تحلیل بازار امروز 13دی1401

تحلیل بازار امروز 13دی1401

تحلیل بازار امروز 13دی1401

1) روزهای پرمعامله همراه با نوسان بالا. بازار در مدت اخیر رشد داشته که البته در مقایسه با سایر بازارها خصوصا دلار و تورم چندان قابل توجه هم نبوده اما به هر حال رشد اخیر انگیزه برای فروش و نگرانی از اصلاح را بوجود می آورد. در عین حال چشم انداز تورمی و رشد درآمد و سود شرکت ها باعث می شود کسانی که دید بلندمدت تری دارند دست به خرید سهام بزنند. همین رویکرد دوگانه بین معامله گران کوتاه مدت و بلندمدت باعث شده است تا ارزش معاملات بالا بماند و در عین حال تلاطم نیز بالا باشد. در روز جاری 9800 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بود و برخی نمادها به شدت پرحجم بودند.

2) دست کنترل گر دولت روی درآمدهای ارزی شرکت های صادراتی باعث شده است تا فعالان سهام فعلا سراغ این شرکت های بزرگ نروند. همین مساله باعث شده برای پول های پرتراکنش گزینه خرید محدود شود. لذا شاهد انباشت معاملات (و نه انباشت تقاضا) در تعداد محدودی نماد یا گروه باشیم. از طرف دیگر چون نرخ بهره کماکان روندی رشدی دارد و سیاست انقباضی علی رغم تحولات آذرماه ادامه دارد، پول جدیدی برای تزریق به بازارها خصوصا بازار سهام نیست.

در شرایطی که نرخ بهره بدون ریسک 30 درصد است و تحولات هم در کشور بسیار بالاست و همین باعث اضافه شدن نوسانات شدید نیز می شود، عملا قضاوت در مورد روند بازار با یک روز مثبت قوی یا یک روز منفی قوی یا هر حالت دیگری امکان پذیر نیست.

3) در شرایط تورمی یکی از گروه هایی که منتفع می شود، گروه بانکی و سایر واسطه گری های مالی هستند که با هزینه ی نسبتا ثابت پول جذب می کنند و دارایی ها آنها با تورم و دلار رشد می کند. البته بسیاری از کارشناس ها معتقد هستند دارایی که جریان نقد مناسب جهت پوشش هزینه های تامین پول بانک ها را نداشته باشد، به درد نمی خورد و نباید اصلا به این موضوع وزن داد. در واقع هم بانک نباید دست به سرمایه گذاری در دارایی ها بزنند یا شرکت داری کنند اما شرایط اقتصادی ما این بنگاه های مالی را به سمتی برده است که دارایی های بسیاری در ترازنامه خودشان داشته باشند.

برخی بانک ها مثل دی یا آینده هم که در یک یا چند دارایی منابع برده اند. در هر صورت علی رغم ضعف مداوم ناشی از وجود این دارایی ها در ترازنامه ی بانک ها، به نظر می رسد بعد از دو سال افت قیمت سهام، حالا توجه به خرید سهام این گروه به سبب دارایی های تحت مالکیت افزایش پیدا کرده است. این بهانه در گذشته بازده هایی خوبی در گروه ساخته است.

4) یک نکته بسیار مهم است که در نظر بگیریم. در بلندمدت روند بازار مشخص است. شاید کمتر شاید بیشتر از دلار و تورم، ولی حتما رشد خواهد کرد. مشکل اصلی برای تصمیم گیری در مورد بازار در کوتاه مدت است. خصوصا اینکه این عدد الکی 1.600 هم مجددا سر زبان ها افتاده است. در بازاری که هیچ وقت خیلی منطقی نبوده، قاعدتا رشد و اصلاح ها هم به دلایل مسخره ای محقق می شود. پیشنهادی که می توانم بکنم، عدم خرید هیجانی سهامی است که از روند بلندمدت آن خیالمان راحت نیست.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 9 نفر 4.2/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد