مزایای سبدگردانی

مزایای سبدگردانی چیست؟

استفاده از خدمات شرکت‌های سبدگردان، یکی از روش‌های حضور در بازار سرمایه است. این‌جا می‌خواهیم مزایای این روش و مهم‌ترین ویژگی‌های آن را بررسی کنیم.

در مقاله سبدگردانی چیست به طور کامل درباره ماهیت فعالیت سبدگردانی توضیح دادیم و مهم‌ترین خصوصیات آن را که موارد زیر بود، معرفی کردیم:

  • اینکه به دو راه کلی می‌توان وارد بازار سرمایه شد. راه اول معامله مستقیم سهام است که به آن سرمایه‌گذاری مستقیم می‌گویند و راه دوم، استفاده از خدمات سبدگردان است که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نامیده می‌شود.
  • شرکت‌های سبدگردان مجوز خود را از سازمان بورس دریافت می‌کنند و لیست آن‌ها در وب‌سایت سازمان بورس قابل مشاهده است.
  • استفاده از خدمات سبدگردان‌ها بعد از بستن یک قرارداد با سرمایه معین، مدت زمان و کارمزد معین صورت می‌گیرد.
    و نهایتاً گفتیم که این خدمات راه‌حلی مناسب برای افرادی است که خودشان دانش یا وقت کافی برای بررسی این بازار را ندارند. در ادامه این مطلب از فردانامه به بررسی مزایای سبدگردانی می‌پردازیم.
 مزایای سبدگردانی
مهم‌ترین مزایای سبدگردانی چیست؟

بازار بورس و چالش‌های آن

برای سرمایه‌گذاری گزینه‌های مختلفی وجود دارد. واقعیت این است که بازار سهام معمولا در بلندمدت سودهای جذابی را نصیب افراد می‌کند، که معمولاً این سود از سایر بازارهای موازی مانند طلا، ملک و ارز بیشتر است. اما این بازار مشکلات خاص خود را دارد:

انتخاب سهام مناسب کاری تخصصی و وقت‌گیر است

خرید و فروش سهام در بازار سرمایه کاری آسان است و معمولاً پس از یکی دو روز آشنایی با پلتفرم معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها، برای همه معامله‌گران امکان‌پذیر است.
اما برای انتخاب سهام مناسب در زمان مناسب، موارد زیادی را باید در نظر گرفت. وضعیت اقتصاد و تجارت جهانی، وضعیت اقتصاد داخلی، سیاست‌های پولی و مالی دولت، وضعیت تک تک صنایع که کدام بازار خوبی دارند و کدام در وضع رکود هستند، و در مرحله آخر اگر به این نتیجه رسیدیم که مثلاً صنعت سیمان اوضاع خوبی دارد، آنگاه باید وضعیت ده‌ها شرکت سیمانی فعال در بورس را بررسی کرد تا به گزینه مناسب رسید. ضمناً، کارهایی که گفته شد فقط برای یک‌بار انجام نمی‌شود، بلکه تحلیل ما از موارد بالا باید به طور مداوم به روز رسانی شود و تغییرات مهم در آن دیده شود.
همان‌طور که مشخص است، انجام صحیح همه مواردی که گفته شد علاوه بر تخصص، زمان زیادی می‌طلبد.

نوسانات بازار بورس زیاد است

بازار بورس نسبت به سایر بازارهای موازی، در کنار بازدهی بالاتر نوسانات بیشتری دارد. این موضوع برای افراد تازه‌کار دشوار است و تمرکز را برای آن‌ها سخت می‌کند. ضمناً بسیاری از افراد توان کار کردن در شرایط پر استرس را ندارند.

سبدگردانی به عنوان راه‌حل

با توجه به مشکلاتی که گفته شد یعنی نیاز به تخصص، زمان زیاد و شرایط پر استرس، سبدگردانی راه‌حلی پیش‌روی افراد می‌گذارد تا در قبال پرداخت یک کارمزد منصفانه، با دور زدن این مشکلات امکان بهره گرفتن از سودهای جذاب بازار را داشته باشند.
در این مسیر، کار و زحمت انتخاب سهام مناسب و تحمل نوسانات بازار بر دوش شرکت سبدگردان و تحلیل‌گران شاغل در آن است و سرمایه‌گذار که پول مازاد خود را وارد بازی کرده پس از یک مدت زمان مشخص نهایتاً می‌تواند انتخاب کند که همکاری با آن شرکت را ادامه دهد یا خیر.
کارشناسان سبدگردانی، در ابتدای همکاری به شخص کمک می‌کنند تا روحیات خود را بشناسد. این کار هم از طریق پرسش‌نامه و هم از طریق جلسات حضوری انجام می‌شود زیرا افرادی که سابقه‌ حضور در بازار مالی ندارند، معمولا ارزیابی درستی از سطح ریسک‌پذیری خود ندارند چون آن موقعیت‌ها را تجربه نکرده‌اند. اما کارشناس سبدگردان چون بارها این مسیر را با افراد مختلف رفته به شخص کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسد و بنابراین وارد مسیری شود که در کنار کسب سود، کمترین استرس را به خود وارد کند.
ضمناً، سرمایه‌گذاری که وارد قرارداد با سبدگردان شده معمولا در شرایط نزولی و رکود بازار نسبت به ریزشی که در بازار اتفاق افتاده، ضرر به مراتب کمتری را تحمل می‌کند.

آیا این خدمات محدودیت‌هایی هم دارد؟

مهم‌ترین محدودیتی که برای بهره گرفتن از این خدمات تعیین شده، حداقل مبلغ سرمایه است. واقعیت این است که سبدگردان در قبال مشتریان خود و برای حفظ آن‌ها وظایف سنگینی دارد. از همان ابتدا باید برای هر مشتری جداگانه وقت بگذارد تا از وضعیت مالی، روحیات، و میزان ریسک‌پذیری وی شناخت کافی کسب کند. پس از شروع به همکاری، موظف است به صورت منظم، گزارش عملکرد خود را ارائه دهد.
به عنوان مثال، محتوای گزارش ماهانه مجموعه سبدگردانی فردانامه دارای موارد زیر است:
– عملکرد بازار در ماهی که گذشت و چشم‌انداز ادامه آن
– مهم‌ترین وقایع ماه گذشته کشور و اثر آن بر اقتصاد و بورس
– علت خرید و فروش سهم‌ها در ماه گذشته
– عملکرد ماهانه شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در پورتفوی سرمایه‌گذار است
جدای این موارد، سرمایه‌گذار می‌تواند تلفنی هم با مجموعه تماس بگیرد و در مورد اوضاع بازار از مشاوران سبدگردانی کمک بگیرد.
هم‌چنین در صورت تمایل و نیاز سرمایه‌گذار، او می‌تواند ماهی یک بار به صورت حضوری مراجعه کرده و در مورد پرتفوی شخصی خود و چشم‌انداز آتی آن، با مدیران سبدگردانی مجموعه صحبت کند.
بنابراین منطقی است که تعداد سبدهای تحت مدیریت یک سبدگردانی، دارای محدودیت باشد تا هم صرف زمان و خدمات کافی برای هر مشتری تضمین شود، و هم کارمزدی که می‌گیرد به مقداری باشد تا این خدمات را توجیه کند. این اهداف از طریق تعیین حداقل سرمایه برای شروع فعالیت سبدگردانی تحقق می‌یابد.

مقایسه سبدگردانی با صندوق‌های سرمایه‌گذاری

با توضیحاتی که درباره ریسک و نوسانات بازار سرمایه گفته شد این سوال ایجاد می‌شود که مسیر سبدگردانی چه مزیتی نسبت به معامله صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارد؟
واقعیت این است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارهایی مانند خرید و فروش سهام مناسب در زمان مناسب و تشکیل پورتفوی سرمایه‌گذاری برای پوشش ریسک را انجام می‌دهند و از این جهت برخی از مزایای یک سبدگردان را دارند. اما نکات دیگری نیز وجود دارد:

  • تعداد زیادی صندوق سرمایه‌گذاری در بازار وجود دارند. بررسی عملکرد آن‌ها در دوره‌های مختلف و تشخیص اینکه کدام موفق‌تر بوده است، کاری مشابه انتخاب سهام مناسب است و تخصص و زمان کافی می‌طلبد.
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند و تفاوت در ماهیت و کارکرد انواع مختلف آن‌ها بسیار زیاد است! از صندوق‌های درآمد ثابت که کمترین ریسک را داشته و کارکردی شبیه بانک دارند، تا صندوق‌های مختلط، سهامی، شاخصی، صندوق در صندوق، اهرمی و جسورانه، هر کدام سطح مختلفی از ریسک را پوشش می‌دهند. انتخاب ترکیب مناسب از صندوق‌ها در پورتفوی شخصی، خود برای هر سرمایه‌گذار متفاوت است و شاید حرفه‌ای‌های بازار سرمایه بتوانند شخصاً این کار را انجام دهند، برای عموم افراد بهتر است از طریق یک مشاور سبدگردان انجام شود.
قرارداد سبدگردانی
بستن قرارداد با یک سبدگردان، راهی برای استفاده از مزایای بازار با تحمل کمترین ریسک است.

جمع‌بندی

در این مقاله، مزایای سبدگردانی در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیان شد و همچنین محدودیت حداقل سرمایه در سبدگردانی و علت آن بررسی شد.
فردانامه مدت‌هاست که در کنار سایر خدمات، سبدگردانی را نیز برای همراهان خود انجام می‌دهد. هر زمان که تصمیم به استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی فردانامه را داشتید، کارشناسان مجموعه برای ارائه اطلاعات بیشتر در کنار شما هستند.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 5/5
آخرین مقالات