بهترین شرکت سبدگردانی

آموزش سبدگردانی
بهترین شرکت سبدگردانی
جهانگیر شرقی
نویسنده: جهانگیر شرقی
19 فروردین 1402

یکی از اولین سؤالات علاقه‌مندان ورود به بورس، این است که بهترین شرکت سبدگردانی کدام است؟ یا ویژگی‌های بهترین شرکت سبدگردانی چیست؟

در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم و ویژگی‌هایی که یک سبدگردانی ممتاز باید داشته باشد را معرفی کنیم.

چه افرادی نیاز به سبدگردان دارند؟

بارها پیش آمده که تعریف یک فعالیت جدیدی را شنیده‌ایم و مشتاق شدیم بدانیم سازوکار آن بازار چگونه است.

زمان اوج بازار رمزارزها، سال 98 و 99 در اوج بازار بورس، بازار دلار و طلا و خودرو و … . همواره عده‌ای را در این بازارهای جدید می‌دیدیم که سود خوبی کسب کرده‌اند. طبیعتاً ما هم مشتاق می‌شدیم که لااقل با آن بازار آشنا شویم.

اما آیا می‌توانیم در همه‌ی عرصه‌ها و بازارها وارد شویم؟! و به فعالیت پیشرفته و هم‌زمان در همه‌ی آن‌ها بپردازیم؟! می‌توانیم هم‌زمان هم مغازه‌دار باشیم، هم استاد دانشگاه، هم متخصص بورس، هم تراشکار؟!

ذهن انسان دارای محدودیت است. این محدودیت باعث می‌شود نتواند هم‌زمان همه چیز را در خودش نگه دارد و به همه چیز بپردازد.

البته این ویژگی لزوماً بد نیست! این ویژگی باعث می‌شود بتوانیم به مرور غم‌ها رو فراموش کنیم، از اشتباهات‌مان درس عبرت بگیریم و زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم.

افرادی که به بازار بورس علاقه‌مند هستند و کلیات آن را می‌پسندند، اما زمان کافی برای آموختن معامله‌گری و سرمایه‌گذاری در بورس را ندارند، بهترین پیشنهاد به ایشان استفاده از سبدگردان اختصاصی یا سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورسی است.
اما شاید بهتر باشد اول به این سؤال پاسخ بدهیم:

آیا فعالیت در بورس یک شغل است؟

در سال‌ها اخیر که بورس رونق گرفته و میان مردم آشناتر شده است، این جمله‌ی معروف را بارها شنیده‌ایم: “بورس شغل دوم، درآمد اول”. این جمله‌ی بسیار زیبا و وسوسه‌انگیز، بیانگیر همه‌ی حقیقت نیست! اگر نخواهیم بگوییم این جمله غلط است، در بهترین حالت می‌توانیم بگوییم این جمله کامل نیست!

فعالیت علمی در بورس معمولاً دارای 2 مدل است: 1. معامله‌گری 2. سرمایه‌گذاری

گروه اول و معامله‌گران، معمولاً دارای افق نگاه کوتاه‌مدت و میان‌مدتی هستند. معامله‌گر کسی است که یک چیزی را می‌خرد و قیمت آن که بالا رفت آن را می‌فروشد. احتمالاً پس از فروش آن هم، مجدداً دنبال چیز دیگری برای ادامه‌ی همین فعالیت خرید و فروش خواهد گشت. فعالیت معامله‌گران بورسی، بسیار شبیه به دلالی است. با این تفاوت که بسیار علمی‌تر و بنیادی‌تر از دلالان هستند!

گروه دوم یا سرمایه‌گذاران، دارای نگاه بلندمدتی هستند. این گروه به دنبال سهامی می‌گردند که بازار هنوز متوجه ارزش واقعی آن نشده است. سرمایه‌گذاران اقدام به خرید سهم‌هایی می‌کنند که به عقیده‌ی ایشان، زیر ارزش ذاتی اش در حال معامله شدن است. ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این دارایی به ارزش واقعی‌اش برسد.

معامله‌گران باید نگاه‌شان به نمودار سهم‌های شان باشد و بیشتر از تحلیل تکنیکال برای نقاط خرید و فروش این سهم‌ها استفاده می‌کنند.سرمایه‌گذاران بیشتر از تحلیل بنیادی برای ارزش‌گذاری سهم‌ها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها استفاده می‌کنند.

اما هر دوی این گروه‌های بورسی، باید به صورت مداوم بازار را رصد کنند، مخصوصاً معامله‌گرهای گروه اول.

برگردیم به عبارت “بورس شغل دوم، درآمد اول”. این عبارت با اضافه کردن این 3 قید کامل می‌شود:
1. به صورت علمی و صحیح سهام (و سایر اوراق بهادار) بخریم
2. صبر داشته باشیم
3. میزان سرمایه‌ی کافی داشته باشیم

شرکت‌های سبدگردان با اطلاع از میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار، اقدام به خرید سهام و سایر اوراق مشتقه مناسب و متناسب با ریسک شخصی‌سازی شده‌ی سرمایه‌گذار می‌کنند. اوراق بهادار خریداری شده را نیز به صورت مداوم تحت نظر دارند و در صورت بروز هرگونه انحرافی در عملکرد سهام (مانند ضعیف شدن تولید و فروش شرکت)، آن را از سبد سرمایه‌گذار خارج می‌کنند.

بنابراین برای تحقق درآمد اول بودن بورس، باید همه‌ی این شروط برقرار گردد. وظیفه‌ی اول، یعنی خریداری سهام به صورت علمی و صحیح، بر عهده‌ی سبدگردان است. صبر و میزان سرمایه‌ی مناسب هم بر عهده‌ی سرمایه‌گذار است.

 

عوامل مؤثر در انتخاب سبدگردان

سابقه شرکت سبدگردانی

هرچه یک شرکت سبدگردانی قدیمی‌تر باشد و در عین حال کارنامه‌ی شفاف و درخشانی از این سابقه‌ی طولانی‌اش داشته باشد، بدون شک خیال سرمایه‌گذاران راحت‌تر خواهد بود. تجربه نشان داده که شرکت‌های سبدگردانی قدیمی و معتبر، در مقایسه با شرکت‌های جدیدتر، عموماً بازده مناسب و پایداری را می‌توانند برای سرمایه‌گذاران کسب کنند.

به هر حال میان شرکتی که سال‌ها فعالیت کرده، بازده مثبت ساخته و از مرحله‌ی آزمون و خطا گذر کرده و شرکتی که به تازگی شروع به کار کرده، هنوز قوام پیدا نکرده و در حال کسب تجربه است، تفاوت‌های مهمی وجود دارد. اصولاً هیچ‌کس نمی‌خواهد وسیله‌ی کسب تجربه برای یک شرکت سبدگردانی باشد.

کادر مجرب شرکت سبدگردانی

هیچ سرمایه‌ای ارزشمندتر از نیروی انسانی نیست. نیروی انسانی خوب شرکت را به اوج می‌رساند و نیروی انسانی بد، شرکت را نابود می‌کند. یک مجموعه‌ی موفق، باید دارای کارکنان موفقی باشد. مجموعه‌های سبدگردانی معمولاً دارای چندین مشاور و تحلیلگر در حوزه‌های مختلف است، تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، اقتصاد کلان، روان‌شناسی بازار، معامله‌گر و …

 

کارگزاری فارابی هم جزو یکی از قدیمی‌ترین کارگزاری‌های بورس ایران است. این کارگزاری حدود 1 دهه است که همواره در لیست بهترین کارگزاری‌ها قرار دارد. چند سال هم عنوان بهترین کارگزاری بورسی را از آن خود کرده است.

کادر فردانامه نیز از تعدادی افراد مجرب و باسابقه‌ی بورسی تشکیل شده است، که در رأس مجموعه، آقای حسن کاظم‌زاده قرار دارد. همه‌ی افراد مجموعه می‌دانند که فقط در صورت همکاری مناسب و به روز رسانی دانش خود می‌توانند ثمره مناسبی داشته و سرمایه‌گذاران مجموعه را خرسند نگاه دارند.

قانونی بودن شرکت سبدگردان

در مقاله “سبدگردانی اختصاصی چیست؟” توضیح دادیم که فقط 68 شرکت دارای مجوز سبدگردانی در کشور وجود دارند. سازمان بورس شرایط سختی را برای احراز شایستگی شرکت‌های سبدگردانی قرار داده است. این شرایط باعث می‌شود که سبدگردان‌ها دارای تخصص علمی و تجربی بالایی باشند و تأییدیه‌های رسمی سازمان بورس را دارا باشند.

در همان مقاله توضیح دادیم که در صورت همکاری با شخص سبدگردان بدون مجوز، مشکلات عدیده‌ای گریبانگیر سرمایه‌گذار خواهد شد. جدا از کسب بازده احتمالاً پایین و ناپایدار، در صورت بروز مشکل میان سرمایه‌گذار و سبدگردان غیرقانونی، سرمایه‌گذار نمی‌تواند به راحتی پیگیر حق و حقوقش باشد، زیرا مرتکب همکاری غیرقانونی شده است.

بهترین شرکت سبدگردانی

پشتیبانی مناسب

شرکت سبدگردانی جدا از این‌که قاعدتاً باید در کسب بازده برای سرمایه‌گذار عملکرد خوبی داشته باشد، در تعامل با سرمایه‌گذار هم باید قوی باشد. سرمایه‌گذار به سبدگردانی و قانون اعتماد کرده و دارایی‌اش را به سبدگردان سپرده است. سبدگردان هم در مقابل موظف است ابهامات و سؤالات سرمایه‌گذار را پاسخگو باشد.

معمولاً شرکت‌های سبدگردانی موظف هستند در انتهای هر ماه، گزارش عملکرد آن ماه را برای سرمایه‌گذاران ارسال کنند. مجموعه‌ی سبدگردانی ما هم برای هر ماه به همه‌ی سرمایه‌گذاران گزارش عملکرد ارائه می‌دهد.

محتوای گزارش ماهانه سبدگردانی فردانامه دارای موارد زیر است:

– کلیات عملکرد بازار در ماهی که گذشت و چشم‌انداز ادامه‌ی حرکت آن
– کلیات اتفاقات سیاسی ماه گذشته‌ی کشور و اثر آن بر اقتصاد و بورس
– علت خرید یا فروش سهم‌ها در ماه گذشته
– عملکرد ماهانه‌ی شرکت‌هایی که سهام آن‌ها در پرتفوی سرمایه‌گذار است
– به روز رسانی چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلندمدت سهم‌های پرتفوی سرمایه‌گذار

جدای این موارد، سرمایه‌گذار می‌تواند تلفنی هم با مجموعه تماس بگیرد و در مورد اوضاع بازار و سهامش از مشاوران سبدگردانی ما کمک بگیرد.

هم‌چنین در صورت تمایل و نیاز سرمایه‌گذار، او می‌تواند ماهی 1 بار به صورت حضوری مراجعه کرده و در مورد پرتفو اش و چشم‌انداز آتی آن، با مدیران سبدگردانی مجموعه صحبت کند.

نرخ کارمزد سبدگردان

کارمزد سبدگردانی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می‌شود. این نرخ برای شرکت‌های مختلف متفاوت است. بنابراین برای انتخاب سبدگردان، حتماً باید به نرخ کارمزد سبدگردانی توجه نمود.

مقدار کارمزد ثابت سبدگردانی مجموعه‌ی ما 1% است. به این معنی که اگر به عنوان مثال دارایی شما 1 میلیارد تومان باشد، کارمزد سالیانه‌ای که به سبدگردان تعلق می‌گیرد 1% و معادل 10 میلیون تومان است.

مقدار کارمزد متغیر سبدگردانی مجموعه‌ی ما، از 20% شروع می‌شود. به این معنی که برای حداقل سرمایه که 1 میلیارد تومان است، وقتی سود پرتفو به بالای 20% (که معادل سود بانکی ایران است) رسید، 20% از این مقدار سود مازاد متعلق به سبدگردان است.

شایان ذکر است که سود پرتفو تا 20%، تماماً متعلق به سرمایه‌گذار است.

هرچه میزان سرمایه از کف 1 میلیاردی بالاتر باشد، در صورت توافق طرفین، نرخ کارمزد متغیر قابل مذاکره است.

حداقل سرمایه‌ برای سبدگردانی

تمام شرکت‌های سبدگردانی دارای مجوز، یک میزان معین برای کف سرمایه‌گذاری دارند. علت این امر هم در توانایی مدیریت مفید همه‌ی سبدها است. قطعاً مدیریت سبدهای با دارایی بسیار کم، از قدرت مانور سبدگردانی می‌کاهد و منفعتی هم که سبدگردان از آن کسب می‌کند، نسبت به زحمتی که متحمل می‌شود ارزندگی کافی ندارد.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای مجموعه‌ی سبدگردانی ما، 1 میلیارد تومان است. این مبلغ تقریباً پایین‌ترین رقم در میان شرکت‌های سبدگردانی قانونی است. اما مجموعه‌ی ما برای سرمایه‌های پایین‌تر از 1 میلیارد تومان هم برنامه‌هایی برای همکاری دارد. در این مورد با مابا شماره ی 02188385208 در تماس باشید تا توضیحات مفصل‌تر ارائه شود.

مدت قرارداد سبدگردانی

معمولاً قراردادهای قانونی سبدگردانی، به مدت حداقل ۱ ‌ساله است. بنابراین برای سپردن سرمایه به این شرکت‌ها، باید به این نکته توجه کرد که قبل از تاریخ سررسید، امکان فسخ قرارداد برای شما وجود دارد یا خیر.

ممکن است شرکت سبدگردانی شما به هر دلیلی نتواند بازده مناسبی برای سرمایه‌ی شما به دست آورد. یا حتی ممکن است بازده شرکت مناسب باشد، اما به هر دلیلی شما زودتر از موعد اتمام قرارداد به سرمایه‌تان نیاز داشته باشید. در این صورت بسیار مهم است که شما این حق و قدرت را داشته باشید که سرمایه‌تان را هروقت لازم دانستید، از قرارداد سبدگردانی خارج کنید.

واقعیت این است که این سرمایه برای شما است و فقط نزد سبدگردان امانت است، برای کسب سود و نه کسب استرس! قراردادی که مجموعه سبدگردانی ما با سرمایه‌گذار امضا می‌کند، این حق را به او می‌دهد هر زمانی که خواست، به هر دلیلی، بتواند توافق را فسخ نماید و دارایی خود را خارج کند.

برای اطلاع از شرایط و مفاد قرارداد سبدگردانی مجموعه‌ی فردانامه، وارد صفحه‌ی سبدگردانی شوید و فرم مربوطه را پر نمایید. در صورتی هم که نیاز به مشاوره دارید، حتماً از مشاوره‌ی رایگان مجموعه‌ی ما استفاده کنید. کافی است فرم دریافت مشاوره را پر کنید و یا با شماره‌ی02188385208 تماس بگیرید.

سخن آخر

انتخاب سبدگردان چیزی نیست که با عجله انجام گیرد. حتماً برای بررسی و انتخاب بهترین سبدگردان وقت بگذارید و گزینه‌ها را به دقت و با مطالعه بررسی کنید.

صرفاً به تبلیغات و شنیده‌ها اکتفا نکنید. خودتان دست به کار شده و مطالعه و بررسی کنید.

حتا اگر انتخابتان سبدگردانی با مجموعه‌ی ما است، برای همین هم عجله نکنید و به بررسی و انتخاب دقیق بپردازید! در اینترنت جستجو کنید. با کارگزاری تان مشورت کنید. با افراد بورسی شناخته شده صحبت کنید و کمک بگیرید.

و در آخر حتماً موفق خواهید شد.

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ