5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

 

1) دلار خیلی محکم 48 هزار تومان را چسبیده است و انگار قصد ندارد به این راحتی به کمتر از آن نفوذ کند. در 5 ماه گذشته اخبار مربوط به آزادسازی منابع بلوکه شده خصوصا با تمرکز بر عراق سرخط برنامه ی خبری برای کنترل ارز بود و البته که بخشی از این منابع بلوکه شده نیز واقعا آزاد شد. بعد از آن فروش نفت و دلارهای نفتی بیشترین تمرکز خبری را داشت. حالا در این چند روز بحث پیوستن ایران به پیمان شانگهای و لزوم قبول fatf خبر اصلی است که روی آن مانور داده می شود. با این حال دلار خیلی محکم 48 هزار تومان را چسبیده است.

هم زمانی رزم خبری با دلار با سیاست های پولی انقباضی باعث شده است تا انتظارات تورمی به شدت فروکش کند و شاهد رکود در همه ی بازارها باشیم. این نگه داشتن محکم کف نشان می دهد بدون گشایش واقعی دیگر چندان نمی توان نرخ را کنترل کرد. شهریور اولین تاریخی است که بانک مرکزی دچار چالش خواهد شد.

2) با رسیدن نرخ بهره به حد بالای تاریخی در آمریکا و همچنین کنترل نسبی تورم، در بازارها جهانی انتظاری بوجود آمده است که انگار انتهای سیاست های انقباضی نزدیک است. چین هم سعی می کند به روش های مختلف اقتصاد خودش را تحریک کند. از طرف دیگر توافقنامه غلات روسیه و ترکیه و اوکراین تمدید نشد. این سه عامل باعث شده است که قیمت کالاها در بازارهای جهانی صعودی شوند و در چند هفته ی اخیر رشد کنند. بازارهای جهانی کماکان رونق ندارند اما ممکن است قیمت نفت و سایر کالاها مدتی بالا بماند.

3) بازار به دنبال دلیل کلانی برای رشد می گردد. از نظر بازار دلار فعلا ثابت است، از طرف دیگر دولت به سیاست سرکوب صنایع خصوصا صنایع بزرگ ادامه خواهد داد. همین عوامل باعث شده است تا بازار به دنبال دلیل دیگری که بتواند رشد کلی را توجیه کند بگردد. علت توجه به داستان تجدید ارزیابی هم نیز همین است. تجدید ارزیابی اجباری فارغ از اینکه به چه شکلی انجام پذیر خواهند بود، در صورت تصویب می تواند محرکی برای تعداد زیادی نماد باشد.

4) داستان گاز نشان داد عده ای در دولت به شدت با صنایع سودآور مشکل دارند و دلیل تورم و گرانی را این صنایع می دادند. در واقع همان تفکری که جبرائیلی بلندگوی آن است و عده ای را جمع می کند تا شعار علیه فولاد و پتروشیمی دهند، دقیقا در دولت گوش شنوا دارد یا خودش بخشی از دولت است. به نظر می رسد سخنگوی دولت به خوبی نشان می دهد که در دل این طیف چه می گذرد و ادبیات ایشان قشنگ نشان می دهد امیدی به این دولت نیست. شاید زور بقیه ارکان حکومتی بتواند این تفکر خطرناک را کنترل کند

5) عملکرد تیرماه شرکت های زراعی و دامپروی و همچنین تولیدکننده مواد غذایی که قیمت گذاری سفت و سخت ندارند نشان می دهد که تورم باعث شده است نرخ فروش محصولات این شرکت ها رشد کند. حتی در دامپروری هایی که شیر تولید می کنند، حفظ نسبی بهای تمام شده و رشد بهتر قیمت فروش باعث شده است تا در بهار سود این شرکت ها خوب باشد. این تابستان این گروه ها می تواند عملکرد خوبی در سود و بازده داشته باشند.

 

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 1 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید