5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

1) عملکرد خوب برخی شرکت ها در سال 1401 و گزارش های مطلوب آنها در کنار افت سنگین قیمت سهم در روزهای گذشته باعث شده تا شاهد یک برگشت در بازار باشیم و احتمالا دامنه ی این برگشت تا اواخر این هفته نیز ادامه پیدا کند. البته به دلیل نبود تغییر در درایورهای اصلی بازار احتمالا بعد از این برگشت شاهد یک تعادل نسبتی در سطح بازار باشیم. کاهش نوسان روزانه سهم ها و همچنین عدم وجود معاملات هیجانی مثبت و منفی می تواند تایید کننده ی این ثبات باشد.

2) دلار در هفته های گذشته یکبار به بالای 55 هزار تومان نفوذ کرد و در ادامه با انتشار شایعاتی در مورد مذاکرات و اخباری از این دست به سمت 50 هزار تومان افت کرد. در مورد شایعات و اخبار سیاسی به نظر می رسد بیشتر تلاش رسانه ای برای مدیریت افکار عمومی در مورد آینده ی دلار باشد تا تحولات واقعی. به نظر می رسد مادامی که صف متقاضیان ارز در سامانه ی نیما به کمتر از دو هفته انتظار برای دریافت ارز نرسد، هر عملا رسانه ای یا غیره نمی تواند دلار را به سمت کمتر از 50 هزار تومان هل دهد. از سوی دیگر فعلا شرایط جوری نیست که تقاضا توان شکستن سد 60 هزار تومان را داشته باشد. دلار فعلا در همین محدوده 50 تا 55 نوسان می کند و هر موقع جو متشنج شد به سمت 60 هزار تومان می رود. فعلا 6 ماهه اول وضعیت همین است

3) بررسی عملکرد شرکت ها در سال 1401 نشان می دهد، گروه هایی مانند سیمان، دارو، صنایع غذایی و کلا شرکت هایی که توانسته اند رشد بهای تمام شده را به نرخ فروش منتقل کنند، عملکرد خوبی داشتند. در واقع در یکسال گذشته عوامل تولید تورم سنگینی داشته اند هم مواد اولیه چه داخلی و چه وارداتی و هم سایر نهاده های تولید مانند دستمزد. به همین دلیل به خوبی شاهد این هستیم شرکت هایی که توانایی افزایش نرخ فروش بدون گیر و مشکل از سوی دولتی ها را داشته اند، توانسته اند حاشیه سود را حفظ کنند و به تولید خودشان ادامه دهند. فارغ از اینکه آیا این شرایط در سال 1402 تداوم خواهد داشت یا نه، فعلا بازار با اتکا به این واقعیت در سال 1401، تمایل به خرید اینگونه سهم ها خواهد داشت.

4) بررسی گزارش پتروشیمی غدیر نشان می دهد در سه ماهه ی پایانی سودآوری این شرکت به دلیل افت حاشیه سود و افزایش مالیات به شدت خراب شده است. علت این موضوع در مصوبه ممنوعیت صادرات مستتر است که هم باعث شد این شرکت نتواند صادر کند و حاشیه سودش افت کرد و عملا بخشی از سود این شرکت در جیب کسانی می رود که می توانند به قیمت مفت پی وی سی بخرند و از سوی دیگر فروش داخلی باعث افزایش ضریب مالیات شده. از این تصمیمات در سال گذشته زیاد داشتیم و در 1402 و سال های بعد هم زیاد تجربه خواهیم کرد. دولتی که فکر می کند همه چیز را می تواند با تصمیمات خلق الساعه درست کند، به ترتیب در همه صنایع و شرکت ها گند خواهد زد. البته این تصمیمات همیشه یک طرفه نیست، بعضا هم به نفع برخی شرکت ها می شود. ترید براساس اشتباهات دولت، موفق ترین الگوی ثروتمند شدن در ایران است فراموش نکنیم.

5) در بین گروه های پرتراکنش، پالایشی ها گزارش هایی بهتر از انتظار داشتند. دلایل اصلی این گزارش ها انباشته شده برگشت های مالیاتی در سه ماهه پایانی و همچنین شناسایی برخی از سود ها در انتهای سال توسط این شرکت ها بوده. البته بازار معمولا سود هر سهم ته خط را می خواند که فعلا بهتر از انتظار بوده است. در سمت دیگر شایعات در مورد گزارش های خوب بانکی ها (خصوصا بانک ملت)، افزایش سرمایه ها (مانند وبصادر) و تحولات در ترازنامه (مانند بانک شهر) اقبال به این گروه را افزایش داده است. برخلاف همیشه که در اصلاح ها اولین گروه بانکی ها بودند که به اصلاح می رفتند و اخرین گروهی که کف درست می کردند نیز همین گروه بودند، اینبار شاهد معاملات متفاوت در انها هستیم. همین روند نیز فعلا ادامه خواهد یافت.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید