الگوی پروانه

الگوی پروانه (Butterfly)

الگوهای هارمونیک در عالم  تحلیل تکنیکال از محبوبیت بالایی بین معامله گران و تحلیلگران بازار های مالی برخوردارند. این الگوها را می توان به عنوان الگوهای داخلی یا الگوهای خارجی طبقه بندی کرد. الگوهای داخلی شامل گارتلی (Gartley) و خفاش (Bat) است و الگوهای خارجی شامل ساختارهایی مانند پروانه (Butterfly) و خرچنگ(Crab) است.

دراین مبحث، ما در مورد الگوی پروانه بحث خواهیم کرد و خواهیم دید چگونه می توان از این الگو استفاده کرد.  

ساختار الگوی پروانه

الگوی پروانه دارای چهار حرکت قیمتی است و ظاهر آن در نمودار قیمت  شبیه حرف “M” (در روند نزولی) و “W” (در روند صعودی) است. معاملهگران و تحلیلگران مبتدی، گاهی اوقات این الگو  را با سقف دوقلو یا کف دوقلو اشتباه میگیرند.

به شکل زیر با دقت نگاه کنید:

ساختار الگوی پروانه

ساختار الگوی پروانه

توجه داشته باشید که الگو با نقطه “X” شروع می شود. به دنبال آن، چهار حرکت قیمتی تشکیل می شود که به صورت XA، AB، BC و CD آن را  شناسایی می کنیم.

فیبوناچی و الگوی پروانه

سطوح فیبوناچی خاصی وجود دارد که فلسفه ایجاد الگوی پروانه را شکل میدهند. همانطور که ممکن است بدانید، روابط فیبوناچی یک جزء کلیدی برای معاملات الگوی هارمونیک است، و در مورد الگوی  پروانه نیز همینطور است.

برای اینکه با اطمینان یک الگوی پروانه را شناسایی کنیم، باید مطمئن شویم که حرکات قیمت در این الگو با سطوح فیبوناچی خاص  ارتباط عمیقی دارند.

حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به این بیندازیم که این روابط فیبو چگونه پایه های الگوی  پروانه را تشکیل میدهند. 

XA: این حرکت اولیه است که این الگو را تشکیل میدهد. هیچ قانون و پیش فرض خاصی برای این حرکت لازم نیست.

فیبوناچی و ااگوی پروانه فیبوناچی و الگوی پروانه1

AB: نقطه B مهم ترین و حیاتیترین سطح برای الگوی پروانه است و باید 78.6 درصد نسب به XA  برگشت بزند.

BC: حرکت BC باید 38.2 درصد یا 88.6 درصد حرکت AB را اصلاح کند.

CD: اگر BC 38.2 درصد از AB باشد، پس CD احتمالاً نسبت به BC 161.8 درصد بسط پیدا خواهد کرد. از سوی دیگر، اگر BC 88.6 درصد از AB باشد، پس CD احتمالاً نسبت به BC 261.8 درصد بسط پیدا خواهد کرد .

AD: سپس، حرکت کلی AD که از AB، BC و CD تشکیل شده است باید 127.0٪ یا 161.8٪  نسبت به XA بسط پیدا کند.

حال بیایید این روابط هارمونیک را تجسم کنیم .

ما میخواهیم روابط فیبو ناچی را بین این حرکات قیمت مشاهده کنیم تا با اطمینان بیشتری از برگشت روند صحبت کنیم. توجه داشته باشید که سطوح فیبوناچی در BC و CD با دو رنگ مختلف – سبز و آبی نشان داده می شوند. سطوح سبز رنگ با یکدیگر مرتبط هستند و سطوح آبی رنگ با یکدیگر مرتبط هستند.

همانطور که در بالا بحث کردیم، اگر BC به 38.2 درصد  AB برسد، CD باید به 161.8 درصد BC  برسد. اگر BC به 88.6 درصد AB برسد، CD باید به 261.8 درصد BC برسد. این یک قانون شکست ناپذیر نیست، بلکه یک دستورالعمل کلی است که باید از آن آگاه باشید. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، اصلاح نقطه B 78.6 درصد نسبت به XA بسیار مهم است و باید رعایت شود تا به درستی یک الگو به عنوان یک الگوی پروانه شناسایی شود.

استراتژی پروانه 

حال بیایید سیستمی را برای معامله الگوی پروانه توضیح دهیم . به خاطر داشته باشید که استراتژی‌های مختلفی برای معامله الگوی پروانه وجود دارد، اما ما در مورد تغییراتی که عمدتاً مبتنی بر استفاده از طرح ریزی BC برای یافتن نقطه D است، بحث خواهیم کرد. ما با استفاده از سه عنصر مهم نقطه ورود، حد ضرر و هدف سود شرایط معامله این الگو را بررسی خواهیم کرد.

نقطه ورود

اگر الگوی پروانه صعودی را معامله می‌کنید، باید شرایط نمودار قیمت دارایی  را زمانی که قیمت به سطح D واکنش نشان می‌دهد را رصد کنیم :

اگر BC توانست 38.2 درصد از AB را اصلاح کند پس احتمالا CD 161.8 درصد نسبت  BC  بسط مییابد.

اگر BC 88.6 درصد از AB را اصلاح کند ، CD 261.8 درصد نسبت به  BC  بسط خواهد یافت. 

اگر در حال معامله با الگوی پروانه نزولی هستید، دوباره باید شرایط دارایی  را زمانی که قیمت به سطح D واکنش نشان میدهد رصد می کنیم:

اگر BC 38.2 درصد از AB را اصلاح کند ، CD  161.8 درصد نسبت به BC  بسط خواهد یافت. 

همچنین در صورتی که  BC 88.6٪ از AB را اصلاح می کند ، احتمالا CD 261.8 درصد نسبت به BC  بسط خواهد یافت. 

حد ضرر

اگر الگوی پروانه صعودی را معامله می‌کنید، باید دستور حد ضرر را کمی پایین تر از نقطه  D قرار دهید. همچنین اگر یک الگوی  پروانه نزولی را معامله میکنید، باید دستور حد ضرر را کمی بالا تر از نقطه D  قرار دهید.

 نکته مهم این که باید نسبت به آن مطمئن شوید این است که حد ضرر  را در فاصله معقولی نسبت به نقطه D قرار داده اید و نوسانات طبیعی قیمت  را در نظر گرفته اید.

تعیین هدف سود (Target)

راه های زیادی وجود دارد که می توانید خروج خود را در الگوی پروانه پیدا کنید.  یکی از راه‌های مؤثر این است که تارگت را بر روی بسط 161.8 درصد  از نقطه D  نسبت CD  در نظر بگیریم. 

الگوی پروانه نزولی

ما به وضوح می‌توانیم چهار حرکتی را که الگوی پروانه را در نمودار تشکیل می‌دهند، ببینیم.XA، AB ،BC، و CD. همانطور که مشاهده می کنید، نوسانات قیمت به تمام الزامات الگوی پروانه هارمونیک ما پاسخ میدهد. آنها به شرح زیر است :

تعیین حد سود

XA می تواند هر حرکت نزولی تصادفی در نمودار باشد.

 AB 78.6٪ از XA را اصلاح میکند.

BC 38.2 ٪ از AB را اصلاح میکند.

CD 161.8 درصد نسب به  BC  بسط مییابد.

پس از رسیدن قیمت به نقطه  Dشاهد یک نقطه عطف و یک جهش نزولی هستیم. شما باید این دارایی را با این فرض بفروشید که قیمت یک حرکت نزولی را آغاز میکند . سفارش حد ضرر شما باید بالای نقطه D همانطور که در تصویر نشان داده شده است قرار گیرد.

سطوح بنفش در نمودار، مناطق حمایتی مختلفی را نشان می‌دهند که احتمالاً برای معامله این الگوی پروانه نزولی با آن‌ها مواجه خواهیم شد. فلش های سیاه به واکنش قیمت در اطراف این سطوح اشاره میکنند. به واکنش آنها توجه کنید و با شکسته شدن قیمت در این نواحی مهم ببینید که چطور آن ها از حمایت به مقاومت تبدیل می شوند. این نواحی یکی پس از دیگری توسط فروشندگان تسخیر میشود. این نشان دهنده قدرت حرکت نزولی و افزایش احتمال دستیابی به هدف نهایی است.

الگوی پروانه صعودی

نمودار بعدی تصویر الگوی پروانه صعودی را نشان می دهد. این الگو با رنگ قرمز در نمودار مشخص شده است. حال بیایید نگاهی دقیق به روابط تشکیل دهنده شکل زیر بپردازیم.

XA یک حرکت صعودی در نمودار است.

AB 78.6 درصد XA را اصلاح میکند.

BC  88.6 درصد از  AB را اصلاح میکند. 

CD 161.8 درصد نسبت به  BC بسط مییابد.

پس از رسیدن قیمت به 161.8 درصد BC، شاهد ایجاد یک نقطه عطف در نمودار هستیم. این همچنین با افزایش 127 درصدی پایه ی  XA مطابقت دارد. 

الگوی پروانه صعودی

به خاطر داشته باشید که در معاملات، ما با احتمالات کار میکنیم و نه قطعیت. به این ترتیب، ما باید همیشه مراقب قیمت و آنچه بازار در هر لحظه به ما می‌گوید باشیم و مطابق با آن واکنش نشان دهیم. در صورت مواجهه با  نوسانات بیش از حد، عاقلانه است که قبل از انجام معامله در اینجا منتظر متعادل شدن بازار باشیم.

میتوانیم در انتهای دومین کندل صعودی متوالی وارد شویم. این ناحیه با دایره سبز روی نمودار نشان داده شده است. 

به دو خط بنفش که در بالای C و بالای A قرار دارند  توجه کنید. آنها یک ناحیه مقاومتی ایجاد می‌کنند که در آن قیمت تردید آشکاری را نشان می‌دهد. قیمت در این مدت تثبیت می شود و کمی کاهش می یابد. مطمئناً بسته شدن معامله در اینجا بر اساس شواهد قیمتی که در حال حاضر به ما ارائه شده است، گزینه مناسبی خواهد بود.

بلافاصله پس از آن، قیمت افزایش شدیدی ایجاد می‌کند و در نهایت به 161.8 درصد حرکت CD می‌رسد که هدف نهایی قیمت این الگوی  پروانه صعودی را تکمیل می‌کند . توجه داشته باشید که این بار فقط دو سطح بنفش وجود دارد که نقاط مقاومت بالقوه را در راه صعود نشان می دهند .

 چرا در این مورد فقط دو مورد وجود دارد؟

 این به این دلیل است که سیگنال ورود ما پس از افزایش قیمت از پایین ترین سطح B می آید و بنابراین علامت گذاری این سطح به عنوان مقاومت فایده ای ندارد. ممکن است قیمت به آن بازگردد و آن را به عنوان حمایت آزمایش کند، اما در مثال ما این اتفاق نیفتاده است.

سخن پایانی

الگوی پروانه یک الگوی معکوس ساز است که اغلب در انتهای یک حرکت روند یافت می شود.از نظر ساختاری، این الگوی هارمونیک از پنج نقطه تشکیل شده است: X، A، B، C و  D. این الگو با چهار نوسان قیمت مهم نشان داده میشود: XA، AB، BC و CD.

شناخت روابط فیبوناچی حاکم بر این الگو باعث تشخیص صحیح این ساختار در نمودار قیمت میشود. نباید این موضوع را فراموش کنیم که اساس این الگو بر پایه اعداد فیبوناچی است. پس هر چه قدر تسلط ما بر مبحث یاد شده بیشتر باشد احتمال خطای ما در تشخیص و معامله پایین تر می آید. 

امتیاز شما به این مطلب
میانگین امتیاز ها از 10 نفر 4.6/5
آخرین مقالات
نظر خود را با ما در میان بگزارید