قیمت تعدیل شده سهام 

مفاهیم بورس
قیمت تعدیل شده سهام 
عرفان کاظم زاده
نویسنده: عرفان کاظم زاده
30 دی 1400

 در این مقاله قصد داریم در مورد قیمت تعدیل شده سهام  و انواع تعدیلات صحبت کنیم . ارزش سهام بر حسب قیمت پایانی و قیمت پایانی تعدیل شده بیان میشود . قیمت پایانی ، قیمتی خام است که فقط ارزش نقدی آخرین قیمت معامله شده قبل از بسته شدن بازار است . قیمت سهام معمولاً تحت تأثیر عرضه و تقاضای فعالان بازار قرار دارد . با این حال، برخی از اقدامات شرکت ، مانند تقسیم سهام ، سود سهام ، وافزایش سرمایه  ، بر قیمت سهام تأثیر میگذارد . حال بیایید تا بیشتر با این مفهوم مالی آشنا شویم .

 تعدیل ها به سرمایه گذاران اجازه میدهد تا دید دقیقی از عملکرد سهام به دست آورند. سرمایهگذاران باید بدانند که چگونه اقدامات شرکت در قیمت پایانی تعدیل شده سهام محاسبه میشود . این موضوع  به ویژه هنگام بررسی بازده های تاریخی مفید است زیرا به تحلیلگران و معامله گران نمایش دقیقی از ارزش سهام شرکت میدهد.

انواع تعدیلات

تعدیل قیمت برای تجزیه سهام

تجزیه سهام یک اقدام شرکتی است که به منظور مقرون ‌به ‌صرفه‌تر کردن سهام شرکت برای سرمایه‌گذاران خرد ​​صورت میپذیرد . تجزیه سهام ، ارزش بازار شرکت را تغییر نمی دهد ، اما بر قیمت سهام شرکت تأثیر میگذارد .

به عنوان مثال ، هیئت مدیره یک شرکت ممکن است تصمیم بگیرد سهام شرکت را 1 به 3 تجزیه کند. بنابراین ، موجودی سهام شرکت به مضربی از سه افزایش مییابد ، در حالی که قیمت سهام آن بر سه تقسیم میشود . فرض کنید یک سهم یک روز قبل از تجزیه سهام آن در 3000 تومان بسته شده . در این مثال ، قیمت پایانی به 1000 تومان  (3000 تومان تقسیم بر 3) در هر سهم تعدیل می‌شود تا استاندارد مقایسه ثابتی داشته باشد . به طور مشابه ، سایر قیمتهای پایانی قبلی برای آن شرکت بر سه تقسیم میشود تا قیمتهای پایانی تعدیل شده به دست آید .

تعدیل برای سود سهام

توزیع مبالغ پرداختی رایجی که بر قیمت سهام تأثیر میگذارد شامل سود نقدی و سود سهام است . به عنوان مثال، فرض کنید شرکتی 10 تومان سود نقدی اعلام کرده و سهام شرکت قبل از آن به ازای هر سهم 510 تومان معامله میشده . اگر همه چیز برابر باشد ، قیمت سهام به 500 تومان کاهش می یابد زیرا آن 10 تومان در هر سهم ؛ دیگر بخشی از داراییهای شرکت نیست . با این حال ، سود سهام همچنان بخشی از بازده سرمایه گذار است . با کم کردن سود سهام از قیمت های قبلی سهام ، قیمتهای پایانی تعدیلشده  و تصویر بهتری از بازده دارایی به دست می آید .

تعدیل برای افزایش سرمایه

افزایش سرمایه بحثی در عالم مالی است که طی آن شرکت سرمایه خود را به منظور توسعه و پیشرفت افزایش میدهد . این موضوع  در چند مدل اتفاق میفتد مثل افزایش سرمایه از محل سود انباشته و یا افزایش سرمایه از محل آورده نقدی موضوعی که در این مطلب برای ما اهمیت دارد قیمت سهم بعد از اتفاق مذکور است .

به عنوان مثال ، فرض کنید یک شرکت  قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی دارد ، که در آن سهامداران فعلی حق دارند به ازای هر دو سهم مالکیت یک سهم اضافی دریافت کنند . فرض کنید سهام با قیمت 500 تومان معامله میشود و سهامداران فعلی می توانند سهام اضافی را با قیمت حق تقدم 45 تومان خریداری کنند . پس از اعمال افزایش سرمایه ، قیمت پایانی تعدیل شده بر اساس ضریب تعدیل و قیمت پایانی محاسبه می شود.

مزایای قیمت پایانی تعدیل شده

مزیت اصلی قیمتهای پایانی تعدیل شده این است که ارزیابی عملکرد سهام را آسانتر میکند . قیمت پایانی تعدیل‌شده به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بفهمند که با سرمایه‌گذاری در یک دارایی معین چقدر می‌توانند درآمد داشته باشند . بدیهی است که تقسیم سهام 2 به 1 باعث نمیشود سرمایهگذاران نیمی از پول خود را از دست بدهند. از آنجایی که سهم‌های موفق که مدام رشد میکنند اغلب مکرراً تقسیم می‌شوند ، تفسیر نمودارهای عملکرد آنها بدون تعدیل قیمت‌های پایانی دشوار است .

قیمت پایانی تعدیل شده به سرمایهگذاران اجازه میدهد تا عملکرد دو یا چند دارایی را مقایسه کنند. جدای از مسائل واضح در مورد تجزیه سهام ، در نظر نگرفتن سود سهام منجر به کاهش برآورد سودآوری سرمایهگذاری در سهام یک شرکت خاص میشود . هنگام مقایسه بازده دورههای مختلف دارایی در بلندمدت ، استفاده از قیمت پایانی تعدیل شده نیز ضروری است . به عنوان مثال، قیمت اوراق قرضه با بازده بالا در بلندمدت کاهش مییابد . این بدان معنا نیست که این اوراق لزوماً مورد سرمایهگذاری ضعیفی هستند بلکه بازدهی بالای آن‌ها زیان‌ها و موارد دیگر را جبران می‌کند  که با نگاهی به قیمت‌های پایانی تعدیل‌شده صندوق‌های اوراق قرضه با بازده بالا قابل مشاهده است .

قیمت تعدیل شده سهام 

قیمت تعدیل شده سهام – فردانامه

انتقاد وارده به قیمت پایانی تعدیل شده

قیمت پایانی اسمی سهام یا سایر داراییها می تواند اطلاعات مفیدی را منتقل کند. این اطلاعات با تبدیل قیمت پایانی به قیمت پایانی تعدیل شده از بین میرود. در عمل، بسیاری از سفتهبازان و معاملهگران سفارش خرید و فروش را با قیمتهای مشخصی مانند 1000 تومان انجام میدهند . در نتیجه ، نوعی کشمکش می‌تواند بین خریداران و فروشندگان با این قیمت‌های کلیدی رخ دهد. اگر خریداران برنده شوند ، ممکن است یک شکست در یک مقاومت رخ دهد و قیمت دارایی را افزایش دهد . به طور مشابه ، یک برد برای فروشندگان می تواند منجر به شکست یک حمایت و ریزش بیشتر شود . قیمت پایانی تعدیل شده سهام این رویدادها را پنهان میکند .

با نگاهی به قیمت پایانی تعدیل شده ، سرمایه‌گذاران می‌توانند ایده بهتری از آنچه در حال وقوع است داشته باشند و چارت قیمت را بهتر درک کنند . 

به طور کلی، قیمت های پایانی تعدیل شده برای سهام بیشتر سوداگرانه ، کمتر مفید است . جسی لیورمور گزارشی عالی از تأثیر قیمت‌های اسمی کلیدی ، مانند 100 و 300 دلار، بر مس آناکوندا در اوایل قرن بیستم ارائه کرد. در اوایل قرن بیست و یکم ، الگوهای مشابهی در نتفلیکس (NFLX) و تسلا (TSLA) رخ داد . همچنین ویلیام جی اونیل مثال‌هایی ارائه کرد که در آن تجزیه سهام ، به دور از بی‌ربط بودن ، سرآغاز کاهش واقعی قیمت سهام را نشان می‌داد .

هنگامی که معاملات در یک روز در بورس انجام میشود . قیمتی که در پایان روز معاملاتی ارائه می شود، قیمت آخرین سهامی است که در آن روز معامله شده است . این به عنوان قیمت بسته شدن یا آخرین قیمت سهام شناخته میشود .

اخبار خوب یا بد مربوط به یک شرکت، صنعت آن و یا به طور کلی اقتصاد می تواند بر قیمت هر سهم در طول روز تأثیر بگذارد . هر توزیعی که توسط شرکت بین سهامداران انجام می شود ،  کمتر اما به همان اندازه مهم است، بر قیمت سهام نیز تأثیر می گذارد .

این توزیع ها ممکن است شامل سود نقدی ، افزایش سرمایه یا تقسیم سهام باشد .

محاسبه قیمت پایانی تعدیل شده

قیمت پایانی تعدیل شده اغلب هنگام بررسی بازدههای تاریخی یا انجام تجزیه و تحلیل دقیق بازدههای تاریخی استفاده میشود .

هنگامی که توزیع سود انجام میشود ، محاسبه قیمت پایانی تعدیل شده ساده است. برای سود نقدی، ارزش سود از آخرین قیمت پایانی سهام کسر میشود.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بسته شدن یک سهم XYZ Corp. 20 دلار در روز پنجشنبه باشد. پس از بسته شدن در روز پنجشنبه، XYZ Corp. تقسیم سود 1.50 دلاری به ازای هر سهم را اعلام کرد. قیمت بسته شدن تعدیل شده برای سهام پس از آن 18.50 دلار (20-1.50 دلار) خواهد بود.

اگر XYZ Corp. سود سهام 1 به 2 را به جای سود نقدی اعلام کند ، محاسبه قیمت پایانی تعدیل شده تغییر خواهد کرد . سود سهام   1  به 2 به این معنی است که به ازای هر سهمی که یک سرمایه گذار دارد، دو سهم دیگر دریافت میکند. در این حالت ، محاسبه قیمت بسته شدن تعدیل شده 20 دلار * (1 / (2+1)) خواهد بود. این به شما قیمت 6.67 دلار را میدهد که به نزدیکترین پنی گرد میشود.

سخن پایانی

قیمت پایانی یک سهم ، نقطه مرجع کلیدی برای ردیابی قیمت آن سهم در طول زمان است . با این حال ، قیمت پایانی تأثیر سود سهام نقدی ، افزایش یا تجزیه سهام را منعکس نخواهد کرد . یک سرمایهگذار میتواند تغییر قیمت را محاسبه کند یا از قیمت های تاریخی استفاده کند .

شایان ذکر است که قیمت‌های پایانی منعکس‌کننده قیمت‌های پس از ساعت کاری با هر اقدام شرکتی نیست که ممکن است قیمت سهام را هر از چند گاهی تغییر دهد ، در حالی که آنها به عنوان نشانگرهای مفیدی برای سرمایه‌گذاران برای ارزیابی تغییرات ارزش در طول زمان عمل می‌کنند . بدین ترتیب استفاده از قیمت پایانی تعدیل شده اجتناب ناپذیر است .

 

منابع : اینوستوپدیا

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ