صندوق طلا چیست؟

مفاهیم بورس
صندوق طلا چیست؟
یوسف تقی زاده
نویسنده: یوسف تقی زاده
03 اسفند 1401

صندوق طلا چیست؟

صندوق طلا یا Gold Fund نوعی از ابزارهای سرمایه‌گذاری یا صندوق‌های سرمایه گذاری است که محصولات مرتبط با طلا را شامل می‌شود. این صندوق‌ها مزایایی بسیار زیادی را در اختیار سرمایه گذارانی قرار می‌دهد که تمایل دارند در راستای نگهداری و حفظ ارزش‌های سرمایه‌ای خود به نوعی از طلا بهره بگیرند.

کاملا بدیهی است که ارزش این صندوق‌ها به شکل مستقیم وابسته به قیمت طلا می‌باشد و متناسب با این تغییرات و درصد سرمایه گذاری این صندوق‌ها در روی دارایی‌های مختلف (که برای صندوق‌های مختلف نیز متفاوت است) قیمت روز آن صندوق دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین هم افراد بعضا به دنبال کسب نوسان از خرید و فروش این صندوق‌ها هستند و بعضی دیگر نیز با خرید و نگهداری آن به شکل بلندمدت به کسب سود می‌اندیشند.

در این مقاله از فردانامه قصد داریم به شکل جامع صندوق‌های سرمایه گذاری طلا را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. امید است این مقاله در راستای کمک به تصمیم گیری‌های شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

انواع صندوق‌های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری نوعی از سرمایه گذاری هستنند که در آن افراد در کنار هم سعی می‌کنند برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در قالب یک تیم به انجام سرمایه گذاری بپردازند. این صندوق‌ها معمولا مدیران و تیم‌های کارآمدی دارند که می‌توانند در زمینه کاهش قابل ملاحظه ریسک به مدیریت سرمایه افراد بپردازند. می‌توانند هزینه‌ها و کارمزدهای معاملاتی را کاهش دهند و همچنین از سرمایه افزایش یافته سود بیشتری ببرند و همچنین از ریسک‌های غیرسیستمیک که ناشی از تنوع بیش از حد در سبد سرمایه گذاری است نیز حذر کنند.

صندوق‌های سرمایه گذاری انواع مختلفی دارند که از این میان می‌توان به صندوق‌های قابل معامله (EFT)، صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی، صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف، جسورانه، پروژه و صندوق‌های سرمایه گذاری طلا تقسیم بندی کرد. البته انواع مختلف دیگری نیز وجود دارد که استقبال و اهمیت آنها در مقابل با موارد اشاره شده به نسبت کمتر بوده است.

انواع صندوق‌های طلا

صندوق‌های طلا غالبا می‌توانند به شکل سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) باشند و یا به شکل صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک (Mutual Funds). صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک با مسئولیت موسسات مختلف ارائه می‌شود و برای خرید و فروش آنها باید از طریق بانک‌ها یا موسسات مالی دارای مجوز اقدام کنید. در حالی که صندوق‌های قابل معامله را می‌توانید به شکل مستقیم و از طریق بازارهای مالی خریداری کنید.

این مساله زمان انجام معاملات و نقدشوندگی صندوق‌ها را به شدت بالا می‌برد و می‌تواند اطمینان خاطر خوبی برای سرمایه گذاران در زمینه انجام سرمایه گذاری ایجاد کند. در نظر داشته باشید که کاملا بدیهی است با خرید صندوق‌های سرمایه گذاری طلا بدون هزینه انبارداری و بیمه و نگرانی از ذخیره کردن این مقادیر طلا می‌توانید به سرمایه گذاری بپردازید که می‌تواند مزیت بسیار بزرگی به شمار رود.

بازدهی صندوق طلا

در این زمینه نمی‌توان به شکل کلی و دقیق پیرامون بازدهی هر صندوق صحبت کرد. اما می‌توان گفت بازدهی آنها را قیمت ابطال یا ارزش ذاتی آنها (NAV) آنها مشخص می‌کند. در این صندوق‌ها مقدار NAV هر صندوق با توجه به وضعیت دارایی‌هایی که دارد با تغییرات رخ داده در قیمت سکه و طلا دستخوش افزایش می‌شود. حال با در نظر گرفتن NAV یک صندوق و امکان رشد یا کاهش آن بازدهی صندوق نیز مشخص خواهد شد. این موضوع نه تنها در مورد صندوق سرمایه گذاری طلا بلکه در مورد تمام صندوق‌های دیگر صادق است فقط تفاوت در نوع کالای خریداری شده برای سرمایه گذاری است.

صندوق طلا چیست؟

مزایا و معایب سرمایه گذاری در صندوق طلا

کاملا مشخص است که افراد با شرایط و اهداف مختلفی می‌توانند اقدام به خرید صندوق طلا نمایند. برای مثال یک سرمایه گذار ممکن است به دلیل ثابت نگه داشتن قدرت خرید در ساختار اقتصادی تورم محور اقدام به خرید صندوق طلا بکند. این نوع از خرید را می‌توان غالب‌ترین دلیل خرید افراد به شمار آورد. در شرایطی که تورم در جامعه غالب است، دولت بدهی‌های بسیار زیادی دارد و همچنین سیاست‌های پولی انبساطی را در پیش گرفته است یا بازارهای مالی جذابیت کافی ندارند صندوق‌های طلا و سرمایه گذاری بر روی طلا به عنوان یک گزینه بسیاری عالی مطرح می‌شود.

همانطور که گفته شد غالبا مدیریت صندوق‌های سرمایه گذاری به افراد دارای صلاحیت و مدیران توانا داده می‌شود بنابراین تحت مدیریت تیم‌های با تجربه تغییرات شدید در این سرمایه مخصوصا در جهت زیان دیده نمی‌شود. حال به دلیل مدیریت ریسک غالبا حرکت این صندوق‌ها متناسب با تغییرات قیمت طلا در بازار است. همچنین امکان انجام سرمایه گذاری با مبالغ کوچ در این صندوق‌ها نیز وجود دارد در صورتی که غالبا برای انجام سرمایه گذاری مناسب در بسیاری از بسترهای اقتصادی نیاز به وجود سرمایه زیاد دارد در حالی که در قالب این صندوق‌ها می‌توانید به سرمایه گذاری با هر مبلغی بیاندیشید.

اهمیت نقدشوندگی در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا

شاید نقدشوندگی را بتوان به عنوان یکی از مهمترین مواردی دانست که هر سرمایه گذاری باید در انجام معاملات خود به آن توجه کند. قطع به یقین در مواردی این امکان وجود دارد که نقدشوندگی صندوق‌های سرمایه گذاری از جمله صندوق طلا به مثابه دارایی‌های مستقیم مانند سکه یا سهام نباشد و در این مساله سرمایه گذار را با مشکل و تعلل روبه رو سازد. بنابراین توجه به بازار گردان و وجاهت قانونی و اعتباری بازارگردان از مواردی است که می‌تواند شما را در انجام انتخاب درست بسیار یاری رساند.

سوالات متداول

در این بخش سعی می‌کنیم به پر تکرارترین سوالاتی که معمولا افراد در خرید صندوق‌های طلا دارند پاسخگو باشیم. با ما در فردانامه همرا باشید.

چرا صندوق طلا در مقابل سکه فیزیکی بهتر است؟

مهمترین دلیل این مساله به اطمینان از تقلبی نبودن دارایی و همچنین عدم نیاز به نگرانی در نگه داشتن این وسیله دانست.

حداقل مقدار سرمایه لازم برای خرید صندوق چقدر است؟

صندوق‌های ETF از آنجایی که در بازار قابل معامله هستند از قوانین سازمان بورس که حداقل سفارش خرید باید 500،000 تومان باشد پیروی می‌کنند.

آیا صندوق‌های طلا سود دوره‌ای پرداخت می‌کنند؟

پاسخ به این سوال خیر است، مقدار سود شما تغییراتی است که در قیمت مربوط به صندوق ایجاد می‌شود. این صندوق به دلیل انجام نوسانات قیمت طلا و انس جهانی و همچنین تمایل به خرید دستخوش افزایش نرخ می‌شود و همین مساله به عنوان سود شما در نظر گرفته می‌شود.

آیا صندوق‌ها نیز همانند سهام دارای محدودیت دامنه نوسان هستند؟

بله این صندوق‌ها دارای محدودیت دامنه نوسان 10% هستند.

بازدهی این صندوق‌ها در مقابل سکه چگونه است؟

این صندوق‌ها قطعا دارای بازدهی برابر با سکه نیستند اما به تناسب افزایش قیمت آنها دستخوش تغییر قیمت و افزایش ارزش می‌شوند. بدیهی است به دلیل اینکه سرمایه گذاری به شکل سبد انجام شده است ایمنی در عدم کاهش ارزش صندوق اولویت اول می‌باشد.

چه صندوق‌هایی به عنوان صندوق سرمایه گذاری طلا در حال حاضر در بازار وجود دارند؟

صندوق‌های مختلفی در بازار وجود دارند که از آن میان می‌توان به طلا، گوهر، زر و عیار اشاره کرد.

چگونه می توانیم صندوق طلا بخریم ؟

اگر سجامی شده باشید کافیست روی قسمت ثبت نام کارگزاری کلیک کنید و طی یک روز کاری کد آنلاین خود را دریافت نمایید و اقدام به معامله نمایید.

کلام آخر

صندوق‌های سرمایه گذاری را می‌توان از جمله ابزارهای مالی بسیار پر تراکنش در بازار به حساب آورد. هم شناخت و داشتن اطلاعات کافی پیرامون این صندوق‌ها و ماهیت فعالیت آنها از اهمیت زیادی برخوردار است و هم پی بردن به مزایا و معایب استفاده از این صندوق‌ها مهم است.

باید بدانید انجام هر نوع از سرمایه گذاری می‌تواند مخاطره آمیز باشد پس باید زیر و بم نوع سرمایه گذاری که قصد انجام آن را دارید را بدانید. صندوق‌های سرمایه گذاری طلا به عنوان روشی بسیار مناسب با پوشش بسیاری از ریسک‌هایی که معامله گران و سرمایه گذاران از آن گریزان هستند می‌تواند جایگاه بسیار خوبی در این حوزه به خود اختصاص دهد. در این مقاله از فردانامه سعی کردیم نگاهی کامل و جامع به صندوق‌های سرمایه گذاری طلا داشته باشیم. امید است مورد توجه شما واقع شده باشد.

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ