5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

 

پنج نکته که قبل از معاملات این هفته باید بدانیم

تغییر در تصمیم

دولت رئیسی از زمانی که روی کار آمد و بودجه ی اول را به مجلس پیشنهاد داد، مشخص شد که با صنایع بزرگ رابطه ی خوبی ندارد. تقریبا در این دو سال بیشترین فشار به شرکت‌ها و صنایع بزرگ آمده‌است. بعضا این فشار به حدی می رسد که دیگر صدای همه درمی‌آید. فلسفه‌ی فکری پشت این قضیه هم مشخص است. تمرکز سرمایه برای هر کس که باشد بد است، حالا سهامدار صندوق بازنشستگی هم باشد مهم نیست.

حالا باید ببینیم دولت از یکی از این تصمیم ها بر می گردد یا نه. در کل بعید است که این دولت فعلا روی خوش به صنایع بزرگ نشان دهد اما کمی متشنج شدن فضا شاید باعث شود دولتی ها تغییری در تصمیمات داشته باشند.

توافق شفاهی

بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند زمانی که ایران می تواند 1.5 تا 2 میلیون بشکه نفت در روز صادر کند، پس حتما یک توافقی در پشت صحنه شکل گرفته است. کسی که در بازار فعالیت می کند بعضا نیازی به اطلاعات زیاد ندارد. فعلا ایران با دولت بایدن یک توافقی کرده است که امکان صادرات قابل توجه نفت را می دهد پس در میان‌مدت با این حجم از صادرات نفت، دلار نمی‌تواند رشد قابل‌توجهی داشته باشد.

از سوی دیگر این توافق به شکلی نیست که بتوان برای طولانی مدت روی آن حساب کرد (شبیه برجام نیست). فعلا ثبات داریم و این ثبات حداقل تا انتهای سال و حداکثر تا پاییز سال بعد قابل تداوم است. البته مانند همیشه اتفاقات غیرمترقبه می تواند شرایط را تغییر دهد. مثلا صلح در اوکراین

28500 به 38000

یکی از مشکلات فعلی بازار این ارز 28500 تومانی است. اصلا این نرخ های توهمی معمولا تا مدتی بلای جان بخش شفاف اقتصاد می‌شود. این تغییر از چند جهت برای بازار مهم است. پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها رشد درآمد و سود خواهند داشت. البته شاید این تغییر برای بانکی‌هایی که تراز ارزی مثبت دارند تاثیر قابل‌توجه‌تری داشته باشد که فعلا بازار سراغ این موضوع نرفته است. این ارز 28500 تومان در نهایت به 38000 هزار تومان تبدیل خواهد شد. شاید این هفته شاید چند وقت دیگر. در هر صورت اگر بازار بخواهد بازده بدهد، یکی از جاهایی که بازده ایجاد خواهد کرد این تغییر خواهد بود.

سهم های شرایط ثبات

بازار یکی دو هفته ممکن است به دلیل مسائل سیاست‌گذاری داغ شود. مثلا اگر همین برگشت از تصمیمات در دولت اتفاق بیافتد. اما واقعیت این است که از الان تا انتهای سال باید بیشتر دنبال نمادهایی رفت که در شرایط ثبات می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. پس بهتر است در هفته‌ی پیش رو و هفته‌های پیش رو روی نمادهایی که با فرض ثبات دلار در سطح 50 هزار تومان و نیما در حدود 40 هزار تومان شرایط سودآوری مطلوبی داشته باشند کار کرد. نمادهایی از گروه سیمان، زراعت، غذایی، کاشی و سرامیک، حمل و نقل، لاستیک و غیره می توان شروع کرد که در دوره ثبات بتوانند انتظارات را برآورده کنند.

خودرویی ها

خودرویی ها در مرز تعطیلی هستند و در تحلیل چهارشنبه به این موضوع اشاره شد. بازار انتظار دارد با توجه به تمایل وزیر جدید صمت برای برچیدن بساط قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو و همچنین اهمیت عدم توقف تولید در این شرکت ها، حرکتی از سوی دولت زده شود که در نهایت به نفع شرکت ها تمام شود. فعلا بازار با این فاز در حال خریدن خودرویی هاست. شاید واقعا اتفاقاتی نیز بیافتد.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید

ثبت نام/ورود به پنل کاربری

دسترسی به تمام امکانات وبسایت خبرنامه و اطلاعات و فعالیت های کاربری.

ارسال کد