5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

5 نکته قبل از معاملات

1) با توجه به توقف مذاکرات می شه گفت انگیزه خرید به خاطر نتیجه ی زودهنگام فروکش کرد. به همین دلیل هم نمادهای رشد کرده به خاطر مذاکرات عقب نشینی کردند و بخشی از رشد این چند وقت اخیر را از دست دادند. گمانه زنی های مختلفی در مورد ادامه روند مذاکرات وجود دارد اما فعلا هر چه است انتظار نتیجه کوتاه مدت وجود ندارد. احتمالا در هفته ی پیش رو اخبار مربوط به ادامه مذاکرات افزایش پیدا کند خصوصا اینکه جلسه آژانس هم نزدیک می شود. البته اظهارات غربی ها نشان می دهد بعید است از جلسه آژانس هم خبر منفی و تهدیدکننده ی مذاکرات بیرون بیاید.

2) بازارهای جهانی یه پله دیگه عقب نشینی کردند. خصوصا نفت که نسبت به بقیه کامودیتی وضعیت بهتری داشت اخیرا افت بیشتری تجربه کرده. فدرال رزرو سیاست رشد رکودی (growth recession) را پیگیری می کند یعنی رشد اقتصادی کمتر از میانگین ها که طبیعتا نتیجه اش از بین رفتن تعداد قابل توجهی شغل در آمریکا خواهد بود. هم زمان هزینه تامین مالی هم رشد خواهد کرد و فدرال رزرو فکر می کند به این شکل تورم به تارگت 2 درصد برسد.

حالا این وسط کامودیتی ها که برای ما مهم است تحت فشار چین هم است. البته چین هیچ وقت قابل پیش بینی نبوده. ممکن است بعد از مدتی شروع به سیاست های حمایتی از بخش مسکن بکند و دست از این قرنطینه های مسخره بردارد. شاید بهبود وضعیت چین حداقل به داد فلزات رنگی مثل مس و روی برسد.

3) در هفته های گذشته به خاطر شرایط ابهام در بازار، سهم های دارایی محور که افت قابل توجه داشتند خصوصا بازار پایه ای ها و نمادهایی که نزدیک 100 تومن بودند مورد توجه قرار گرفتند. کلا در شرایطی که متغیرهای کلان بازار در ابهام باشد کمی خرید و فروش سهم هایی که ابهام بالا دارند رواج پیدا می کند.

حتی کمی میل به پروژه بازی بیشتر می شود. در کل باید برای خرید و فروش هر سهم معیاری داشت. اگر رفتیم سراغ این گونه سهم ها حداقل حواسمان باشد خریدار انتهای کار نباشیم و حدامکان به میزان رشد از کف نمادها توجه کنیم.

4) دو هفته دیگر تابستان به اتمام می رسد و یواش یواش وضعیت عملکرد فصل تابستان شرکت ها هم مشخص می شود. گزارش های شش ماهه شرکت ها چون حسابرسی شده است معمولا قابل اتکاتر است خصوصا در مورد حاشیه سود و هزینه های شرکت ها. تجربه سال گذشته نشان داد که بسیاری از شرکت ها در سه ماهه اول به هزینه ها آب بسته بودند و در گزارش 6 ماهه وضعیت حاشیه سود آنها بهتر شد.

به همین جهت از هفته های آتی باید به عملکرد شرکت ها، خصوصا شرکت های تولیدی کوچک و متوسط و همچنین شرکت های خدماتی توجه ویژه داشت تا فرصت های مناسب را پیدا کرد.

5) قیمت خرید تضمینی سال زراعی آتی گندم 13 هزار تومن اعلام شد. با این نرخ برای سال آینده دیگر اقلام کشاورزی مانند ذرت، چغندر و غیره هم کمی رشد خواهند کرد. قندی ها هم به فصل تولید رسیده اند. احتمالا در چند ماه آتی مجددا شاهد توجه به قندی ها و دیگر زراعی ها باشیم.

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 2 نفر 5/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید