سبدگردانی چیست؟

آموزش سبدگردانیمعامله گری
سبدگردانی-چیست
آزاده حیدری
نویسنده: آزاده حیدری
19 آذر 1400

ما در این مقاله توضیح دادیم که سبدگردانی چیست ؟ و چه مزایا و معایبی دارد؟ وبسیار ی اطلاعات دیگر که می توانید در تصمیمات خود برای سبدگردانی لحاظ کنید با فردانامه همراه باشید.

وقتی شما زمان و تخصص و تجربه ی  لازم برای سرمایه گذاری در بورس را ندارید ولی میخواهید از منافع بازارسرمایه بهرمند شوید وجوه نقد یا سهمتان را به سبدگردان میسپارید.

 سبدگردان ها اشخاص حقوقی هستند که افراد متخصص و حرفه ای را برای چیدمان صحیح دارایی‌های مشتری به کار می‌گیرند و هدفشان حداکثر کردن سود مشتریان است و از آنجایی که منافع سبدگردان با مشتریان در یک راستا است سبدگردانها برای بهبود و رشد سبدهای تحت مدیریت خود خواهند کوشید تا به کسب سود برای مشتری بپردازند. مالکیت سبد به صورت کامل متعلق به سرمایه گذار خواهد بود.

و سبدگردان با مشتریان خود رابطه ای مثل رابطه ی وکیل و موکل خواهد داشت در واقع سبدگردان به وکالت از مشتریان خود اقدام به خرید و فروش ،شرکت در مجامع، دریافت سود سهام، شرکت در افزایش سرمایه  و …می نماید.قبل از مراجعه به سبد گردان ها به دو نکته ی اساسی دقت کنید ۱) چه میزان ریسک پذیر هستید؟ ۲)چه مدت می خواهید سرمایه‌گذاری انجام دهید؟

آیا می توان به شرکتهای سبدگردانی اعتماد کرد؟

 تمام سبدگردانهای رسمی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار هستند. به منظور افزایش اطمینان سرمایه گذاران به شرکت های سبدگردانی سازمان بورس امین را به عنوان نهاد ناظر بر شرکتهای سبدگردانی قرارداده است. امین بر فعالیت‌های سبدگردان نظارت دارد و قبل از صدورمجوزسبدگردانی،  سبدگردان بایستی یک شخص حقوقی به نام امین را (که از میان موسسات حسابرسی معتمد سازمان است )معرفی نماید. هفت روز بعد از اینکه قرارداد مشتریان با سبدگردان اجرایی شد مشخصات و نسخه‌های آن برای امین ارسال میشود.

شرکتهای سبدگردانی چگونه برای افراد مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

 بعد از انعقاد قرارداد بین سرمایه گذار و سبدگردان (لازم به توضیح است که فرمت این قرارداد از طرف سازمان بورس ابلاغ می‌شود) برای فرد کدبورسی صادر می‌شود و این کدبورسی به نام سرمایه گذاراست ولی شرکت سبدگردان معاملات آن فرد را با کد بورسی اختصاصی خودش انجام می دهد.در واقع سبدگردان برای فردی که قرارداد بسته مدیریت پرتفوی انجام می دهد.

آیا سهامداران می‌توانند سهام خودشان را به کد سبدگردانی منتقل کند؟

بله هر فرد به محض مراجعه به سبد گردان و ثبت قرار داد کد سبدگردانی اختصاصی دریافت می کند و اگر فردی در حال حاضر نیز سهامدار است می تواند پرتفوی خود را به کد سبدگردانی اختصاصی خود منتقل نماید در نظر داشته باشید که انتقال سهام به معنی معامله نیست و کارمزدی از این جهت به سبدگردان اختصاص نمی یابد.

ناگفته نماند که سبدگردان ها سهم های غیر ارزنده و غیر نقد شونده را به عنوان آورده مشتری حساب نمی کنند چون ممکن است فرد سهمی حبابی و یا غیر ارزنده خود را به کد سبدگردان انتقال دهد و سبدگردان نتواند آن سهم را نقد کند و یا با سهم ارزنده ی دیگری جابجا نماید. سبدگردان ها معمولاً از پذیرش این قبیل سهم ها به عنوان دارایی امتناع می کنند چون مشتری معتقد است به عنوان مثال سهامی به ارزش3میلیاردتومان در ابتدای قرارداد سبدگردانی سهم به کد سبدگردانی اش منتقل کرده در حالی که دوسوم سهام مشتری قابل معامله نیست و نقدشوندگی ندارد.

از آنجایی که سبد گردان ها در قبال عملکرد خود مسئول هستند قبل از انتقال سهام مشتری به کد سبدگردانی اختصاصی وی دارایی‌هایی که قرار است منتقل شوند را بررسی کرده و نتیجه را به مشتری اعلام می نمایند.

سبدگردانی چیست؟

سبدگردانی چیست؟ – فردانامه

چهارچوب فعالیت سبدگردانی 

سبد گردان ها مجاز هستند که اقدام به خرید و فروش اوراقی نمایند که در پایگاه اینترنتی سبدگردان ثبت شده و اگر سبدگردانی خرید و فروش اوراق بهاداری را انجام دهد که در حیطه تخصصی اش نیست تخلف انجام داده است .شرکت های سبدگردان می‌توانند به ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری ، مشاور عرضه و پذیرش و پردازش اطلاعات مالی نیز بپردازند.

طبق اعلام سازمان بورس شرکتهای سبدگردانی حق دادن تضمین به مشتریان را ندارند اگر احیانا سبدگردان اقدام به دادن تضمین به مشتریان کند مرتکب تخلف شده است. ارزش سبد اختصاصی مشتری در زمان عقد قرارداد سبدگردانی باید حداقل ۱۰ میلیون تومان باشد.

چگونه از عملکرد سبدگردان مطلع شویم؟

بعد از عقد قرارداد سبدگردان یک یوزر پسورد به شما ارائه می شود تا بتوانید معاملات سبد خودتان را ببینید از طرف دیگر سبدگردان موظف است  وضعیت پرتفوی و عملکرد خود را به شما اعلام کند .

سبدگردان ها هرسه ماه یکبار صورت حساب  کارمزد خودرا تهیه و برای سرمایه‌گذاران ارسال میکنند و اگر کارمزد سبدگردانی آن طی یک دوره مشخص پرداخت نشد طبق مقررات سازمان بورس سبدگردان می‌تواند وجوهی را که طلب دارد از وجوه نقدی و اوراق مشتری برداشت کند و به سرمایه‌گذار رسید دهد.در قرارداد سبدگردانی مواردی از قبیل کارمزد، تعهدات سبدگردان در قبال سرمایه گذار و نحوه گزارش دهی سبدگردان مشخص میشود.

افتتاح حساب سبدگردان

 سبدگردان برای هر قرارداد سبدگردانی بایستی یک حساب بانکی افتتاح کند این امکان وجود دارد که سبدگردان مجموعه ای از قراردادهای سبدگردانی را را با یک حساب بانکی ایجاد کند و با تأیید امین این حسابها تحت عنوان حسابهای بانکی مخصوص سبدگردان افتتاح شده و نزد امین نیز ثبت می شوند.

مزایای سبدگردانی

 چون افراد متخصص اقدام به مدیریت پرتفوی شما می نمایند ریسک نقدشوندگی معمولاً به وجود نمی آید به طور کلی هم ریسک سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. سبدگردان متناسب با مقدار ریسکی که مشتری می خواهد بپذیرد اقدام به سرمایه‌گذاری برای وی می نماید و از آنجایی که تجربه کافی در زمینه مدیریت پرتفوی در بازارهای مختلف را دارد کمتر دچار رفتار هیجانی شده و خطاهای معاملاتی کمتری خواهد داشت.

درآمد سبدگردان ها از كجاست؟

 سبدگردان ها دونوع کارمزد دارند یک کارمزد مدیریت که مبلغ ناچیزی هست و درصدی از کل سرمایه شما می باشد دوم کارمزد عملکرد که یکی از اصلی ترین درآمدسبدگردان ها از این طریق است.

یادتان هست گفتیم منافع سبدگردان در راستای منافع سرمایه‌گذاران است؟در اینجا میخواهیم به علت آن اشاره کنیم علت اینست که عمده ي درآمد سبدگردان ها از میزان سودی است که مشتریان به دست می‌آورند و درصدی را به عنوان کارمزد به سبد گردان ها می دهند در صورتی که درصد سودی که توسط سبدگردان ایجاد می‌شود کمتر از سود بانکی باشد به سبد گردان کارمزد تعلق نمیگیرد.

به عنوان مثال اگر شما 100 میلیون سرمایه گذاری کرده باشید و قراردادشما  با سبدگردانی به گونه ای باشد که 20 درصد از سود مشمول کارمزد متغییر نباشد (به اندازه ی سود بانکی)درصورتیکه در پایان قرارداد 50% سود کنید و ارزش سبد شما به 150 میلیون تومان برسد 20 درصد سودشما (در این مثال 20 میلیون تومان) مشمول کارمزد نیست و از 30 درصد مازاد برآن 20 درصد کارمزد سبد گردان دریافت خواهد شد. معادل 20%*30میلیون یعنی 6میلیون تومان کارمزد سبدگردان خواهد بود در واقع شما 6% کارمزد متغییر پرداخت کردید .

 

آیا سبدگردان ها  در زیان نیز شریک هستند؟ 

سازمان بورس اجازه تضمین سود را به سبدگردان ها نمیدهد از آنجایی که بازار سرمایه بازاری ریسکی است و افراد میزان ریسک پذیری شان را مشخص می کنند و سپس وارد بازار سرمایه می شوند هیچ تضمین برای سودکردن وجود ندارد و سبدگردان در زیان شما شریک نیست.

وقتی شما قرارداد سبدگردانی را امضا می کنید در کنار قرارداد، بیانیه ریسک را هم امضا می کنید که به این معنی است که شما از ریسکهای سرمایه گذاری در بورس مطلع هستید. اگر سبدگردانی به شما تضمین سود داد در رسمی بودن آن سبدگردان و صداقت مجموعه تردید کنید چون سبدگردان ها نمی توانند در زیان شریک باشند.

تفاوت سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری در چیست؟

در نگاه اول شاید نشود بین شرکتهای سبدگردانی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تفاوتی قائل شد واینطوربه نظر برسد که چون مدیریت هر دو با افراد دیگر است دقیقاً مثل هم عمل میکنند اما باید بگوییم اینطور نیست!

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری شما واحدهای صندوق را خریداری می کنید ولی درسبدگردانی سبد شما   مختص به شماست و میزان ریسک پذیری شماست که مشخص می کند چه سبدی برای شما تنظیم شودتا   متناسب با اهداف سرمایه‌گذاری تان باشد. در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران  بدون توجه به میزان ریسک پذیری شان یک نوع یونیت صندوق دارندو ویونیتهای صندوق فقط دقیق متناسب با اهداف سرمایه گذاری آن فرد نیست. 

وقتی از طریق شرکت های سبدگردان اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنید به میزان صندوق‌ها ریسک می کنید ولی سود بیشتری به دست می آورید و به تبع آن هزینه خدمات سرمایه گذاردر سبدگردانی اختصاصی بالاتر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است چون هزینه‌های صندوق بین افراد بیشتری تقسیم می شود.

از دیگر تفاوت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی می‌توانیم به حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری اشاره کنیم که در صندوق های سرمایه گذاری با یک میلیون تومان هم می شود اقدام به سرمایه‌گذاری کرد ولی سبدگردان ها معمولاً حداقل مبلغ یک میلیارد تومان را برای ارائه خدمات سبدگردانی در نظر می گیرند در نظر داشته باشید که حداقل مبلغ در سبد گردان های مختلف متفاوت میباشد.

مدت زمان قرارداد سبدگردانی چقدر است؟

 سبدگردان ها معمولاً قرارداد یک ساله با مشتریان تنظیم میکنند علت یکساله بودن قراردادهای سبدگردانی این است که شرکت‌های بورسی در طول یکسال تمام گزارشهای خود را ارائه می دهند، مجمع شرکت ها برگزار می‌شود و سود نقدی شرکت‌ها تقسیم می شوند

 از طرف دیگر چون سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یک سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می شود بهتر است که سرمایه گذاران حداقل یک بازه ی زمانی یکساله را  برای سرمایه گذاری در بورس در نظر بگیرند البته معمولاً الزامی به یکساله بودن قراردادها نیست و هر فرد می‌تواند زمانی که می‌خواهد مقدار سرمایه خود را در سبد اختصاصی خودش اضافه کند و یا زمانی که می خواهد برداشت نماید و معمولاً برداشت پول ۲ تا ۵ روز کاری زمان میبرد.

آیا ممکن است نتوانیم سهم های سبد مان را نقد کنیم؟

 حتماً سبدگردان متخصص و باتجربه در تلاشند تا از سهم های نقد شونده با ریسک معقول در سبد سرمایه شما استفاده کنند تا شما هر زمان که به نقدینگی نیاز داشتید راحت به فروش برسانید.

در نظر داشته باشید سبدگردانها نیزاز  سهمهای بازارسرمایه در سبد شما خریداری میکنند و اگر بازار سرمایه هیجانات منفی داشته باشد مثلاً صف فروش باشد یا سهم شما بنا به دلایلی از جمله مجمع عمومی و… بسته باشد ممکن است سبد گردان نتواند سبد شما را کامل نقد کند پس همیشه در نظر داشته باشید ممکن است بعضی از سهم ها در یک دوره نقد شونده نباشد.

 

سخن آخر

در این مقاله به تفصیل در مورد سبدگردانی صحبت کردیم در مورد تفاوت سبدگردانی و صندوقهای سرمایه گذاری توضیح دادیم اگر تمایل به سبدگردانی از طریق تیم فردانامه را داریدمیتوانید با مراجعه به بخش فرم درخواست سبد اطلاعات خود را کامل کنید تا همکاران شما با ما تماس بگیرند.

منابع: اینوستوپدیا

 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ