تحلیل بازار امروز 22 اسفند1401

تحلیل بازار امروز 22 اسفند1401

تحلیل بازار امروز 22 اسفند1401

رکود یا دورخیز برای رشد آتی

1) ارزش معاملات روزانه افت کرد و به حدود 6300 میلیارد تومان رسید که از 6900 میلیارد تومان دیروز هم کمتر بود. بعد از آن هیجان مثبت روز شنبه، دو روز نسبتا راکد را تجربه کردیم. خبر خاصی نبود و فروشندگانی که اجبار به فروش داشتند، به نوعی روند منفی خفیف را رقم زدند. البته شروع معاملات به هوای برگشت دلار آزاد به بالای 45 هزار تومان کمی مثبت بود ولی به دلیل حجم معاملات جم چندان دوام نیاورد. اما اگر کمی افق دید آتی را از چند روز به چند هفته تغییر دهیم می توان ادعا کرد این پا پس کشیدن دورخیز برای روند رشد آتی است. با توجه به چشم انداز گزارش های خوب شرکت ها برای فصل زمستان و همچنین چشم انداز بهبود شرایط درآمد و سود در سال آتی این رکود فعلی بیشتر شبیه دورخیز و آماده شدن برای رشد است تا رکودی از جنس رکودهای دو سال و نیم گذشته.

پول داغ منتظر خودرو

2) حدود 300 همت از پول در گردش کشور در حساب های وکالتی برای چند روز تا چند هفته قفل شده اند تا در خرید خودروی داخلی یا خارجی برنده شوند. این بزرگترین لاتاری در کل تاریخ و در کل دنیاست چراکه 20 درصد از پول در گردش کشور را درگیر لاتاری و قرعه کشی کرده است. آخرین آمار نقدینگی و رشد احتمالی بعد از آن نشان می دهد نقدینگی در انتهای اسفند ماه باید در حدود 6500 همت خواهد بود و با تقریب بسیاری خوبی 1500 همت از آن سهم پول و 5000 همت سهم شبه پول است. به نظر می رسد از این 1500 همت پول، چیزی در حدود 1000 همت سیالی بسیاری بالایی دارد و می توان گفت داغ داغ است. این طرح های قفل پول با قرعه کشی مثل مواد دادن به آدم معتاد است، اثر کوتاهی دارد، به محض تمام شدن اثر فرد دنبال همان ماده مخدر (بازده کسب شده یا قابل کسب) یا بالاتر از آن خواهد رفت.

شورش را در نیاور

3) تقریبا از مرداد ماه به بعد که مذاکرات و متن نهایی به نتیجه نرسید، بازار به اخباری که نشان از بهبود روابط بین المللی بود واکنش مثبت نشان نمی دادند. چندین بار 7 میلیارد کره مثلا آزاد شد، چندین بار پشت پرده مثلا مذاکرات شد و چندین و چند دیگر ولی بازارها فقط می خریدند. حالا بعد از چند ماه تحت تاثیر توافق با عربستان بازارها به اخبار سیاستگذار عکس العمل نشان دادند. انگار تیم رسانه ای دولت خوشش آمده و سریع خواست چندتا خبر دیگر بچسباند. لطفا شورش را در نیاورید، مجددا اگر بازارها به اخبار بی توجه بشود کار شما برای مدیریت انتظارات تورمی بسیار مشکل خواهد شد.

افزایش انتظارات رشدی در بازار آپشن

4) قیمت گذاری آپشن در این دو سه روزی به سمتی چرخیده است که اکثر اپشن های خرید با انتظار رشد قیمتی گذاری شده اند و نوسان ضمنی بالا رفته است. معمولا زمانی که تریدرها انتظار رشد کوتاه مدت از بازار دارند، به سمت خرید آپشن ها در قیمت های گران تر حرکت می کنند. می توان این تغییر را در صورت ادامه پیدا کردن وضع موجود نشانه ای از رشد قیمت ها در کوتاه مدت به خصوص در سهم هایی که آپشن های آنها گران معامله می شوند فرض کرد

 

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 0 نفر 0/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید