تحلیل بازار امروز 16 اسفند1401

تحلیل بازار امروز 16 اسفند1401

تحلیل بازار امروز 16 اسفند1401

جبران مافات

1) فاصله گرفتن دلار از سقف قیمتی و اصلا قابل توجه باعث شد تا جا به جایی بین بازارهای شکل بگیرد و بسیاری به این فکر بیافتند که با خرید سهام در قیمت های جذاب بازده مطلوب کسب کنند. سهام آخرین دارایی است که خودش را با دلار 40 تا 50 تومانی در حال تعدیل کردن است و فعلا جای رشد دارد. امروز بخشی از روزهای بد اخیر جبران شد و در کل این هفته همزمان با افت قیمت دلار در بازار آزاد، سهام توانست حتی رشد داشته باشد و به نوعی سهامداران بورسی بازده دلاری کسب کردند. اما هنوز بورس کار زیادی دارد و رشد خوبی باید بکند تا عقب ماندگی ها را جبران کند.

بازگشت فولادی ها

2) معاملات روز گذشته ورق گرم در بورس کالا نرخ فروش خوبی که برای این محصول فولادی کشف و همچنین رشد قیمت های فولاد در بازارهای بین المللی باعث شد تا امروز شاهد بازگشت توجه به سمت نمادهای این گروه در بازار باشیم و بعد از چندین روز درجا و کمی اصلاح، اکثر نمادهای گروه فولاد با صف خرید به کار خودشان پایان دادند. البته شاید خرید هیجانی در سهم های بنیادی مثل گروه فولاد مناسب نباشد ولی پی به ای پایین و انتظار رشد سودآوری در زمستان 1401 و بهار 1402 باعث شده است خیلی ها در خرید سهم های این گروه زیاد وسواس به خرج ندهند. در روزهای اخیر هر کس براساس روند بلندمدت صنایع ترید کرد برنده شد و هر کس به اخبار وزن دادن احتمالا ضرر کرد. وزارت صمت هرچقدر می خواد دور بیافتد تا قیمت گذاری دستوری را برگرداند، دوره ای این حرف ها گذشته است.

سنگ آهنی های مثبت با محوریت واحیا

3) امروز شاهد افزایش تقاضا در گروه سنگ آهن نیز بودیم. محوریت این مثبت نماد #واحیا بود (علی رغم اینکه این شرکت یک هلدینگ است ولی به واسطه ی وزن بالای شرکت زیرمجموعه تولید کننده ی سنگ آهن در درآمد و ارزش این هلدینگ، بیشتر به دید یک شرکت سنگ آهنی به آن نگاه می شود). واحیا بعد یک ماه توقف تقریبا دیروز به بازار برگشت و با توجه به بازگشایی با دامنه نوسان، شاهد تشکیل صف خرید سنگین برای آن بودیم. احتمالا تغییر مدیریت در این شرکت و برچیده شدن بساط تیم قبلی که خیلی مورد اعتماد بازار نبودند نیز در بازگشت اقبال به این شرکت موثر بوده است.

تیم قبلی مدیریت چون به حقوق سایر سهامداران اهمیتی نمی داد، بازار از واحیا دوری می کرد ولی تیم جدید نشان داده است که به دغدغه های بورسی ها و سهامداران غیر توجه می کند. اگر این روند ادامه پیدا کند احتمالا دید بازار نسبت به این نماد بهتر خواهد شد و با توجه به پی به ای پایین تلفیقی و اصلی، سهامداران شرکت شاهد رشد ارزش بازار آن باشند. در این گروه کچاد هم پی به ای مطلوبی ندارد ولی در کل میل بازار به خرید تولیدکنندگان ورق و محصولات فولادی بیشتر است تا خرید سهام شرکت های اول زنجیره.

بلاتکلیفی در خودرو

4) صنعت خودرو باز هم امروز تحت تاثیر تصمیمات سیاستگذاران بود. یک عضو کمیسیون تلفیق گفته است که کلا عرضه خودرو در بورس کالا را از لایحه بودجه برداشته ایم. از طرف دیگر خبر می رسد، به دلیل شرایط رانتی وحشتناکی که در عرضه 500 هزار دستگاه خودرو بوجود خواهد آمد، شرکت های خودرویی به وزارت صمت نامه زده اند و اعلام کرده در این طرح خودرو عرضه نخواهند کرد. این داستان خودرو به قدری به هم پیچ خورده که دیگر به این راحتی مافیا امکان پیروز شدن ندارد. رانتی که همه از آن باخبر شدند و پیامدهایش در رسانه های چرخید به این راحتی قابل احیا نیست. همه منتظر هستیم ببینیم مکانیزم فروش خودرو در بورس کالا یا بیرون از بورس چگونه خواهد بود.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 1 نفر 3/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد