اندیکاتور چیست؟

مفاهیم بورس
اندیکاتور چیست؟
عرفان کاظم زاده
نویسنده: عرفان کاظم زاده
22 مهر 1400

شاید تا حالا چندین بار در بین اهالی بازار سرمایه شنیده باشید که در مورد اندیکاتورها صحبت میکنند اما میدانید اندیکاتور چیست؟ اندیکاتورها از مهمترین ابزارهای تحلیل هستند و دامنه کاربردشان از مباحث تحلیل تکنیکال تا تحلیل متغیرهای بنیادی و کلان اقتصادی را شامل میشوند.امروزه این ابزارهای تحلیلی با ارائه اطلاعاتی مفید، دید مناسبی از وضعیت متغیرهای تحلیل پذیر به آنها می دهند تا استفاده کنندگان آنها به خصوص تحلیلگران تکنیکال بتوانند در مورد اتفاقات آینده بهتر اظهار نظر کنند.

این اندیکاتورها به حدی متنوع هستند که سلایق مختلف تحلیل گران را پوشش میدهند و در سرمایه گذاری این افراد نقش تعیین کننده ای دارند زیرا بر فرآیند تصمیم گیری آنها تاثیر گذارند.لغتنامه لانگ من(Longman)  اندیکاتور را چنین تعریف میکند: یکی از چراغ های جلو و عقب یک وسیله نقلیه جادهای که چشمک میزند تا نشان دهد وسیله نقلیه به کدام سمت میچرخد .

 در اقتصاد و بازارهای مالی اندیکاتورها شاخص هایی آماری هستند که وضعیت فعلی متغیرها را نشان میدهند ، در واقع این ابزارها با اندازه گیری پارامترهای مورد نیاز تحلیلگران آنها را در پیشبینی آینده کمک میکنند. 

در عالم تحلیل تکنیکال، اندیکاتورها در نمودارهای قیمت معنی پیدا میکنند و عموماً پارامترهایی بر اساس قیمت و حجم را اندازه گیری و تعریف میکنند. هر اندیکاتور برای ارزیابی و اندازه گیری پارمتر خاصی طراحی شده است.

 تعداد اندیکاتور بیشمار است؛ چون خواسته های تحلیلگران تکنیکال متنوع و نامحدود است. بدینترتیب یک تحلیلگر تکنیکال از بین بیشمار اندیکاتور موجود و در دسترس از اندیکاتوری استفاده میکند که اطلاعات مورد نیازش را واضح تر و با دقت تر بیان کند و به طور کلی باعث بهبود عملکرد وی و استراتژی معاملاتیاش بشود.

به عنوان مهمترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال میتوان از موارد زیر یاد کرد:

شاخص قدرت نسبی(RSI):

این شاخص میزان تغییرات و به طور دقیقتر میزان شتاب(Momentom)تغییرات قیمت را محاسبه میکند و به تحلیل گر نمایش میدهد. میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD ): یا همان واگرای و همگرایی میانگین متحرک یک شاخص پیرو روند است که رابطه دو میانگین متحرک را با هم نشان می دهد

شاخص جریان نقدینگی(MFI):

این شاخص از نوع اندیکاتورهای نوسان ساز می باشد و از داده های حجم و قیمت استفاده میکند تا موقعیتهای اشباع خرید یا اشباع فروش را در دارایی مورد نظر تشخیص میدهد.همچنین از این اندیکاتور برای تشخیص تغییر روند هم استفاده می شود.

ichimoku kinko hyo: ایچیموکو چیزی فراتر از یک اندیکاتور است و در واقع متشکل از چند اندیکاتور است . این اندیکاتور مهم توانایی تعیین سطوح حمایت و مقاومت ، جهت روند و همچنین پیشبینی آینده قیمت را داراست و…. در اقتصاد نیز اندیکاتورها بسیار کاربردی هستند ؛ زیرا بر اثر تغییر این اندیکاتورها ممکن است رفتار سرمایه گذاران،به ویژه سرمایه گذاران بلندمدت و یا رویکرد یک دولت نسبت به موضوعی خاص عوض شود.

این اندیکاتورها عموما از طرف نهادهای دولتی یا اشخاص حقوقی مانند دولت ها،بانک های مرکزی،بانک های تجاری و بانک های سرمایه گذاری منتشر میشوند. این اندیکاتورها با اندازه گیری پارامتر های مهم و مورد نیاز استفاده کنندگان آن ، وضعیت فعلی اقتصاد را در ابعاد مختلف نشان میدهند. از مقایسه نتایج به دست آمده از این اندیکاتورها میتوان روند کلی عملکرد اقتصاد در حوزهای به خصوص را مورد مطالعه قرار داد.

اندیکاتورهای اقتصادی بر خلاف اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال که عموماً ساختاری متشکل از قیمت و حجم داشتند به محاسبه عوامل متنوع و مختلفی میپردازند.

به عنوان مهمترین اندیکاتور های اقتصادی میتوان از موارد زیر یاد کرد:

  • تولید ناخالص داخلی Gross Domestic Product (GDP): این شاخص محاسبه گر کل ارزش پولی یا بازاری همه کالاها و خدمات نهایی تولید شده در مرزهای یک کشور در یک دوره زمانی خاص است
  • شاخص قیمت تولیدکنندهProducer Price Index (PPI) : این شاخص معیاری برای اندازه گیری تورم بر اساس هزینه های نهاده برای تولیدکنندگان است.
  • تراز تجاری کالا  Balance of Trade (Merchandise Trade Balance): این شاخص محاسبه گر تفاوت بین ارزش صادرات یک کشور و ارزش واردات یک کشور برای یک دوره معین است.
  • حساب سرمایه‌ای  Capital Account: در اقتصاد کلان بین‌المللی، بخشی از تراز پرداخت‌ها است که تمام معاملات انجام شده بین واحدهای تجاری در یک کشور با واحدهای تجاری در خارج از کشور را ثبت می‌کند
  • ترازپرداخت‌ها  Balance of Payments: این شاخص بیانیه ای است از تمام معاملات انجام شده بین واحدهای تجاری درداخل یک کشور وخارج کشور در یک دوره معین و…

درگذشته که هنوز کامپیوترها در جوامع انسانی فراگیر نشده بودند اندیکاتورها به صورت دستی و توسط انسان محاسبه شده و مورداستفاده قرار میگرفت؛که چون این عمل وقت گیر و هزینهزا بود مانع از پیشرفت و توسعه روز افزون اندیکاتور های مورد استفاده بشر میشد.

بعد از فراگیر شدن استفاده از ابر کامپیوترها و کامپیوترهای شخصی محاسبه این اندیکاتور به رایانه ها محول شد.

این موضوع باعث سهولت این محاسبات و پیشرفت خوزه مطالعات اندیکاتورها شد . از مهم ترین محاسن رایانه ها در محاسبه اندیکاتور ها این است که رایانهها میتوانند این شاخصهارا در لحظه محاسبه و سپس نتایج را ذخیره کرده و به مخاطب نمایش دهند که این موضوع به کاربر کمک میکند تا با مقایسه نتایج دید بهتری نسبت به آینده پیدا کند برای اطلاعات بیشتر در مورد شاخص جریان پول اینحا کلیک کنید.

همچنین اندیکاتورهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال را به جهات مختلفی می توان دسته بندی کرد:

از نظر قرارگیری بر روی نمودار قیمت(Chart) به دو شکل قابل مشاهده هستند:

  1. در زیر یک ناحیه جداگانه در زیر نمودار قیمت مانند اندیکاتورهای MACD,RSIو…
  2. به صورت مستقیم و بر روی نمودار قیمت مانند Moving Average,Bollinger Bandsو…
اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتورهای Lagging و Leading

دسته بندی مهم دیگر در مورد اندیکاتورها روش سیگنال دهی آنها به تحلیلگر است. این دسته بندی مهم غالبا از نگاه معامله گران مبتدی دور میماند و باعث سردرگمی آنها هنگام دریافت سیگنال از اندیکاتور مورد استفاده شان میشود و عموما این سردرگمی برای آنها چیزی جز زیان ندارد.

اندیکاتورهای تاخیری (Lagging)

Lagging به معنای تاخیر است.از این رو نام این دست از اندیکاتورها را اندیکاتور های با تاخیر گذاشتند که سیگنالهایی که میدهند در تایید قیمت است.به طور مثال این اندیکاتورها نشان میدهند که آیا قیمت وارد یک روند جدید شده است یا همچنان روند قبلی را طی میکند و یا این که قدرت روند فعلی قیمت تا چه حد است . در واقع سیگنال این اندیکاتورها با تاخیر و بعد از عمل قیمت برای تحلیلگر نمایش داده میشوند.

عموماً اندیکاتورهای لگینگ بر روی تحلیل‌های بلندمدت اعمال می‌شوند . به عبارت دیگر ، اندیکاتورهای تاخیری سیگنال‌هایی بر اساس روند بازار یا رویدادهای مالی ایجاد می‌کنند، که قبلا شروع شده‌اند یا به وقوع پیوسته‌اند. معمولا اندیکاتورهای با تاخیر در زیر نمودار نمایش داده میشوند. به عنوان مهم ترین اندیکاتور های تاخیری میتوان از ATR،ADX،MACDو نام برد . لازم به ذکر است که شاخصGDP یک اندیکاتور با تاخیر در میان اندیکاتور های اقتصادی به حساب می آید.

اندیکاتورهای پیشرو (LEADING)

اندیکاتورهای پیشرو میزان تغییر حرکات قیمت را ثبت میکنند.اندیکاتورهای پیشرو سیگنالها را زودتر از وقوع یک رویداد و رفتار قیمت به تحلیلگر نشان میدهند . به عنوان مثال اگر حرکات قیمت ابتدا با شتاب و سپس بلافاصله کند شود یک اندیکاتور پیشرو میتواند این تغییر شتاب را ثبت کند و به عنوان یک سیگنال به تحلیلگر تکنیکال نمایش دهد.

این اندیکاتورها می‌توانند برای پیشبینی رکود یا رونق بالقوه نظیر عملکرد بازارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و  بهطور کلی برای تحلیل‌های کوتاه و میانمدت مناسب هستند. معمولاً اندیکاتور هایی که بر روی نمودار ظاهر میشوند اندیکاتور های پیشرو هستند.به عنوان مهم ترین اندیکاتورهای پیشرو میتوان از RSI، استوکاستیک، میانگین متحرکو … نام برد.

اندیکاتورها را میتوان به دو دسته مهم دیگر تقسیم کرد:

  • اندیکاتور های روند محور و اندیکاتورهای نوسان ساز (Osillator)
  • اندیکاتورهای روند محور

 این اندیکاتورها عموما تاخیری هستند و درباره روندهای موجود در بازار صحبت میکنند.  این اندیکاتور به موضوعاتی چون اینکه آیا بازار در روند است یا خیر؟ و یا جهت و قدرت روند بازار به چه شکل است؟میپردازند و نقاط ورود و خروج مناسب را برای تحلیلگر مشخص میکنند.مانند اندیکاتور Moving Average

اندیکاتورهای نوسان ساز(Osillator)

اندیکاتورهای نوسان ساز ، اندیکاتورها عموما پیشرو هستند . اساساً این اندیکاتورها در بازار های خنثی(Range) مورد استفاده قرار می گیرد و در مورد این که یک دارایی در وضعیت اشباع خرید یا اشباع فروش قرار دارد یا خیر صحبت میکند و تحلیلگران را یاری می دهد. به عنوان مثال اگر این اندیکاتورها دارایی x  در وضعیت اشباع فروش نشان دهند تحلیلگران به دنبال این خواهند گشت که دارایی را بخرند.مانند اندیکاتور استوکاستیک .

همانطور که در بالا ذکر شد با توجه به ماهیت بازار که یک پدیده همواره در حال تغییر است ؛ استفاده از یک اندیکاتور برای تمام موقعیت ها کار منطقی ای به نظر نمیرسد؛پس بهتر است از اندیکاتورهای روند محور در بازارهای روند دار و از اندیکاتور های نوسان ساز در بازارهای خنثی استفاده کرد.

اندیکاتور فردانامه

سخن پایانی

اندیکاتورها ابزارهایی هستند که بر روی نمودار قیمت اعمال می شوند تا به تعیین شرایط بازار کمک کنند .آن ها را می توان یا در خود نمودار قیمت و یا در زیر در یک منطقه جداگانه نمایش داد . اندیکاتورها انواع مختلفی دارند که هر کدام هدف و فایده خاص خود را دارند. یک اندیکاتور تاخیری شرایط بازار را تایید می کند ، در حالی که یک اندیکاتور پیشرو می تواند سیگنالهای معاملاتی را برای اقدامات آتی ارائه دهد.

اندیکاتورهای روند می توانند به تعیین اینکه آیا بازار وارد یک روند شده است و قدرت آن روند کمک می کند . اندیکاتورهای نوسانی می توانند به تعیین اینکه چه زمانی بازار بیش از حد خریداری شده یا زمانی که بازار بیش از حد فروخته شده کمک کند . امروزه کمتر تحلیلگری پیدا میشود که برای بالا بردن اعتبار تحلیل خود از اندیکاتورها استفاده نکند. 

ترکیب استفاده از اندیکاتورها موضوعی بسیار مهم است؛زیرا اگر این کار با دقت کافی انجام نشود میتواند سیگنال های اشتباه به تحلیل گر بدهد و باعث زیان وی بشود.

به عنوان مثال زمانی که تحلیل گر از یک نوع اندیکاتور استفاده میکند در واقع از یک جهت به بازار نگاه کرده و ابعاد دیگر را در نظر گرفته مثلا تحلیل گری که از 3 نوع اندیکاتور تاخیری استفاده میکند احتمالاً سیگنال های مشابهی از این اندیکاتور ها دریافت کرده مبنی بر این که که روند سابق بازار شکسته شده است؛سپس او معامله خود را باز میکند بی آنکه تحقیقی در مورد آینده بازار کرده باشد. و اندیکاتور های پیشرو را چک کرده باشد.

به عنوان مثالی دیگر تحلیل گری که سعی دارد در تمام اوقات و حالات مختلف بازار از یک اندیکاتور روند محور استفاده کند ؛ بی آن که از وضعیت فعلی بازار اطلاعی داشته باشد زیرا اگر بازار در شرایط خنثی یا اصطلاحا ساید قرار داشته باشد اندیکاتور مورد استفاده وی سیگنال های اشتباه به او خواهد و باعث گمراهی وی خواهد شد.

منابع: اینوستوپدیا

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ