تحلیل بازار امروز 31 اردیبهشت1402

تحلیل روز
تحلیل بازار امروز 31 اردیبهشت1402
حسن کاظم زاده
نویسنده: حسن کاظم زاده
31 اردیبهشت 1402

تحلیل بازار امروز 31 اردیبهشت1402

متعادل مثبت

یک روز متعادل مثبت که می توان گفت نمادهایی از گروه های مختلف مثبت بودند و نمی توان گروه یا گروه های خاصی از بازار را به عنوان گروه پیشرو یا مثبت در نظر گرفت.

ارزش معاملات کماکان کاهشی است و به 11 هزار میلیارد تومان افت کرده و در کنار آن تعداد کدهای فعال روزانه نیز افت کرده است و به حدود 300 هزار کد رسیده است. اما خوب ارزندگی نسبی ( و نه مطلق) باعث می شود ما شاهد معاملات به نسبت قابل قبولی در بازار باشیم.

بدنام هایی با بازده خوب

گروه بانکی در یک دهه گذشته بازده خوبی برای سهامدارانشان ایجاد نکرده اند. برخلاف همیشه که این گروه عملکرد بدی در رشدها و نزولها داشته، این بار در یک ماه گذشته در بین نمادهای پرتراکنش بازار، بهترین بازده را ایجاد کرده اند.

عجیب اینکه بانک ملت به عنوان بانکی که علی رغم شرایط بنیادی همواره خوب، چیزی عاید سهامدارنش نمی کرد، دومین رتبه از نظر بازده را در این گروه داشته. بازده 20 درصدی که برای سهمی در این ابعاد واقعا خوب بوده است.

در این گروه تنها #وشهر به دلیل شرایط خاص بازده بهتری نسبت به وبملت داشته و در کل گروه بانکی نیز نسبت به امثال خودرویی یا فلزات و پالایشی یک ماه گذشته ی خوبی داشته اند. قاعدتا این عملکرد به تحولات بنیادی این صنعت ربط دارد وگرنه در دوره های نزولی یا فرسایشی بازار، اولین گروه پرتراکنش که از حال می رفت، همین گروه بانکی بود.

ساختمانی ها سربلند

ساختمانی ها در یک ماه گذشته جزو بهترین بازده های گروهی بوده اند. چند نماد از این گروه بازده بالا داشتند. به نظر می رسد رشد فزاینده قیمت ملک باعث توجه دسته ای از سهامداران به این گروه شده است که خیلی با بورس کار ندارند و آمده اند که ساختمانی خرید کنند.

با وجود بازده خوب در سه ماه و یک ماه گذشته، هنوز برخی نمادهای این گروه معاملات بسیار خوبی دارند و درصد بالایی از معاملات روزانه به این گروه اختصاص می یابد.

در واقع می توان اینگونه برداشت کرد، کسانی هستند که در بیرون از بورس درگیر سرمایه گذاری در املاک بوده اند و با دیدن پتانسیل برخی شرکت های ساختمانی داخل بورس علاقه مند به خرید نمادهای این گروه شده اند. البته جریان نقد ضعیف این گروه معمولا بعد از رشد قیمت ها سهامدارانش را اذیت می کند که باید به این نکته توجه کرد.

تحول در پرداخت

همانگونه که می دانید بعد از حدود 8 سال دستورالعمل کارمزد خدمات پرداخت توسط بانک مرکزی تغییر پیدا کرد و همین مساله باعث انتظار رشد درآمد و سودآوری در نمادهای گروه خدمات پرداخت شده است.

البته پیش از اعلام رسمی و به واسطه گمانه زنی ها و درز اطلاعات شاهد رشد قیمت نمادهای این گروه بودیم. حالا به نظر می رسد موضوع به مرحله عملیاتی رسیده است و همین موضوع باعث افزایش تقاضا در گروه پرداخت شده است.

شفاف سازی ها نشان می دهد هنوز محاسبه عدد و رقم های جدید برای شرکت ها میسر نیست اما انتظار می رود شرایط جدید بتواند درآمد و سود شرکت ها را به شکل قابل توجهی متحول کند.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.3 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بگذارید

لغو پاسخ