شاخص جریان پول (MFI)

مفاهیم بورس
شاخص-جریان-پول
عرفان کاظم زاده
نویسنده: عرفان کاظم زاده
06 اردیبهشت 1401

شاخص جریان پول (MFI) یک اسیلاتور حرکتی در عالم تحلیل تکنیکال است که جریان پول را در مورد یک دارایی در یک دوره زمانی معین محاسبه می کند . این نوسانگر شبیه به اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI) است ، در حالی که MFI شامل حجم است و RSI فقط قیمت را در نظر میگیرد . شما میتوانید MFI را با جمع آوری مقادیر جریان پول مثبت و منفی محاسبه کنید ، پس از آن نسبت پول ایجاد میشود . نسبت پول در ادامه به شکل نوسانگر MFI نمایش داده میشود .

اسیلاتور  MFI چگونه کار میکند ؟

یکی از کاربردهای مهم این اسیلاتور  ارائه سیگنال های اشباع خرید و فروش می باشد (خرید بیش از حد و فروش بیش از حد) . نشانه فروش بیش از حد معمولاً زمانی است که اسیلاتور اعداد  زیر 20 و سطوح خرید بیش از حد معمولاً زمانی است که اسیلاتور اعداد بالای 80 را نشان میدهد . این سطوح بر اساس شرایط بازار متفاوت است . MFI یک اسیلاتور در تحلیل تکنیکال  است که از قیمت و حجم برای نشان دادن سیگنال های خرید یا فروش بیش از حد در سهام و داراییها استفاده میکند . همچنین از این اسیلاتور برای آشکار کردن واگرایی هایی که معاملهگران را از تغییر روند قیمت مطلع میکند استفاده میشود .

معمولاً ، هر دو سطح فروش و خرید بیش از حد ، سیگنال قاطعی برای خرید یا فروش نیستند . بهترین کار این است که معامله‌گران برای تعیین نقاط عطف در روند قیمت داراییها از ابزار های دیگر تحلیل تکنیکال هم استفاده بکنند . توجه داشته باشید که در طول روندهای قوی ، MFI ممکن است برای دوره هایی در محدوده های بیش از حد خرید یا فروش بیش از حد باقی بماند .

همچنین میتواند در مورد برگشت قیمت هم هشدار هایی بدهد بدین ترتیب که :

اگر قیمت یک دارایی نوسانی داشته باشد و این نوسان توسط MFI تأیید نشود ، واگرایی می تواند منجر به برگشت قیمت شود .  از علامت های 90 و 10 به عنوان آستانه در MFI استفاده می شود .  به عنوان مثال، اگر دارایی در یک روند صعودی قرار داشته باشد، و MFI  به زیر 20 برسد و سپس به سمت بالا حرکت کند ، یک اصلاح به پایان می رسد و روند صعودی قیمت ادامه می یابد . این مورد در مورد روند نزولی نیز صادق است . یک رالی نزولی می‌تواند MFI را به حدود 70 یا 80 برساند ، اما وقتی به پایین‌تر می‌رود، می‌تواند زمان آن باشد که برای یک معامله فروش آماده شوید .

یکی از راههای اصلی استفاده از شاخص جریان پول در صورت بروز واگرایی است . واگرایی زمانی است که نوسان ساز در جهت مخالف قیمت حرکت میکند . این نشانه ای از معکوس شدن احتمالی در روند فعلی قیمت است . به عنوان مثال ، یک شاخص جریان پول بسیار بالا که شروع به حرکت به زیر عدد 80 میکند در حالی که دارایی به بالا رفتن ادامه میدهد ، نشانه برگشت قیمت به سمت پایین است . از سوی دیگر ، عبور MFI که از عدد  20 در حالی که دارایی به روند نزولی خود ادامه می‌دهد ، نشانه برگشت قیمت به سمت صعود است .

معامله گران همچنین با کمک امواج متعدد در قیمت و MFI به دنبال واگرایی های بسیار بزرگتر هستند . به عنوان مثال ، یک سهم از 50 دلار به 60 دلار افزایش می یابد ، به 55 دلار کاهش مییابد و سپس دوباره به 65 دلار افزایش مییابد . این قیمت دو بار پی در پی به 60 دلار و 65 دلار افزایش یافته است . اگر MFI زمانی که قیمت به 65 دلار رسید ، بالاتر رفت ، این اندیکاتور بالاترین قیمت جدید را تأیید نمیکند که این می تواند نشان دهنده کاهش قیمت باشد .

فرمول شاخص جریان پول

شاخص جریان پول = 100 – (  100  / 1 – نسبت جریان پول)

نسبت جریان پول = جریان پول مثبت / جریان پول منفی

جریان پول = قیمت معمولی * حجم

قیمت معمولی = (قیمت بالا + قیمت پایین  + قیمت بسته شدن)/ 3

محاسبات برای MFI

ابتدا، قیمت معمولی دوره را محاسبه کنید .

قیمت معمولی = (بالا + پایین + بسته) / 3

سپس ، جریان پول را با ضرب قیمت معمولی دوره در حجم محاسبه کنید .

جریان پول = قیمت معمولی * حجم

اگر قیمت معمولی امروز بزرگتر از قیمت معمولی دیروز باشد ، جریان پول مثبت در نظر گرفته می شود . اگر قیمت امروز کمتر باشد ، به عنوان جریان پول منفی در نظر گرفته می شود .

جریان پول مثبت مجموع پول مثبت در دوره 14 روز گذشته است . همچنین جریان پول منفی مجموع پول منفی در دوره 14 روز گذشته است .

نسبت پول با تقسیم جریان مثبت پول بر جریان پول منفی محاسبه می شود .

نسبت پول = جریان پول مثبت / جریان پول منفی

در نهایت ،  شاخص جریان پول را با استفاده از نسبت پول محاسبه کنید .

شاخص جریان پول (MFI)

مزایای استفاده از شاخص جریان پول

یکی از مزایای اصلی MFI حساسیت بالای این اسیلاتور به قیمت است . معامله‌گران می‌توانند به راحتی از آن بهره ببرند ، اگر اندیکاتوری نسبت به عملکرد قیمت بسیار حساس باشد ، بنابراین می‌تواند به راحتی سیگنال‌ها را دریافت کند و سپس آنها را به سرعت به معامله‌گران نشان دهد .یکی دیگر از مزیتهای اصلی این اندیکاتور  این است که به راحتی می تواند زمان اوج گیری قیمت را پیش بینی کند . باز هم این امر به دلیل حساسیت بالای آن نسبت به قیمت است .

محدودیت های شاخص جریان پول

همچنین ممکن است MFI سیگنال های اشتباهی تولید کند . این زمانی اتفاق می افتد که اندیکاتور چیزی را هشدار می دهد که نشان می دهد فرصت معاملاتی خوبی در دسترس است . و سپس این اتفاق می افتد که قیمت آنطور که باید حرکت نمیکند ، که باعث معامله همراه با زیان می شود . برای مثال ، واگرایی ممکن است منجر به معکوس شدن قیمت نشود .

همچنین ممکن است اسیلاتور در مورد چیزی مهم هشدار ندهد . به عنوان مثال، در حالی که یک واگرایی ممکن است در برخی مواقع منجر به معکوس شدن قیمت شود ، واگرایی برای هر تغییر قیمت نشان داده نشود . در نتیجه ، برای معامله گران توصیه می شود که از دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنند و صرفاً به یک اندیکاتور وابسته نباشند .

تفاوت بین شاخص جریان پول (MFI) و شاخص قدرت نسبی (RSI)

MFI و RSI ماهیت بسیار مشابهی دارند .  شاخص جریان پول گاهی اوقات به عنوان یک نسخه وزنی از RSI نامیده میشود و میتواند به طور مشابه به عنوان RSI تفسیر شود . تفاوت عمده بین آنها این است که MFI شامل حجم است   و  RSI اینطور نیست . طرفداران تحلیل حجم معتقدند که این یک شاخص پیشرو است . برخی از  معاملهگران همچنین بر این باورند که MFI برخلاف  RSI، نشانه هایی را ارائه میدهد و معاملهگران را از هرگونه برگشت احتمالی به موقع آگاه می کند .

نشانگرها یا همان اسیلاتور ها لزوماً بهتر از یکدیگر نیستند ،  بلکه اساساً فقط عناصر متنوعی را شامل میشوند و به این ترتیب سیگنال ها را در بازه های زمانی مختلف ارائه میدهند .

شاخص جریان پول (MFI)

نتیجه

توصیه میشود به واگرایی بین اندیکاتور و قیمت توجه کنید . به عنوان مثال، اگر اندیکاتور به سمت بالا حرکت کند در حالی که قیمت به سمت پایین یا ثابت حرکت می کند ، قیمت میتواند شروع به افزایش کند .

علامت های اشباع خرید و فروش برای نشان دادن فرصت های تجاری احتمالی استفاده می شود . موقعیت های زیر 10 و بالای 90 کمیاب هستند . معامله گران اغلب به دنبال این هستند که MFI به بیش از 10 برود تا یک معامله خرید  را نشان دهد و برای نشان دادن یک معامله فروش به زیر 90 حرکت کند .

شاخص جریان پول یک شاخص منحصر به فرد است که حرکت و حجم را با فرمول RSI ترکیب میکند . اگرچه MFI به عنوان یک RSI وزنی حجمی در نظر گرفته می‌شود ، استفاده از خط مرکزی برای شناخت سوگیری صعودی یا نزولی نیز به خوبی کار نمی‌کند .

در عوض ، MFI برای شناسایی تغییر روند های  احتمالی با سطوح خرید یا فروش بیش از حد ، واگرایی‌های صعودی یا نزولی و نوسانات شکست صعودی یا نزولی مناسب است . درست مانند هر اندیکاتور دیگر ، معامله گران نباید از MFI به تنهایی استفاده کنند . 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 8 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ