واچ لیست چیست؟

دانش معامله گری
واچ لیست چیست؟
پوریا گلمرادی
نویسنده: پوریا گلمرادی
18 بهمن 1401

مقدمه:

پیدا کردن سهم های مناسب برای ورود در میان تمام سهم هایی که در بازار معامله می شوند کار آسانی نیست، از همین رو سرمایه گذاران حرفه ای تعدادی از سهام را در فهرست تحت نظر و یا (watch list) قرار میدهند. این فهرست به سرمایه گذار کمک میکند تا با بررسی هر روزه عملکرد سهم در بهترین زمان ممکن اقدام به ورود در سهم کند، در این مقاله از فردانامه به توضیح انواع واچ لیست ها و چگونگی تهیه ی واچ لیست میپردازیم بافردانامه همراه باشید.

واچ لیست چیست؟

سرمایه گذاران و تحلیلگران حرفه ای ترجیح میدهند بر اساس استراتژی مشخصی اقدام به سرمایه گذاری در بورس نمایند. این استراژی در بین افراد مختلف متفاوت میباشد، به طور مثال برخی از سرمایه گذاران سهم هایی که نسبت (p/e) پایین تری را دارند بررسی میکنند، برخی دیگر به حجم معاملات و برخی دیگر به میزان خرید و فروش حقوقی توجه میکنند.

این افراد با توجه به این موارد، لیستی از سهم های منتخب را گردآوری کرده و با مشاهده ی آن ها در یک بازه ی مشخص، سهم های مناسب سرمایه گذاری را پیدا مینمایند، به این نوع لیست ها در اصطلاح (watch list) میگویند.
با تهیه ی واچ لیست احتمال از دست دادن موقعیت های مناسب سرمایه گذاری در سهم های ارزنده کاهش پیدا میکند.
سرمایه گذار با مشاهده ی روند سهم در بهترین زمان، اقدام به سرمایه گذاری مینماید.

نکات مربوط به تهیه واچ لیست:

درست است که استراتژی و اولویت های سرمایه گذاران در تهیه ی واچ لیست متفاوت میباشد اما تمام واچ لیست های خوب، ویژگی های مشترکی دارند که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم:

1- درک صحیح از بازار:

تهیه ی یک واچ لیست مناسب نیازمند درک درستی از شرایط حاکم بر بازار سرمایه میباشد، سرمایه گذار با توجه به شرایط بازار بایستی اقدام به تهیه واچ لیست نماید، به طور مثال وقتی که بازار در شرایط نزولی میباشد تحلیلگران و معامله گران به بررسی سهم های کوچک و متوسط بازار روی میاورند.

2- توجه به تعداد سهم در واچ لیست:

تعداد سهام موجود در واچ لیست نباید کم و یا خیلی زیاد باشد، زیرا در صورت کم بودن سهام، دایره تصمیم گیری و بررسی محدود میشود و در صورت زیاد بودن سهام در واچ لیست، سرمایه گذار دچار سردرگمی میشود.

3- قابل انعطاف بودن واچ لیست:

ممکن است سرمایه گذار در تصمیم گیری در مورد سهم های موجود در واچ لیست دچار اشتباه شود، در این موارد باید سهم های مناسب را جایگزین آن ها نماید.

4- دسترسی:

دسترسی به واچ لیست باید آسان باشد، زیرا ممکن است سرمایه گذار، جهت بررسی و خرید سهم در مواقع مختلفی نیاز به بررسی واچ لیست و استخراج اطلاعات داشته باشد.

5- تعیین بازه زمانی:

سرمایه گذار باید برای واچ لیست خود محدودیت زمانی تعریف کند، زیرا زمان در سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت میباشد.
به طور مثال یک سرمایه گذار تصمیم میگیرد واچ لیست خود را بر اساس استراتژی حجم معینی از خرید حقوقی در یک بازه ی زمانی 50 روزه تهیه کند. سرمایه گذار، پس از بررسی روزانه و گذشت 50 روز باید سهم هایی که نتوانستند به حجم خرید تعیین شده برسند را از لیست خارج کرده و سهم های دیگری را جایگزین آن ها کند.

6- دوری از تعصب:

برخی از سرمایه گذاران سهامی را در واچ لیست خود قرار میدهند که در گذشته با آن آشنا بوده اند، این استراتژی باعث میشود سرمایه گذار از سهم های مناسب و پرپتانسیل غافل شود.

7- بررسی سهم های با ارزش :

سرمایه گذار در واچ لیست خود باید سهم های با ارزش و پر پتانسیل را گرد آوری کند، گاهی ممکن است سهمی از نظر بنیادی بسیار قوی باشد و گزارش عملکرد شرکت هم جذاب به نظر برسد اما قیمت سهم نسبت به تحلیلی که سرمایه گذار انجام داده، بالا باشد در این حالت سرمایه گذار باید این سهم را در واچ لیست خود قرار دهد و در فرصت مناسب اقدام به خرید سهم نماید.

واچ لیست چیست؟

مزایای تهیه ی واچ لیست:

شناسایی موقعیت های مناسب:

سرمایه گذار با زیر نظر گرفتن چندین سهم ، در بهترین زمان مناسب اقدام به سرمایه گذاری در سهم میکند.

فراموش نشدن سهم های مناسب:

به علت گسترش بازار سرمایه و تعداد زیاد سهم های عرضه شده در بازار ممکن است بررسی سهم های پر پتانسیل فراموش شود، واچ لیست کمک میکند تا سرمایه گذار بتواند روزانه به بررسی سهم های مورد نظر خود بپردازد.

مقایسه ی سهم ها با یگدیگر:

تهیه ی واچ لیست این امکان را برای سرمایه گذار فراهم میکند تا در مواقع نیاز سهم های موجود در واچ لیست را از زوایای مختلف نظیر حجم خرید، نسبت p/e ، میزان خرید و فروش حقیقی و حقوقی مقایسه کنند و بتوانند بهترین انتخاب را در سرمایه گذاری خود داشته باشد.

یافتن معاملات مشکوک:

بعضی مواقع با تهیه ی واچ لیست میتوان معاملات مشکوک سهم های واچ لیست را مشاهده کرد و با بررسی آن ها اقدام به تصمیم گیری مناسب در رابطه با سرمایه گذاری و یا عدم سرمایه گذاری نمود.

پیش بینی آینده ی سهم:

بررسی هر روزه ی سهم در یک بازه ی مشخص به سرمایه گذار کمک میکند تا بر آوردی از روند سهم بدست آورد، این برآورد میتواند در تصمیم گیری در مورد خرید و یا فروش سهم به سرمایه گذار کمک کند.

 

روش های تهیه ی واچ لیست:

برای تهیه ی واچ لیست روش های متنوعی وجود دارد که سرمایه گذاران میتوانند از آن استفاده کنند.
باید به این نکته توجه داشت که دسترسی واچ لیست به راحتی امکان پذیر باشد زیرا ممکن است در زمان های مختلف نیاز به دسترسی به واچ لیست باشد.

1- ساخت واچ لیست در سایت TSETMC:

یکی از روش های ساخت واچ لیست مراجعه به سایت TSETMC میباشد ساخت واچ لیست در این قسمت با مراجعه به قسمت دیده بان و سپس وارد شدن به قسمت فیلتر امکان پذیر میباشد، اما ساختن واچ لیست در این سامانه به علت نیاز به فیلتر نویسی کمی مشکل به نظر می رسد.

2- ساخت واچ لیست در سامانه آنلاین کارگزاری ها:

تمامی کارگزاری ها برای معاملات مشتریان خود سامانه ای به نام سامانه ی آنلاین تاسیس کرده اند، سرمایه گذار پس از تکمیل ثبت نام در کارگزاری با نام کاربری و رمز عبوری که برای وی ارسال میشود میتواند به راحتی وارد این سامانه شود. (برای ثبت نام در کارگزاری حافظ اینجا کلیک کنید)

در منوی سامانه آنلاین دو گزینه ( سبدبان، دیده بان) وجود دارد.

سبد بان، سهم هایی قبلا که خریداری شده است را نشان مییدهد.

دیده بان، امکان ساخت واچ لیست به تعداد دلخواه را فراهم میکند، میتوان در ساخت واچ لیست ها عنوان های مختلفی برای آن ها تعیین کرد تا امکان دسترسی به آنها فراهم باشد.

3- ساخت واچ لیست در اکسل و ….

سرمایه گذاران میتوانند با ساخت اکسل در سیستم خود هرروزه معاملات مربوط به سهم را به صورت دستی وارد کنند، از مزایای ساخت واچ لیست در اکسل میتوان به قابلیت دسترسی (آفلاین) به آن اشاره کرد.

جمع بندی:

بسیاری از افراد به علت تعدد سهم ها در بازار سرمایه امکان بررسی و انتخاب سهم های مناسب را ندارند، از همین رو سرمایه گذاران حرفه ای با تهیه ی لیستی، تعداد محدودی سهم را هر روزه از زوایای مختلف بررسی میکنند و در زمان مناسب اقدام به خرید سهم میکنند، به این لیست در اصطلاح ( واچ لیست ) میگویند.

استراتژی سرمایه گذاران در تهیه واچ لیست متفاوت میباشد و هر شخص بسته به استراتژی خود اقدام به پیدا کردن سهم های مناسب و تهیه واچ لیست مینماید.
از مزایای تهیه ی واچ لیست میتوان به ( شناسایی موقعیت های مناسب، فراموش نشدن سهم های مناسب، مقایسه ی سهم ها با یکدیگر، پیش بینی آینده ی سهم) اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ