‌تواند اثر چشمگیری بر بازدهی سبدگردان شما داشته باشد.

 • برخورداری از تیم سرمایه‌گذاری: سبدگردانی کاری تخصصی است. سبدگردان‌هایی که برای هر مرحله و فرایند یک تیم متخصص دارند، احتمال اینکه بازدهی بزرگ‌تری بسازند بیشتر است. مدیریت ریسک، تحلیل بازار، متخصص اقتصاد و کارشناس معامله‌گری، هر کدام در فرایندهای سبدگردانی نقش چشمگیری دارد.
 • ارائه مشاوره رایگان: وقتی یک سبدگردان به عملکرد خودش اعتماد داشته باشد، مشکلی ندارد که شما درباره شرایط بازار مطلع باشید. ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری رایگان باعث می‌شود تا شما قبل از تصمیم‌گیری بتوانید بهترین بازار را در حال حاضر بشناسید و بتوانید درست‌ترین تصمیم را بگیرید.
 • پشتیبانی و گزارش‌دهی در طول سبدگردانی: سبدگردان موظف است که در طول فرایند سبدگردانی به شما گزارش مفصل بدهد که در هر قدم چه تصمیمی گرفته است و چرا به این تصمیم رسیده است. اگر یک سبدگردان گزارش تخصصی ارائه می‌دهد، نشان از این دارد که کار خودش را بلد است و این یعنی شما یک سبدگردانی پربازده را پیدا کرده‌اید.

فرایند سبدگردانی شخصی در فردانامه

 • ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری
 • انعقاد قرارداد سبدگردانی
 • تعیین استراتژی سبدگردانی بر اساس ریسک‌پذیری شما
 • تشکیل سبد دارایی
 • مدیریت سبد دارایی
 • ارائه گزارش مداوم به شما

نکات مهم در سبدگردانی اختصاصی

برای اینکه از خدمات سبدگردانی فردانامه استفاده کنید، باید شرایط و مدارکی را فراهم آورید. در ادامه صفر تا صد پیوستن به سبدگردانی فردانامه را مرور می‌کنیم.

یک: اخذ کد PRX

برای اقدام به سبدگردانی، نیاز به اخذ کد PRX است. برای قانونی بودن سبدگردانی، نیاز به سامانه‌ای است که سبدگردان در آن بتواند اقدام به خرید و فروش سهام و سایر اوراق برای سرمایه‌گذار نماید. اما این حق مسلم سرمایه‌گذار است که نحوه‌ی معاملات و خرید و فروش‌های سبدگردان را رصد کند و از نحوه‌ی پیشرفت سرمایه‌اش آگاه باشد.

به همین منظور از کد PRX استفاده می‌شود. سبدگردان در سامانه‌ی معاملاتی اقدام به خرید و فروش سهام برای سرمایه‌گذار می‌نماید. سرمایه‌گذار هم به طور روزانه می‌تواند وارد همین سامانه شود و تمام جزئیات فعالیت‌های سبدگردان را مشاهده کند. این جدا از گزارش ماهانه‌ای است که مجموعه‌ی سبدگردانی  فردانامه به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کند.

در مقاله «کد PRX چیست؟» به صورت کامل این مورد را توضیح داده‌ایم.

دو: تکمیل مدارک مورد نیاز

 • تکمیل قرارداد سبدگردان و سرمایه‌گذار
 • تکمیل فرم تحلیل ریسک
 • تهیه و تکمیل فرم ایجاد کد سبدگردان و انتقال سهام
 • در صورت داشتن آورده غیرنقدی، تکمیل فرم مربوطه
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی سرمایه‌گذار
 • تصویر گواهینامه نقل و انتقال سهام

سه:‌ شخصی‌سازی ریسک و بازده

هر سرمایه‌گذاری بهتر است بازده مورد انتظار و ریسک قابل تحملش را مشخص کند. بهتر است مشخص کنیم چه نوع پولی را قصد داریم وارد این بازار کنیم و تا چه میزان زندگی‌مان به آن پول وابسته است. آستانه‌ی تحمل ریسک و فشار عصبی‌مان تا چه حد است.

مدت زمانی که احتمالاً می‌توانیم به این سهام دست نزنیم تا چه زمانی است. آستانه‌ی صبرمان چه قدر است. حاضریم برای کسب چه میزان سود چه میزان ریسکی را متحمل شویم. دید سرمایه‌گذاری‌مان تا چه زمانی است.

این موضوع بسیار شخصی است و برای هرکس با شخص دیگری متفاوت است. پس نمی‌توان از روی یک‌دیگر رفتار کرد و نسخه‌ی پیشنهادی چید. پس بهتر است قبل از خرید سهام، حتماً اول این سؤالات را برای خودمان حل کنیم. این فرایند در فردانامه قبل از انعقاد قرارداد با مشاوره شما با کارشناسان ما انجام می‌شود.

مشاوره سبدگردانی

قبل از تشکیل سبد، حتماً مشاور سبدگردانی مجموعه (که هم مدرک و تجربه‌ی بورسی و اقتصادی دارد و هم آگاه به مسائل روان‌شناسی است) با سرمایه‌گذار جلسه‌ی مشاوره‌ای می‌گذارد. بنا به تمایل سرمایه‌گذار این جلسه هم می‌تواند حضوری باشد (بهترین پیشنهاد همین است)، هم تلفنی و هم به صورت ویدئوکال و اینترنتی.

مشاور سبدگردانی از شما سؤالات لازم را طبق لیست استاندارد می‌پرسد. میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار را طبق آزمون‌های ساده‌ی استاندارد برآورد می‌کند. در نهایت به شما بهترین روش برای سرمایه‌گذاری را پیشنهاد می‌دهد. این پیشنهاد می‌تواند گزینه‌های مختلفی باشد: از شروع به سبدگردانی گرفته تا خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری و… .

به عنوان مثال اگر شما به سبدگردان‌تان بگویید قصد دارید ماشین سواری خانواده‌تان را بفروشید و پول آن را در بورس بگذارید، مطمئن باشید او شما را از این کار منع خواهد کرد. (اگر سبدگردان غیر از این پاسخ داد، احتمالاً بهتر است او را انتخاب نکنید!)

سبدگردان شما حتماً این سؤالات را از شما خواهد پرسید و پاسخ شما به این سؤالات برای سبدگردان بسیار مهم است. بسته به نوع جواب‌ها، نوع خواسته‌ها و استرس‌های شما، شاید اصلاً سبدگردان شما را از ورود به بازار سهام منصرف کند. برای همین است که قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس، بهتر است با مشاور سبدگردانی صحبت کنید. (این بخش را مهمان ما هستید! این مشاوره کاملاً رایگان است. پس توصیه می‌کنیم تمام سؤالات و ابهامات را از مشاور ما بپرسید و نگذارید از زیر کار در برود!)

سبدگردانی شخصی در فردانامه

سرفصل‌های گزارش سبدگردانی اختصاصی فردانامه به شما

 • – کلیات عملکرد بازار در ماهی که گذشت و چشم‌انداز ادامه‌ی حرکت آن
 • کلیات اتفاقات سیاسی ماه گذشته‌ی کشور و اثر آن بر اقتصاد و بورس
 • علت خرید یا فروش سهم‌ها در ماه گذشته
 • عملکرد ماهانه‌ی شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در پرتفوی سرمایه‌گذار است
 • به‌روزرسانی چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت سهم‌های پرتفوی سرمایه‌گذار

جدای این موارد، سرمایه‌گذار می‌تواند تلفنی هم با مجموعه تماس بگیرد و در مورد اوضاع بازار و سهامش از مشاوران سبدگردانی ما کمک بگیرد.
هم‌چنین در صورت تمایل و نیاز سرمایه‌گذار، او می‌تواند ماهی یک‌بار به صورت حضوری مراجعه کرده و در مورد پرتفوی خود و چشم‌انداز آتی آن، با مدیران سبدگردانی فردانامه صحبت کند.

نحوه محاسبه کارمزد سبدگردانی فردانامه

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. این نرخ برای شرکت‌های مختلف متفاوت است. بنابراین برای انتخاب سبدگردان، حتماً باید به نرخ کارمزد سبدگردانی توجه کنید.
مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی فردانامه یک درصد است. به این معنی که اگر به عنوان مثال دارایی شما یک میلیارد تومان باشد، کارمزد سالیانه‌ای که به سبدگردان تعلق می‌گیرد یک درصد و معادل 10 میلیون تومان است.
مقدار کارمزد متغیر سبدگردانی فردانامه از مازاد سود بیست درصدی شروع می‌شود. به این معنی که برای حداقل سرمایه که یک میلیارد تومان است، وقتی سود پرتفوی به بالای بیست درصد (که معادل سود بانکی ایران است) برسد، بیست درصد از سود مازاد بیست درصد سبد شما متعلق به سبدگردان خواهد بود. برای مثال اگر سبد یک میلیاردی شما سی درصد وارد سود شود، ده درصد سود مازاد دارد که برابر با صد میلیون تومان است. از این صد میلیون تومان، بیست درصد که برابر با بیست میلیون تومان خواهد بود، کارمزد متغیر سبدگردانی است.
توجه کنید سود پرتفو تا بیست درصد، تماماً متعلق به سرمایه‌گذار است و کارمزد متغیری از آن دریافت نمی‌شود. ضمن اینکه هرچه میزان سرمایه شما از بیشتر از یک میلیارد تومان باشد، در صورت توافق طرفین، نرخ کارمزد متغیر قابل مذاکره است.

تشخیص سبدگردانی قانونی و غیرقانونی

به دلیل سختگیری‌های قانونی زیاد، تعداد شرکت‌های دارای مجوز سبدگردانی در کل کشور بسیار محدود است.
لیست شرکت‌های قانونی و دارای مجوز سبدگردانی در این سایت آمده است. این سایت متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار است. در این سایت لیست تمام نهادهای مالی مرتبط با بورس که دارای مجوز فعالیت قانونی هستند، ذکر شده است.

سبدگردانی اختصاصی چیست

کافی است بر روی گزینه «نوع» کلیک کرده و «سبدگردان» را انتخاب کنید، تا سبدگردان‌های دارای مجوز را مشاهده کنید:

لیست سبدگردان‌های مجاز در صفحه سازمان بورس

لیست سبدگردان‌های مجازی که در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده‌اند

همان‌طور که مشاهده می‌کنید تعداد سبدگردان‌های دارای مجوز و قانونی کشور، فقط ۸۰ شرکت است. تمام جزئیات و شماره ثبت و مجوزهای قانونی این شرکت‌ها هم در همین سایت ذکر شده است. کافی است بر روی گزینه‌ی «جزئیات» کلیک کنید:

سبدگردانی اختصاصی چیست

به عنوان مثال تصویر بالا مربوط به شرکت سبدگردانی «فارابی» است. مجموعه‌ی فردانامه و آقای حسن کاظم‌زاده، تمام سبدهای تحت مدیریت‌شان را از طریق شرکت سبدگردانی فارابی مدیریت می‌کنند. شماره ثبت و مجوز سبدگردانی مجموعه، سایت سبدگردانی و تاریخ تمدید مجوز سبدگردانی در سایت نشان داده شده است.

کلاهبرداری در سبدگردانی بورس چطور رخ می‌دهد؟

کلاهبرداری‌هایی که در این سال‌ها در سبدگردانی‌ها رخ می‌دهد، مربوط به شرکت و اشخاصی است که دارای مجوز نیستند! بالاتر نشان دادیم که فقط ۸۰ شرکت در تمام ایران دارای مجوز سبدگردانی هستند. اما اگر همین الان در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی عبارت «سبدگردانی» را جستجو کنید، احتمالاً ۶۸۰ صفحه‌ی مختلف را می‌بینید!

باید بدانید که اولاً هیچ شخص حقیقی‌ای دارای مجوز سبدگردانی نیست!

دوماً هر شرکتی هم که ادعا کرد سبدگردان است، مجوز آن را بخواهید و اسم آن شرکت را در همین سایت سازمان بورس جستجو کنید. اگر اسم آن شرکت در لیست نبود، پس مجوز هم ندارد!

اما آیا همه‌ی کسانی که خود را سبدگردان معرفی می‌کنند و از شما میخواهند با پولتان سبدگردانی کنند کلاهبردارند؟ راستش خیر! بسیاری از افراد هستند که سابقه‌ی چندین ساله‌ای در بورس دارند. حتی علم و آگاهی لازم برای سبدگردانی را هم دارند. ممکن است انسان شریف و قابل اعتمادی هم باشند. ممکن است بتوانند چند سال هم بازده مناسبی برای شما کسب کند. اما همه‌ی مشکل اینجاست که در صورت بروز مشکل، مجوز رسمی ندارند و پاسخگوی بلایی که سر سرمایه شما آمده است نخواهند بود.

برایتان سوال است که نداشتن مجوز رسمی سبدگردانی باعث چه مشکلی می‌شود؟ بدون وجود مجوز از طرف سازمان بورس، شما نمی‌توانید از او شکایت کنید! زیرا خود شما هم مرتکب جرم شده‌اید، زیرا در کاری که نیاز به مجوز دارد، با فردی که مجوز ندارد، همکاری کرده‌اید!

نحوه سرمایه‌گذاری در سبدگردانی اختصاصی فردانامه

برای شروع شما کافی است فرم سبدگردانی را تکمیل کنید. کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند و برای هماهنگی‌های بیشتر با شما یک قرار ملاقات ترتیب می‌دهند. سپس فرایندهای مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری و در صورت تمایل شما، انعقاد قرارداد انجام می‌شود. اگر هم در رابطه با اینکه سبدگردانی روش مناسبی برای شماست یا نه مردد هستید، کافی است از راهنمایی‌های مشاور سرمایه‌گذاری ما استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد سبدگردانی شخصی

نرخ کارمزد سبدگردانی در فردانامه چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی ما 1% است. مقدار کارمزد متغیر نیز، از 20% شروع می‌شود.

برای سبدگردانی شخصی خود چقدر باید سرمایه داشته باشم؟

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای مجموعه‌ی سبدگردانی ما، 1 میلیارد تومان است. این مبلغ تقریباً پایین‌ترین رقم در میان شرکت‌های سبدگردانی قانونی است. اما مجموعه‌ی ما برای سرمایه‌های پایین‌تر از 1 میلیارد تومان هم برنامه‌هایی برای همکاری دارد. در این مورد با مابا شماره ی 02188385208 در تماس باشید تا توضیحات مفصل‌تر ارائه شود.

آیا امکان فسخ قرارداد در هر زمانی وجود دارد؟

قراردادی که مجموعه سبدگردانی ما با سرمایه‌گذار امضا می‌کند، این حق را به او می‌دهد هر زمانی که خواست، به هر دلیلی، بتواند توافق را فسخ نماید و دارایی خود را خارج کند.

سخن آخر

در پایان توصیه می‌کنیم قبل از سپردن سرمایه خود به هر یک از سبدگردان‌ها حتماً مراحل فوق مخصوصاً احراز قانونی یا غیرقانونی بودن سبدگردان را مطابق با دستورالعلی که در مطلب پیش رو قید شد، انجام دهید. حتی در میان سبدگردان‌های قانونی نیز در مورد کیفیت ارائه خدمات سبدگردانی اختصاصی از خود عوامل مجموعه و مشتریان آن مجموعه پرس‌وجو کنید و سپس سرمایه خود رار با خیال راحت نزد نفرات متخصص بازار سرمایه به امانت بسپارید.

همچنبن می‌توانید برای بررسی شرایط خود فرم زیر را برای ما ارسال کنید، تا همکاران ما شرایط مورد نظر شما را برای سبدگردانی اختصاصی بررسی کنند.